Amellett, hogy Németország az elkövetkező években állami hitelfelvételből finanszírozza a nagyszabású védelmi felkészülési terveit, újrafegyverkezéssel és a katonai, polgári infrastruktúra széles körű fejlesztésével, a jelenleg 182 ezer fős német hadsereg, a Bundeswehr legnagyobb problémája a létszámhiány.
A NATO számításai szerint naponta ötezer katona hal meg egy esetleges háborúban a keleti szárnyon. Ahhoz, hogy Németországot az egész országban megvédhessük, 300-350 ezer katonára lenne szükség – közölte a német Tartalékos Egyesület, amely szerint a tartalékosok létszámát pedig ennek háromszorosára, azaz körülbelül egymillióra kellene rövid idő alatt megemelni.
Ehhez pedig a leendő kormánykoalíció (CDU/CSU-SPD) már keresi a megoldásokat, akár a 2011-ben felfüggesztett, régi szabályozás visszaállításával, ami a férfiak hadkötelezettségéről szólt. Azóta a katonai szolgálat önkéntes alapú, a hadsereg a polgári tartalékosokra támaszkodik.
Ám a társadalom szerint – Putyin elnök fenyegetéseinek árnyékában – tovább kell lépni a haza érdekében: az ARD Germany Trend friss felmérése arról szól, hogy
a németek 45 százaléka támogatná egy olyan katonai és közösségi szolgálat elrendelését, ami a férfiakra és a nőkre egyaránt vonatkozik.
Németország csak így tudja elriasztani Oroszországot, és kivezetni Európát az Egyesült Államoktól való függéséből – vélekednek.
Ezt a lehetőséget a politika sem veti el, bár az újításhoz az alaptörvényt is módosítani kellene.
Ugyanakkor Európa néhány országában már kötelező a nők katonai szolgálata: Norvégiában 2015 óta, Svédországban 2017 óta létezik a rendszer, míg például Dánia nemrégiben döntött arról, hogy jövőre bevezeti a nők hadkötelezettségét.
A szükség mellett az egyenjogúságra hivatkoznak
Ha csak férfiakat hívnánk fegyverbe, az éppen azokat a nemi sztereotípiákat erősítené meg, amelyeket le kellene győzni. Éppen ezért az új szolgálati kötelezettségnek mindenkire vonatkoznia kell – érvel a Tagesspiegel, amely szerint elsősorban a Zöldek javasolják a nők besorozását, ha az élet más területein, például a gyereknevelésben vagy a gondozási szabadságban is egyenlőséget teremtenek.
A Bajor Zöld Párt képviselőcsoportjának vezetése már indítványozta, hogy minden 18 és 67 év közötti nő és férfi teljesítsen hat hónapos szolgálatot Németországban – akár katonai, akár polgári védelmi szolgálatot, akár a tűzoltóságnál vagy a segélyszervezeteknél eltöltött közmunka formájában – írja a Die Welt.
Ám a kormányzásra készülő kereszténydemokraták (CDU/CSU) szerint is határozott lépések kellenek, mondván, hogy
a német haderő gyengesége provokálja az ellenfeleket.
Képessé kell válnunk a lehető leggyorsabban felnőni, többek között a kötelező katonai szolgálat újraaktiválásával és azzal, hogy felzárkózunk a kibervédelem, az űripar és a drónok terén – mondta a Bildnek Florian Hahn, a CSU védelmi politikusa, kritizálva a szociáldemokratákat (SPD), akik egyelőre kitartanak az önkéntesség mellett.
A nőket jobban érdekli a béke, kerülnék a konfliktust
A vita már széleskörű: a Westdeutscher Rundfunk közszolgálati rádióban például a hétvégén arról beszéltek a szakértők, hogy az a diszkrimináció egy formája, hogy az alkotmányban csak férfiak sorkötelezettségét rögzítették.
Ez ugyanis a társadalom azon megítélését erősíti, hogy a nők gyengébbek és nem alkalmasak a katonai feladatokra, és ez mélyíti az egyébként is jellemző, ám már elavult nemek közötti szakadékot.
Holott
a modern hadviselés gyakran technológiai és virtuális, az erő és a fizikum már nem játszik olyan nagy szerepet,
mint korábban – mondta a Potsdami Egyetem egyik professzora, aki szerint a katonaságban dolgozó nők nagyobb érdeklődést mutatnak a béke- és konfliktuskutatás iránt és a polgárokat érintő veszélyekről alkotott véleményük hasznosabb lehet háborús helyzetekben is.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Kitálalt a mérnök, ennyi ideig maradnak állva a panelházak

Itt a fordulat! Európa vezető országa sem támogatja Ukrajna EU-s csatlakozását

Nem cáfolták a titkosszolgálatot: Putyinék érzékelőkkel kémlelhetik a brit tengeralattjárókat

A gyerek azt hitte, mumus van az ágy alatt, és tényleg

Furfangos módszerrel ússzák meg a tranzakciós díjat

Ezermilliárd forintot érő arany van a Balatonban, mégse bolygatná a kormány

Pintér Sándor szerint el lehet innen menni

Talicskán hordják Budapestre a turistákat az influenszerek

Fintechek helyettesíthetik a bankokat? A Z-generáció már döntött
