Shelby Harris, alvásgyógyászatra szakosodott, engedéllyel rendelkező klinikai szakpszichológus szerint fontos kiemelni, hogy két külön problémáról kell beszélnünk, ha fáradtságról és álmosságról van szó.
„A fáradtság az az érzés, amikor nincs energiánk. Az álmosság az alvás iránti fékezhetetlen igény” – fogalmazott a szakember. Ez azt jelenti, hogy bár az alváshiány gyakran az egyik fő ok, amiért az emberek fáradtnak érzik magukat, sokak számára nem ez lehet az egyetlen magyarázat. Íme öt másik ok, amiért Harris szerint mindig kimerültnek érezzük magunkat.
- Hangulatzavarok: A depresszióhoz és a szorongáshoz hasonló hangulati változások fáradtságérzetet okozhatnak. A tünetei közé tartozhat az elalvási problémák és az energiahiány, valamint az is, ha nem tudunk folyamatosan aludni és gyakran felébredünk az éjszaka folyamán.
- Rossz minőségű alvás: Nem fogjuk kipihentnek érezni magunkat, ha eleget alszunk, mert annak minősége nem megfelelő. Az alvajárás, a horkolás és az alvási apnoe, vagyis légzéskimaradás, mind negatívan befolyásolhatja az alvásunk minőségét.
- Következetlen alvás-ébrenlét rendszer: Már az fáradtságérzetet okozhat, ha mindössze egy órával megváltoztatjuk azt, hogy általában mikor kelünk vagy fekszünk le. Ezt a jelenséget a szakértők „társadalmi jetlag”-nek, vagyis időzónaváltás-szindrómának nevezik, és a leginkább az éjszakai műszakban dolgozókat érinti, akiknek nehezebben kezelhetők az alvási szokásaik.
- Hormonális változások: A nők esetében a hormonális változások a hónap bizonyos időszakaiban okozhatnak olyan tüneteket, amelyek miatt kimerültnek érzik magukat. Ebben különösképpen érintettek azok, akik premenopauzában vagy menopauzában szenvednek. Férfiak közül is többek életét megkeserítheti az úgynevezett andropauza, vagyis a férfi klimax.
- Gyógyszerek: Egyes gyógyszerek miatt fáradékonyabbnak érezhetjük magunkat. Ez különösen igaz az altatókra, melyek miatt nem érhetünk el igazán kielégítő alvást. Továbbá olyan gyógyszerek is okozhatnak álmatlanságot, mint az antidepresszánsok vagy az allergia gyógyszerek.
Mit tehetünk azért, hogy ne legyünk folyamatosan fáradtak?
Ha azt vesszük észre magunkon, hogy a szokásosnál is fáradtabbak vagyunk, akkor fontos, hogy elkezdjünk foglalkozni az alapvető alváshigiéniánkkal. Shelby Harris szerint elkerülhetetlen, hogy legyen egy állandó alvási rutinunk, vagyis lehetőleg mindennap azonos időben feküdjünk le.
Az is segíthet, ha lefekvés előtt elkezdünk hangolódni az alvásra: például lekapcsolhatjuk a fényeket vagy lehalkíthatjuk a zajokat. Sokaknak az is segíthet, ha könyvet olvasnak vagy legalább 30 perccel azelőtt, hogy ágyba bújnak, kikapcsolják, vagy legalább lenémítják a telefonjukat. A szakértő az alkohol, a koffein és a nikotin túlzott fogyasztásától is mindenkit óva int. Továbbá jót tehet, ha naponta legalább 20 percet közvetlen napfényben töltünk. Azoknak, akik pedig otthonról végzik a munkájukat, azt javasolja, hogy az ablakhoz minél közelebb üljenek.
(CNBC)
(Borítókép: Alvó férfi. Fotó: Northfoto)