Az állatvilágban a kék bálnának van a legnagyobb szíve, mérete akár akkora is lehet, mint egy apró személyautó.
Nem csupán akkora, ekkora
A londoni parlament toronyórája jogosan viseli a "big" jelzőt. Az 1859 óta működő brit látványosság 96 méter magas. Ez egyébként éppen megegyezik a mi Parlamentünk kupolájának belső magasságával, csakhogy nálunk a 96-os szám szimbolikus értékkel is bír: tisztelgés a 896-ra "csúsztatott" honfoglalás előtt, melynek 1000 éves évfordulója alkalmából az Országházunk épült 1885 és 1902 között. A londoni toronyórának azonban a számlapja is számottevő. Átmérője 7 méter, hogy még távolabbról is jól láthatóan mutassa a pontos időt. Ebben segítik még a nagyjából 4,3 méter hosszú perc- és a 2,7 méter hosszú óramutatók.
Még ha a számadatokat ismerjük is, sokszor nehéz fogalmat alkotnunk egy-egy ismert építmény vagy természeti képződmény valódi dimenzióiról, amíg össze nem tudjuk hasonlítani valamivel. Tudtad, például, hogy a világ legnagyobb teknőse, az akár 150 évig élni képes Aldabrachelys gigantea 250 kg súlyú és 1,2 méter hosszú? De ez a gigantikus állat még labdába sem rúghat a barcelonai Kolumbusz-szobor egyetlen ujjának méreteivel sem. A felfedezőről 1888-ban állított szobor mutatóujja 2,7 méter. Azaz összehasonlításként, jóval hosszabb a legnagyobb teknős kétszeresénél is.
Ha a méltán népszerű katalán főváros titkai közül másikról is szívesen lerántanád a leplet, tekints bele ebbe az anyagunkba is.
Gaudí épületei mellett még sok érdekes titkot rejt Barcelona.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés