Nagyon jót tesz a hajnak és a fejbőrnek: így használd biztonsággal a hennát

Fényesebb és dúsabb lesz tőle a haj, és természetes színezőként is használhatod a hennát.

Henna a természetes hajfestéshez
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A henna felhasználása évezredes hagyományokra tekint vissza, vallási, gyógyászati és szépészeti szerepet is betöltött. A henna növény, a Lawsonia inermis egy virágos cserje, a mirtuszvirágúak rendjébe tartozik, és Dél-Ázsiában, valamint Észak-Ausztráliában őshonos. A henna elnevezés arab eredetű, amely női névként is ismert, és áldást jelent. A növényt valószínűleg a legelő állatokat terelő pásztorok fedezték fel. Akkor ismerhették fel, hogy színező hatása van, amikor a jószágok megették a leveleket, és vörösre festették a szájukat. A növényt valószínűleg a legelő állatokat terelő pásztorok fedezték fel. Akkor ismerhették fel, hogy színező hatása van, amikor a jószágok megették a leveleket, és vörösre festették a szájukat. A történelem során rengeteg funkciót ellátott, és sok kultúrának elemi részévé vált.

A hennapasztát egyes kultúrákban égési sérülések és fejfájás ellenszereként is használják. Az egyik legkorábbi felhasználása az ókori Egyiptomra vezethető vissza, ahol a hennapasztát múmiák és múmiatakarók festésére használták. Az egyiptomiak úgy hitték, hogy a henna megőrzi az ember lelkét a túlvilágon, emellett erősebbé és ellenállóbbá tette a bőrt a rothadással szemben. A testfestés hagyománya Indiában, a Mogul Birodalomban már fontos szerepet játszott. A pazar életmódjáról és  képzőművészeti gazdagságáról ismert birodalomban a bonyolult és részletgazdag minták az esküvők, ünnepségek és fesztiválok díszei lettek.

Henna a természetes hajfestéshez

A levelek, szárak és virágok finom porrá őrlésével készül az igazán minőségi henna, amelyet többször át is szitálnak. A festéshez ezekből az őrleményekből is készíthetünk pasztát, de kaphatóak már bekevert formában is. A bőrfestéshez használt tubusok már a pasztát tartalmazzák, de a hajhoz használatos készítmények a legtöbbször por formában kaphatók.

henna
Fotó: ANATOLii SAVITSKii / Getty Images Hungary

Egy széleskörűen alkalmazható növényről van szó, amelyet hűsítőszerként is használnak azokban az országokban, ahol forró a nyár. A talpra vagy a hajra kent hennapaszta száradás közben hűsíti a bőrt. Ugyanúgy hat, mint amikor egy nedves törülközőt vagy kendőt viselünk a fejünk vagy az arcunk körül, hogy hűtsük azt. Európában leginkább a fesztiválok kedvelt ideiglenes tetoválásának alapanyaga, illetve a természetes hajfejtés egyik legjobb opciója.

Így készíts hajfestő hennapasztát házilag

A por általában megkapható sok drogériában, de online is lehet rendelni. Mivel színező hatása van, így pakoláshoz és hajerősítéshez olyat érdemes választani, ami az eredeti hajszínhez a legközelebb áll. Minél tovább marad fent a henna, annál erősebb színt fog kölcsönözni. A legjobb módszer, hogyha fekete teával vagy kávéval keverik ki a port, mivel a savas közegben jobban aktiválódnak a festésért felelős alapanyagok. Lehet mellé illóolajokat keverni, hogyha valaki nem kedveli a természetes illatát, és sokan citromlével is fellazítják. Mivel természetes alapanyagról van szó, így nem irritálja a fejbőrt, és jót tesz a hajnak. Dúsabb, fényesebb és erősebb szálú lesz a hajad, hogyha rendszeresen hennát használsz a klasszikus festékek helyett.

hennafestek
Fotó: amnarj2006 / Getty Images Hungary

Mielőtt hozzáfognál a festéshez, érdemes egy zsírosabb krémmel bekenni a füleket, a homlokot és a nyakat, hogy ott ne fogja be a bőrt a festék. Majd a törölközőszáraz hajra, mint egy normál hajfestéket, ecset segítségével fel is lehet vinni. Ezt követően egy meleg turbánba csavarva néhány órán át a hajon kell hagyni. Van, akinél a szálló por fejfájást okozhat, ha téged is zavar, akkor kapcsolj be egy elszívót, esetleg szellőztetés mellett alkalmazd a hennafestéket.

A festés utáni mosáshoz ne használj vegyi anyagokat, hanem természetes alapanyagú sampont. Bármilyen szilikontartalmú termék mellett nem fog működni a henna, mert nem tud bevonatot képezni a hajszálakon. Többszöri öblítéssel tudod teljesen kimosni a pasztát hajadból, utána is még néhány hajmosásnál ereszteni fogja a színét, de ez teljesen természetes. Utána hónapokig szép fényűek maradnak a tincsek, és selymes, puha tapintású lesz a haj.

4 helyzet, amikor érdemes hajolajat használnod - Szinte mindenki szembesül velük

Néhány hétköznapi hajproblémára igazi csodaszerként hat a hajolaj.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük