A Jupiter ma éjjel áll a Naphoz legközelebb a Földdel egy vonalban.

Az óriásbolygó ragyogása meghaladja majd az összes csillagét az égen, amikor 1963 óta először a legközelebbi ponton áll majd szembe a Nappal és a Földdel. Bolygónk ekkor az égitest és a csillag között helyezkedik majd el, így hozzánk is a legközelebb áll majd, mindennek következtében pedig

sokkal nagyobbnak és fényesebbnek fog tűnni a Földről szemlélve.

via GIPHY

Először este 20 óra után tűnik majd fel a keleti látóhatár felett, majd teljes ragyogásában éjjel fél egykor lesz látható 42 fok magasan. A Svábhegyi Csillagvizsgáló szerint szinte bármekkora távcsővel fel lehet majd bontani az apró bolygókorongot. Már egy kézi binokulárral is gyönyörködni lehet benne, valamint a körülötte keringő Galilei-holdakban. Egy hússzoros nagyítású kis távcső megmutatja a Jupiter korongjának lapult alakját és a két egyenlítői sávot is, míg egy 8-10 centiméter átmérőjű lencsés távcsővel, százszoros nagyításon az egyenlítői felhősávok fodrai is kibontakoznak, sőt akár a Nagy Vörös Folt is megfigyelhető.

A Jupiter megközelítőleg tizenkét év alatt kerüli meg egyszer a Napot, és ez alatt tizenegyszer kerül szembenállásba a Földdel. Ám hogy mindkét égitesttel egyszerre egy vonalba kerüljön, az meglehetősen ritka. Legközelebb 12 év múlva lesz hasonló helyzet.

(Borítókép: Jupiter. Illusztráció: Shutterstock)