Dr. Pető Botond eredetileg műszaki pályára készült, de amikor meglátta a morfin szerkezeti leírását, azonnal tudta, az ő élete a patikában fog kiteljesedni - mesélte az influenszer-gyógyszerész a Díványnak adott interjúban, ahol egyebek között arról is beszélt, miért tartja fontosnak, hogy minél több emberhez eljussanak edukatív tartalmai, illetve, hogy a népszerűség által a szakmai tanácsainak is nagyobb súlya van.
Miért és mikor lett gyógyszerész?
A diplomámat két és fél évvel ezelőtt szereztem a Semmelweis Egyetemen. Eredetileg műszaki pályára készültem, de a gimnáziumi évek alatt eltávolodtam a matematikától, így más irányt kellett találni. Már korábban is érdeklődtem a gyógyszerészet iránt, és meglepően jól jegyeztem meg bonyolultabb hatóanyagokat is, de egy gimnáziumi pályaorientációs napon dőlt el, hogy gyógyszerész lesz belőlem. Egy akkor még frissen végzett, azóta már a Semmelweis Egyetemen oktató gyógyszerész jött el előadást tartani nekünk. Mesélt a szakdolgozata témájáról, ami a különböző kábítószerek elleni immunizálás lehetősége volt.
Ez önmagában elég lett volna, hogy meggyőzzön, de amikor emlékezetből felrajzolta a morfin szerkezetét, akkor éreztem, hogy ezt a tudást nekem is meg kell szereznem.
Jelenleg Szentmártonkátán vagyok gyógyszerész, a település egyetlen gyógyszertárának a napi életét irányítom, így én vagyok a településen "a gyógyszerész”. Közben természetesen a szakgyógyszerész képzést is végzem.

Nemcsak Szentmártonkátán tekintenek Önre úgy, mint „a gyógyszerészre”, hanem az interneten is. Miért lett influenszer? Miért tartja fontosnak, hogy influenszerként is közzé tegye azt, amit a patikában is elmondhat?
Viszonylag hamar, a pályám elején megtapasztaltam, hogy rengeteg olyan tévhit kering a köztudatban, aminek már rég nem lenne szabad. Erre egy remek példa, hogy napi szinten kérnek a betegek kalciumot allergiás reakciókra, ennek viszont semmi értelme nincsen. Sok-sok évvel ezelőtt volt egy olyan készítmény, ami tartalmazott antihisztamint a kalcium mellett, de a ma kapható termékekben ez már nincsen benne, mégis sokan ragaszkodnak hozzá.
Alapvetően elég rossz a társadalom általános egészségtudata, és ezen szerettem volna javítani, viszont ezt kizárólag patikai léptékben csinálni szélmalomharc.
Egy jól sikerült videó sokkal több emberhez el tud jutni, főleg, ha elkezdik tovább osztani. Így egy összehasonlíthatatlanul szélesebb réteghez tudok szólni, mintha csak a patikában végezném a munkámat.

A Hunyadi Jánost alakító Kádár L. Gellért élvezi a népszerűséget, de szeretne meghúzni egy egészséges határvonalat. Interjú.
Tovább olvasomMelyik videója kapta eddig a legtöbb megtekintést?
Az egyik legnézettebb videóm a pályafutásom kezdetén készült, és több mint 2 millió megtekintést ért el. Ez az aszpartámról szólt, amikor sok influenszer ugyanazokkal a szavakkal reklámozott egy cukormentes kólát, úgy éreztem, hogy ez egy aszpartám elleni riogatás, ami marketingfogásnak nem volt rossz, csak nem felelt meg a valóságnak. Az egyik legutóbbi videóm pedig már 2,3 millió megtekintésnél jár. Ez arról szól, hogyan lehet otthoni körülmények között kikristályosítani a nátrium-acetátot. Ez egy viszonylag gyors és látványos reakció, és nem kell hozzá semmilyen drága vegyszer, csak ecet, szódabikarbóna és egy kis szabadidő.
Gyógyszerészként mi a tapasztalata, a magyarok mennyire egészségtudatosak?
Elég rosszak a tapasztalataim. Ez persze erősen korosztályfüggő, az idősebb generációból sokan vannak, akik nincsenek tisztában például azzal, hogy melyik gyógyszerüket mire is szedik. Ennek ismerete nélkül pedig szinte kizárt, hogy a mellékhatásokkal vagy a különböző összeférhetetlenségekkel tisztában legyenek. Természetesen ez nem igaz minden idősre, vannak nagyon egészségtudatos nyugdíjasaink is, de összességében elmondható, hogy a fiatalabb generáció az, amely sokkal jobban utánaolvas a betegségének, és tudatos döntéseket hoz az egészségével kapcsolatban.
Néha engem is meg tud lepni, hogy mennyire felkészültek, amikor betérnek a patikába.
Ám meglehet, hogy a TikTok-videói épp ahhoz a korosztályhoz nem jutnak el, akiknek épp az Ön által folytatott edukációra lenne szükségük.
Éppen ezért nemcsak a TikTokon osztom meg a videóimat, hanem a Facebookon is, ahol szintén több mint hatvanezer követőm van, így a 40 év fölöttiekhez is elér mindaz, amit a patikában is fontosnak tartok elmondani.
Mit tapasztal, valóban igaz az a megállapítás, miszerint a magyarok viszonylag sok gyógyszert szednek? Ha igen, akkor mi lehet ennek az oka?
Arra vonatkozó konkrét adatot nem tudok mondani, hogy több gyógyszert szednénk, mint például a környező országokban élők, de való igaz, hogy nem ritkák azok a betegek, akik 6-8-10-féle különböző gyógyszert is szednek, ami rengeteg. Már csak azért is, mert ha három-négy hatóanyagnál többet viszünk be a szervezetbe, akkor nagyon nehéz megjósolni, hogy azok hogyan fognak egymással kölcsönhatásba lépni. Az ilyen mértékű gyógyszerfogyasztás pedig sokszor visszavezethető arra a viszonylag gyenge egészségtudatosságra, amivel rendelkezünk. A fő népbetegségek, mint például a magas vérnyomás vagy a cukorbetegség, nagyon erősen kapcsolódik az életmódunkhoz.
A megfelelő mennyiségű testmozgás, egészséges táplálkozás rengeteget segíthetne ezen, de sajnos egyszerűbb egy tablettára hagyatkozni, mint megszabadulni 30 kiló feleslegtől.
Ebben persze nekünk, egészségügyi szakembereknek is van felelősségünk. Ezért is tartom fontosnak, hogy egy-egy betegség kialakulásának a hátterét megismerjék az emberek, mert így könnyebben lehet a helyes döntések felé terelni őket.
Jelenleg megbízott gyógyszertárvezető. Nem szeretne egy saját patikát?
Szerepel a terveim között, viszont néhány előfeltételnek teljesülnie kell hozzá. Be kell fejeznem a szakgyógyszerész képzést, ami folyamatban van, és öt év szakmai gyakorlatot is kell szereznem ahhoz, hogy személyi jogos gyógyszerész lehessek.
Jól gondolom, hogy az edukáción túl a videói hozzájárulnak ahhoz is, hogy presztízst nyerjen a gyógyszerészi hivatás?
Az elején még csak az edukáció volt a cél, aztán időközben fel kellett nőni a feladathoz. Mivel a legtöbb ember nem ismeri a gyógyszerészek munkáját, nem is tudják megbecsülni azt. Sokan nem tudják például, hogy a gyógyszerészek is doktori címet kapnak az egyetem végén, és a mindennapi munkánk során sem csak odaadjuk a betegeknek a gyógyszereket, hanem az orvosok által felírt recepteket le is ellenőrizzük, és ha eltérést tapasztalunk, például túl magas dózist kapna a beteg egy erős hatású készítményből, akkor felül is kell bírálnunk azt.
Amikor elkezdtem a videózást, még nem nagyon voltak ismert gyógyszerészek, de szerencsére egyre többen vagyunk, akik képviseljük ezt a hivatást a közösségi médiában is.
Azon túl, hogy ismertséget szerez, szakmailag mit profitál Ön a nyilvánosságból?
Egyrészt lehet anyagilag profitálni abból, ha különböző együttműködéseket vállal az ember, de nem gondolom, hogy mindenből feltétlenül anyagilag kellene jól kijönni. Az első szponzori megkeresés több mint százezer követő után érkezett, és azóta sem ez a fő motiváció a videóim mögött. Szakmailag az egyik legfontosabb hozadéka a munkámnak, hogy egy széles kapcsolati háló alakult ki, olyan emberekkel, akikkel másként talán nem is találkoztam volna, és akikkel kölcsönösen tudunk egymáshoz fordulni kérdésekkel. Az ismertségből persze a hétköznapi munkám során is profitálok. Azt vettem észre, hogy sokkal nagyobb súlya lett a patikában a szavamnak, a betegek sokkal fogékonyabbak arra, ami tőlem hangzik el, mintha mástól hallanák. Ez nekem bőven elég.
Dolgozni akkor kell, amikor munka van, vallja Györgyi Anna színésznő, akit az utóbbi időben számos feladat megtalált. A vele készült interjúból az is kiderül, miért nem vállal annyi szinkronmunkát, mint korábban.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés