Most nem lépett oda az oroszoknak az EU
További Eurologus cikkek
-
Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Magyarország és Szlovákia megakadályozta a szerb miniszterelnök-helyettes elleni uniós szankciókat
- Kővé vált szovjet katonák – titkosított CIA-dokumentum került elő egy állítólagos földön kívüli támadásról
- Erős hasi fájdalmai miatt műtétre szorult Jair Bolsonaro volt brazil elnök
- Robbanás rázott meg egy Sheffield környéki települést, egy ember meghalt
- Döntött a brit kormány, 2027-ig felfüggesztik az Egyesült Államokra kivetett vámokat
- Végezni akart Donald Trumppal, ezért megölte szüleit egy amerikai tinédzser
- Itt az orvosi jelentés, kiderült, milyen egészségi állapotban van Donald Trump
- Megjelent Ferenc pápa a Szent Péter téren a virágvasárnapi mise végén
- Rejtélyes, háromszög alakú torony tűnt fel az 51-es körzetben
- Lezuhant egy kisrepülőgép Németországban, két ember meghalt
Oldott hangulatban telt az Európai Unió „Keleti Partnerség” találkozója Rigában. Erről a fő mókamester, az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker gondoskodott. A magyar miniszterelnököt például egy laza „helló, diktátorral” köszöntötte, a notórius nyakkendőkerülő görög miniszterelnöknek, Alekszisz Ciprásznak pedig a saját kravátliját ajánlotta fel.
Orbán: diktátor, Juncker: nagyherceg
Az európai tanácsi munkára rálátó forrásunk arról beszélt, hogy Juncker évek óta ennyire közvetlenül viselkedik a hivatalos találkozókon. Nem csak a magyar miniszterelnököt tünteti ki ilyen különleges figyelemmel. Pofozkodás, pacsi, ölelés a legtöbb kollégájával belefér a kapcsolatukba.
Szokása az öregnek, hogy tarkón ütögeti, pofozgatja és csókolgatja a kollégáit
– hallottuk máshonnan. Orbán és Juncker között pedig valóban régóta megy az évődés, amiről többen is biztosan állítják, hogy nincs mögötte hátsó szándék. Juncker egyszerűen így viselkedik természetesen, és a megbeszélések ilyen hangulatban telnek vele, mondják, csak arról senki nem készít videót. Korábbi pozíciójában, luxemburgi miniszerelnökként és pénzügyminiszterként a kamerák előtt kimértebben jelent meg, de a személyes érintkezésben akkor is ugyanilyen volt.

Junckerrel az utcán is gyakran össze lehet futni Brüsszelben, és nagyon szívesen áll be egy-egy fényképre a járókelőkkel. Az EUrologus ismerősei, akik így találkoztak vele, azt mondták, hogy nagyon kedvesen beszélgetett velük Jean-Claude.
Egy forrásunk, aki a mai események közelében állt, elmondta mi történt a videón, miért pakolja át Juncker egyik helyről a másikra Orbán Viktort. Mindegyik politikussal készítettek egy fényképet, ahogy az Európai Tanács elnökével, Donald Tuskkal, az EB-elnök Junckerrel és a lett miniszterelnökkel, Laimdota Straujumával pózolnak. Állítólag volt egy kis felfordulás, és a fotózáshoz felsorakozó állam- és kormányfők nem tudták biztosan, hogy a protokoll szerint melyik helyre kell, hogy álljanak. A két EU-s elnök közé, vagy a csúcstalálkozó házigazdája, a lett miniszterelnök mellé. A francia elnök Francois Hollande és az olasz miniszterelnök Matteo Renzi a hölgy mellé álltak, utánuk következett Orbán, aki egy pillanatra elbizonytalanodott, Juncker pedig láthatóan a kezébe vette az irányítást.
A miniszterelnök sajtófőnöke a 444.hu-nak elmondta: „Orbán Viktor pedig úgy szokott köszönni Junckernek, hogy: »Hello Grand Duke«. Így megy ez már évek óta.” Így évődnek egymással.
Nem ez az első eset, hogy Orbán Viktort megvicceli a bizottsági elnök. Egyszer kézen fogva vezette el a közös fotózásról a magyar miniszterelnököt (mellesleg épp görög kollégája járt hasonlóképp), és azóta is történtek már furcsa dolgok, ha egymást köszöntötték.
Mi az a Keleti Partnerség?
Hat posztszovjet állam érintett az EU keleti partnerségi politikájában, melyek közül három – Ukrajna, Moldova és Fehéroroszország – közvetlenül az Unióval szomszédos, három pedig – Grúzia, Örményország és Azerbajdzsán – dél-kaukázusi ország. A 2009-ben indult partnerség célja, hogy támogatást nyújtson ezen országok politikai, szociális és gazdasági reformtörekvéseihez a demokratizálódás és a jó kormányzás, az energiabiztonság, a környezetvédelem, valamint a gazdasági és társadalmi fejlődés fokozása érdekében. Azon országok esetében, amelyek szorosan együttműködnek az Unióval, tárgyalásokat lehet folytatni a társulási megállapodásról, amely gyakran a mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térség létrehozására is kiterjed, írja az Európai Parlament a keleti partnerekről.
Hát persze, hogy nem Moszkva ellen
A találkozó témája egyébként annak a hat országnak a jövője volt, amelyekkel Brüsszel a Keleti Partnerségen keresztül próbálja szorosabbra fűzni a kapcsolatát – főleg azzal a hárommal, amelyik erre tényleg vevő. Moldova és Grúzia még az előző, 2013 végén Vilniusban tartott csúcson kötött szabadkereskedelmi egyezményt az EU-val. Ukrajna a litván fővárosban visszatáncolt egy hasonló megállapodástól, ami miatt beindultak a Majdan tiltakozásai, új, EU-barát vezetőket emelve a hatalomba, akik végül rábólintottak az egyezményre.
Ezt orosz nyomásra 2016-ig csak egyoldalúan alkalmazzák: az ukránok szabadon exportálhatnak az EU-ba, de fordítva nem. Moszkva szeretné, ha még egy évvel kitolnák a moratóriumot. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az ülés előtt arra figyelmeztetett, ne szülessenek a Kreml „érdekeit sértő döntések”. Bár szinte mindenki elmondta uniós oldalról, hogy a keleti Partnerség nem Oroszország ellen irányul, fenntartották a 2016-os határidőt.
Kemény szavak, üres kezek
A zárónyilatkozatban megerősítették a hat ország szuverenitását és területi sérthetetlenségét. Érezhetően Oroszországnak címezték a szöveget. A nyilatkozatban főleg Ukrajnáról van szó, de a dokumentum a grúziai és a moldovai helyzet megoldását is sürgeti (előbbi 2008-ban, utóbbi 1992-ben háborúzott Oroszországgal és azóta is szeparatista, szinte csak egymás által elismert köztársaságok működnek a területükön).
Szájkarate helyett viszont inkább uniós csatlakozási reményeik megerősítését várta a három érintett ország. Ehelyett annyit kaptak, hogy „a csúcs résztvevői tudomásul veszik az érintett partnerek európai aspirációit és európai választását”. Grúzia és Ukrajna vízummentességnek is örült volna, de ezt arra hivatkozva nem kapták meg, hogy nem teljesítik a szükséges feltételeket.
Egy kis pénz jutott a partnereknek: aláírták az Ukrajnának már korábban beígért 1,8 milliárd euróról szóló megállapodást, de mostanra már biztos, hogy az ország csődbe megy. Emellett kétmilliárd eurós befektetési csomagra számíthatnak a grúz, moldovai, valamint ukrán kis- és középvállalatok.
Donald Tusk, a tagállami vezetőkből álló Európai Tanács elnöke – nem mellesleg 2009-ben a Keleti Partnerség egyik kezdeményezője – elismerte, hogy „ez a legtöbb, ameddig ma el lehet jutni”. Szerinte már ez is eredmény a „jelen geopolitikai helyzetben”, magyarán anélkül, hogy Oroszországot teljesen feldühítenék. Emellett megemlítette az uniós euroszkeptikusokat is, azaz hogy az EU-n belül se mindenki szívesen venné a nyakába ezeket az országokat. „Senki nem ígérte, hogy a Keleti Partnerség automatikusan út lesz az EU-ba” – ábrándította ki a tagságra ácsingózókat Donald Tusk. Több forrásból is azt hallottuk az utóbbi időben, hogy az USA és vele együtt az EU vezetői is enyhülésre számítanak az Oroszországgal való kapcsolatukban. Ez is magyarázhatja az EU mostani puha fellépését.
Kiengedik Belaruszt a karámból
A másik három országgal elő sem kerül az EU-s társulás témája. Örményország az orosz vezetésű vámuniót választotta, Belarusz és Azerbajdzsán pedig fényévekre vannak a demokratikus normáktól. Előbbit az ukrán válságban játszott közvetítő szerepéért cserébe (minszki tűzszünet) óvatosan kiengedik az „Európa utolsó diktatúrája” címmel járó elszigeteltségből, utóbbinak pedig a földgáza az adu ásza, ami miatt nem csak Magyarországnak, de Nyugat-Európának is izgalmas.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Reagált Kína Donald Trump vámjaira, nem enged a zsarolásnak
Az Európai Unió „nulla a nulláért” vámrendszert ajánlott fel.
április 8., 06:51
- Külföld
A korrupciós botránya miatt kirúgásokba kezdett a Huawei
A gyanú szerint az óriáscég EP-képviselőket fizetett le.
április 8., 06:22
- Külföld
Felkészült a Donald Trumppal szembeni megtorlásra az EU, de még van egy ajánlatuk
Ursula von der Leyen kijelentette, az unió készen áll a válaszlépésekre.
április 7., 21:02
- Mindeközben
Aubrey Plaza majdnem összeházasodott Michael Cerával, meglehetősen fura okból
tegnap, 21:48
- Mindeközben
Jennifer Garner Instagram-fotója mindenkit összezavar, ritkán látni ilyen felvételt a színésznőről
tegnap, 20:06
- Külföld
Magyarország és Szlovákia megakadályozta a szerb miniszterelnök-helyettes elleni uniós szankciókat
A szerb politikus élesen bírálta az Európai Uniót.
tegnap, 21:31
- Külföld
Donald Trump bejelentette, hogy nukleáris tárgyalásokra készül Iránnal
Az elnök hangsúlyozta, nagyon rossz nap lesz Irán számára, ha nem születik megállapodás.
április 8., 06:55
- Külföld
Donald Trump a vámtarifáról: Ez álhír, szó sem lehet leállásról
Az amerikai elnök 36 billió dolláros adósságról beszélt, majd ultimátumot adott Kínának.
április 7., 22:12
- Címlapon
Kígyózó sorokban állnak az ázsiaiak, hogy lássák a magyar csodát
Így hódítanak honfitársaink a világ túloldalán.
tegnap, 19:00
- Mindeközben
Sokkoló felfedezést tett utazásából hazatérve egy nő, ebből az apróságból jött rá, hogy megcsalta a párja
tegnap, 18:02
- Külföld
Váratlanul bejelentették, elmarad Donald Trump és Benjamin Netanjahu washingtoni sajtótájékoztatója
Egyelőre nem adtak magyarázatot a döntésre.
április 7., 20:05
- Külföld
Trump kinézte magának a legnagyobb célpontot, a világ rendje is beleremeghet
Washington új játszmába kezdett, de ez visszafelé is elsülhet.
április 8., 05:57
- Külföld
Eltiltották polgármesteri feladatainak gyakorlásától Marosvásárhely elöljáróját
Feladatait helyettese veszi át.
április 8., 08:38
- Mindeközben
Árpa Attila úgy beszólt Molnár Andi új, milliárdos párjának, hogy a fal adta a másikat
tegnap, 16:30
- Mindeközben
Létezik egy étterem, ahol testalkat alapján adnak kedvezményt, minél kisebb résen fér át valaki, annál olcsóbban ehet
tegnap, 15:02
- Külföld
Tulipánok ezreit ajándékozta Madridnak Katalin Amália orániai hercegnő
A háláját fejezte ki ezzel a gesztussal.
április 8., 07:22
- Külföld
Mintegy 4 ezer méteres hamufelhőt lökött ki magából egy Fülöp-szigeteki vulkán
A lávafolyások kockázata is jelentősen megnövekedett.
április 8., 09:40
- Külföld
Mennyire ingatja meg Elon Musk hatalmát a wisconsini vereség, amelyre dollármilliókat tapsolt el?
A kimenetel azt üzeni, hogy Donald Trump és Musk politikája nem mindenkinél népszerű.
április 7., 19:43
- Címlapon
Itt az orvosi jelentés, kiderült, milyen egészségi állapotban van Donald Trump
Elárulták, alkalmas-e az elnöki tisztség betöltésére.
tegnap, 17:07
- Címlapon
Kővé vált szovjet katonák – titkosított CIA-dokumentum került elő egy állítólagos földön kívüli támadásról
Lelőtt légi jármű és halálos villanás, egy hidegháborús ufómítosz.
tegnap, 20:53
- Mindeközben
Rácz Jenő rendelt egy szőnyeget a Temuról, de kis híján dobott egy hátast, amikor megérkezett a csomag
tegnap, 12:31
- Címlapon
A Mészáros Csoport kemény választ adott Hadházy Ákos vádjaira
A független képviselő Várkonyi Andrea ruhájának az értékéről írt bejegyzést.
tegnap, 12:26
- Mindeközben
Totálkárosra törték a magyar youtuber parkoló autóját, íme a fotó a helyszínről
tegnap, 11:08
- Külföld
Folytatódhatnak a kitoloncolások az Egyesült Államokban
Azonban tisztességes eljárást kell biztosítani minden deportálásra várónak.
április 8., 09:02
- Külföld
A világ az eddig ismert formájában megszűnt a brit kormányfő szerint
Keir Starmer nagyon szigorú jóslattal állt elő.
április 7., 06:36
- Külföld
Csak idő kérdése volt, hogy ekkora botrány robbanjon ki az Európai Unióban
Hiába próbálták szigorítani a szabályokat, azok érvényesítése nem megfelelő.
április 7., 18:26
- Külföld
Belgyógyász orvosprofesszor kapott kormányalakítási megbízást Szerbiában
Hatalmas meglepetés, több mint hét évtizede nem történt hasonló.
április 7., 13:34
- Külföld
Tombol a kanyarójárvány az Egyesült Államokban, újabb gyermek vesztette életét
Már Donald Trump is megszólalt az ügyben.
április 7., 13:10
- Címlapon
Kihirdették a Tisza Párt nem hivatalos népszavazásának eredményét
Magyar Péterék állításuk szerint az ország összes, 3155 településén jártak.
tegnap, 17:55
- Mindeközben
Gelencsér Tímea ott rúgott bele a vőlegényébe, ahol egy férfinak a legjobban fáj, és ezt videóra is vette
tegnap, 09:33
- Címlapon
Rejtélyes, háromszög alakú torony tűnt fel az 51-es körzetben
Vannak, akik azt állítják, képes lehet embereket szállítani tér és idő között.
tegnap, 15:07
- Mindeközben
Kínos baki tette tönkre egy fiatal pár esküvőjét, rémálmukban sem gondolták volna, hogy ilyen előfordulhat velük
tegnap, 08:01
- Külföld
Egyeztetett Izrael és az Egyesült Arab Emírségek
A humanitárius válság is szóba került a felek között.
április 7., 08:46
- Külföld
Háromra emelkedett a Nagaszaki helikopter baleset áldozatainak száma
A gépet a vízben, fejjel lefelé lebegve találták meg.
április 7., 21:21
- Címlapon
Hajós András olyat látott, hogy inkább megette a papírjait
A nógrádi Barbie és a csárdásozó Aurelio is nagyot ütött.
tegnap, 23:06
Rovataink a Facebookon