Utolsónak lenni általában nem érdem, ám a későn érkezésnek is lehetnek előnyei. Autók esetében például az, hogy aki utolsónak rukkol ki egy adott kategóriába tartozó típussal, korrigálhatja mindazokat a hibákat, amiket a vetélytárs márkák elkövettek. A Maserati élt is a lehetőséggel.

Kicsit későn ébredtek rá a Maseratinál, hogy ha növelni szeretnék az eladási számaikat, akkor sportkupék és kabriók helyett inkább szabadidő-autókat kellene gyártaniuk. A Porschéhez képest 14 év lemaradással mutatták be első SUV-jukat, a Cayenne-vetélytárs Levantét. Egy osztállyal lejjebb már hamarabb kapcsoltak, a közepes méretosztályba tartozó Grecale alig nyolc évet késett a Macanhoz képest. Legyünk azonban igazságosak, az olaszok ezúttal nemcsak a sokat hangoztatott mediterrán lazaságuk miatt késtek a saját terveikhez képest, hanem az autóipar pestise, a csiphiány is kőkeményen belejátszott ebbe.
46 millióért nehéz ügy
Bátor a Maserati, hogy alapmotorral odaadja a hatalmas és drága Levantét. De nem is a négyhengeres turbóval van igazából gond.
Holott, mondhatnánk, a fejlesztőknek nem is volt olyan nehéz dolguk, mert nem a nulláról kellett indulniuk. Nem kellett ugyanis vadonatúj padlólemezt kifejleszteniük, a márka történetében első alkalommal az Alfa Romeótól vették azt át - lényegében készen. Azért csak lényegében, mert a Giuliának, a Stelviónak – és a konszern működéséből adódóan a Jeep Grand Cherokee-nak is – alapul szolgáló Giorgio padlólemezt egy kicsit átdolgozták. Ennek leglátványosabb jele, hogy a Grecale tengelytávja a hozzá legközelebb álló Stelvióéhoz képest nyolc centivel hosszabb.
Mint egy mozdony
Nemcsak úgy megy, a hangja is olyan a dízel Stelviónak. Pedig ha nem hallanám, nagyon kéne.

Ám nem csupán a tengelytáv nőtt nagyot, a Grecale szinte minden dimenziójában túlnőtte nemcsak a Stelviót, hanem szóba jöhető összes riválisát, a már említett Porsche Macant, az Audi Q5 Sportbacket, a BMW X4-et, a Mercedes GLC Coupét és még a Range Rover Velart is. Bár utóbbi sem számít kicsinek, 485 centis hosszával még rá is öt centit ver a Grecale. A túldimenzionálás szerencsére nem öncélú, üléspróbánk is bizonyította, hogy belül is óriási a Maserati új SUV-ja. Gond nélkül befér saját maga mögé az is, aki sokat állt gyerekkorában az esőn, és ezért két méternél magasabbra nyúlt. A belmagasság akkora, hogy én a 165 centimmel egy régimódi cilinderrel a fejemen is beülhetnék akár a hátsó ülésre is.

És mindez még csak nem is megy a csomagtartó rovására sem, amely még a hibrid modellekben is 535 literes, míg a nem hibrid Trofeo csúcsmodellben 570 literes. A hibridek 35 literes mínuszának oka természetesen a 48 voltos kisegítő hibrid rendszer akkumulátorának helyfoglalása. E mellett azonban a hagyományos, 12 voltos akkumulátor is hátra, a csomagtér padlója alá került - egyrészt a jobb tömegelosztás érdekében, másrészt, mert nem nagyon jutott volna neki hely a motortérben.

Holott az alapmotor nem túl hatalmas, hengereinek száma négy, lökettérfogata két liter. A hivatalosan GME, azaz Global Medium Engine (közepes méretű világmotor) névre hallgató, kettős megfújású Borg-Warner turbóval feltöltött, közvetlen befecskendezéses benzinmotor a konszern számos típusában szolgál. Nem meglepetésre a Giuliában és a Stelvióban, de több Jeepben és a Maserati Ghibli hibridváltozatában is. Utóbbi teljesítményével és nyomatékával a Grecale egyik kivitelének, a Modena motorjának 330 lóereje és 450 newtonmétere is egyezik, vagyis egy az egyben ugyanaz a motor. A Grecaléhoz azonban elérhető eggyel szelídebb változatban is. A GT-ben a kétliteres kereken 300 lóerőt ad le ugyanakkora nyomaték (450 Nm) mellett.
Zabálj, te hibrid!
Ami hibrid, az ugye takarékos, ami takarékos, az nem megy, ami nem megy... az hogy lenne Maserati?! Röviden: ez Maserati, nyugi!

Mindkét teljesítményszinthez kisegítő hibridrendszer jár alapáron. A főtengelyhez ékszíjjal kapcsolódó, 48 voltos, emelt teljesítményű indítómotor-generátor legfőbb feladata, hogy kis fordulatról gyorsítva, a turbónyomás felépüléséig támogassa a benzinmotort. Nem kap ilyen rendszert a csúcsmodell, a Trofeo motorja, ami teljesen más miatt érdekes. A háromliteres, két turbóval feltöltött V6-os ugyanis kalandos úton jutott el a Grecaléba. Első változata nem volt más, mint a Ferrari F154-es jelzésű, négyliteres, V8-as motorjának egy hengerpárral megrövidített és így háromliteresre csökkentett lökettérfogatú változata - amit a Giulia QV-be és a Stelvio QV-be építettek és építenek be ma is 510 lóerővel. A Maserati MC20 sportkocsi számára ezt a motort felfúrták két milliméterrel, és egy új hengerfejet kapott, aminek különlegessége az égést gyorsító és a fogyasztást csökkentő duplagyertyás, előkamrás égéstere. Különlegességét jelzi, hogy saját nevet is kapott. A tenger istenéről Nettunónak, azaz magyarra fordítva Neptunnak nevezték el.
A Trofeo ezt a motort kapta meg azzal a módosítással, hogy teljesítményét 630-ról 530 lóerőre mérsékelték, és kenését száraz karteresről nedvesre állították át. A teljesítmény 100 lóerős csökkenésén azonban nincs ok búsongani, a Trofeo azzal a vacak 530 lóval is 3,8 másodperc alatt ugrik százas tempóra, a végsebessége pedig 285 km/h. A kétliteres motorok szolidabbak, a 300 lóerős GT 5,6, a 330 lóerős Modena 5,3 alatt gyorsul fel, a végsebességük viszont egyformán 240 km/h. A hibridek valamivel jobban fogyasztanak, átlagban 9 liter körül, míg a legsportosabb Grecale már szabvány szerint is 11,2 litert igényel 100 kilométerre.

Az erőátvitelt minden motor esetében a német gyártmányú ZF 8 HP nyolcfokozatú hagyományos (hidrodinamikus nyomatékváltós, bolygóműves) sebességváltóra bízták, és minden Grecale alapáron összkerékhajtást kap. Ennek nyomatékelosztását úgy súlyozták, hogy alapvetően a hátsó kerekek a hajtottak, az elsők kanyarban és a hátsók tapadásvesztésekor kapnak legfeljebb 50 százalékot. A megoldás alapvetően egyezik a Giulia és a Stelvio összkerékhajtásával, éppúgy, mint a futómű. Az első kerekek dupla keresztlengőkaros, a hátsók több lengőkaros felfüggesztésre támaszkodnak. A kétliteres motorral szerelt változatokhoz (GT, Modena) rendelhető, a 48 522 840 forintos Trofeo esetében alapáras a légrugózás. A legkisebb kerékméret 19-es, a legnagyobb 21-es.

Bár a technika sem utolsó, de ha már a hazai bemutató alkalmával beülhettem a Maserati újdonságába, azért az utasteret is szemügyre vettem. A belső tér tágassága mellett feltűnő, hogy nagyon ráfeküdtek a minőségre és a berendezés modernségére. Már a legkevesebb 31 343 400 forintért elérhető, 300 lóerős GT változat is szép belül, sok az egyenletes öltésekkel varrt bőr és a puha műanyag - minőségi szempontból minden összehasonlítást kiáll a Grecale. Amiből talán kevesebb is elegendő lett volna, azok a fekete zongoralakkos felületek, amelyek ha tiszták, akkor elegánsnak hatnak, de ujjlenyomatokkal terhelten már nem olyan szemrevalók.
Az új idők új szelét jelzi, hogy a Maseratik korábbi ékét, a műszerfal közepének tetején trónoló analóg órát okosóra váltotta fel, ami többféle időkijelzés mellett a hossz- és oldalgyorsulásokat, a fék és gázhasználatot is mutathatja, de akár iránytűt is megjeleníthetünk rajta. Átállítása a két középső érintőképernyő közül a 22 centi átlójú alsón lehetséges. Ezen lehet egyébként minden kényelmi funkciót, így a klímát vagy a hangulatvilágítást is átállítani. Ami elsőre furcsa, hogy a fényszórót is ezen az érintőképernyőn lehet kapcsolgatni, mert külön lámpakapcsoló nincs. Egyedül reflektorra lehet máshol, a jobboldali bajuszkapcsoló előretolásával átkapcsolni. Szintén érdekes az ajtó nyomógombos nyitása, pontosabban az az érdekes benne, hogy éppen olyan, mint az elektromos Fiat 500-é. Még a mechanikusan működő szükségnyitó elhelyezése is azonos.

Az autó főbb rendszereihez, köztük a médiarendszerhez a szintén középen, de felül elhelyezett, 31 centi átlójú, Android alapon működő érintőképernyőn keresztül lehet hozzáférni. Kezelésének kitanulása nem tűnik túl nagy feladatnak, egyrészt, mert magyarul is kommunikál, másrészt a főmenü mindig látható a kijelző bal oldalán - így bármikor visszatérhetünk az alapokhoz. Szintén érdekes viszont az a megoldás, hogy a sebességváltó fokozatválasztó gombjait a két képernyő között helyezték el. Annyi mindenesetre jó benne, hogy nem foglal máshol helyet, és ezért a két első ülés között több jól kihasználhatónak tűnő tárolórekeszt alakíthattak ki. Aki meg váltogatni akar, húzhatja a kormány mögötti, fémből készült és jó minőségi benyomást tevő váltófüleket.

Az alap információszolgáltató, a vezetővel szemközti műszeregység is digitális, kijelzése attól függ, milyen üzemmódot választunk ki a kormány jobb oldali küllője alatti forgatógombbal. Éppúgy megjelenhet rajta a hibrid rendszer állapotát mutató kijelzés, mint egy hagyományos, kör fordulatszám- és sebességmérős műszeregység, a navigációs térkép, vagy a vezetést segítő rendszerekkel összefüggő kijelzés. A hangrendszer is méltó a Maserati prémium színvonalához. Az egyszerűbb 14, és az igényesebb 21 hangszórós és 1280 wattos rendszert egyaránt az olasz high-end gyártó, a Sonus Faber szállítja.

Mind technikájában, ígért menetteljesítményeiben, mind utasterének kialakításában és szolgáltatásaiban felveszi a versenyt bármely riválisával a versenyt a Grecale. Sőt, utastere tágasabbnak, minősége jobbnak tűnik, és erősebb hajtásláncaival még a Porsche Macant is maga mögé utasítja – legalábbis papíron. Kérdés marad azonban, hogy az utakon, valódi vezetés közben is lefőzi-e legfőbb riválisát? Kanyarodik-e olyan gyorsan, és képes-e ugyanúgy elszórakoztatni a vezetőjét? Rajta leszünk, hogy ezt is mihamarabb kiderítsük!

Az oldalról ajánljuk
- Hírek
Hazai pályán rúgta seggbe a Volkswagen a Teslát
Volkswagen +157 százalék, Skoda +93 százalék, BMW +21 százalék. Kik a kivételek?
- Gumidoktor
Nehéz kérdés: C-s vagy nem C-s kell a Volkswagenre?
A T6 Multivan nagy, de vajon kell hozzá kisteherautókra való gumi?
- Hírek
Elon Musk visszafordul
Felemás eredmények jöttek a Teslától, de végül jól jött ki belőle.
- Gumidoktor
Ütköztem a BMW-vel, lehetséges, hogy a zebra felfestése okozta a bajt?
Megállt előttem a sor, fékeztem, de az autó nem állt meg úgy, ahogy kellett volna neki. Okozhatta ezt a zebra hosszú és vastag felfestése?
- Hírek
42 hangszórós házimozival és napágyként dönthető ülésekkel mutatták meg a Mercedes Vision V-t
A különleges koncepcióból egészen sok részletet adaptálhatnak majd a 2026-ban érkező elektromos Mercedes V-osztályba.
- Hírek
Rengetegen vezettek ittasan a húsvéti hosszú hétvégén
Az ellenőrzések során Budapesten és Pest vármegyében akadt fenn a legtöbb ittas sofőr.
- Hírek
165 km/h-val menekült a rendőrök elől egy győri autós, vádat emeltek ellene
Az autós egy rakás szabályt megszegett és végül a rendőrök elől is sikerült meglógnia.
- Közélet
Melegedhetsz-e az autódban részegen, járó motorral?Ittas járművezetés kísérlete - a lámpák döntenek el mindent
Az autódban józanodnál ki egy hosszú éjszaka után? Nem túl jó ötlet. Ha mégis így döntesz, készülj fel ittas járművezetésből is.
- Hírek
Önvezetés helyett bármi más - kedden rajtol a Sanghaji Autószalon
Az önvezető technológiákról szólt volna a Sanghaji Autószalon, de egy baleset keresztbe tett mindenkinek.
- Hírek
Ha túl erősen csukod le a Charger Daytona csomagtartóját, tönkremegy a zár
Nem lett minden részletében olyan masszív autó, ahogy a Dodge tervezte.
- Hírek
Vipert akart, de csak Corvette volt kérnél: megszületett a Corviperette
Az üvegszálas karosszéria alatt egy öreg, C3-as Corvette lapul.
- Hírek
Döbbenetes tempóban zuhan a Teslák ára, de van akinek ez jó
Kaptak egy újabb rossz hírt azok, akiknek Teslájuk van. Egy jót pedig azok, akik szeretnének egyet.
- Hírek
A BYD megcsinálja, amit más eddig nem mert megtenni
A kínaiak helyet kérnek a japán törpék klubjában.
- Hírek
Jajj nekünk, ismét drágul az üzemanyag
Csütörtöktől a gázolajért és a benzinért is többet kell fizetni. Igaz, nem sokkal.
- Hírek
F1 kibeszélő: Norris és Piastri nem ért egyet, a Red Bull vitatkozik, Hamilton egyre frusztráltabb
Vitás eseményekből és érdekes nyilatkozatokból ezúttal sem volt hiány. Lássuk a Szaúd-Arábiai Nagydíj legfontosabb beszédtémáit!
- Hírek
Itt az első nagyon kínai AUDI (élőben is láttuk)
A típust kifejezetten Kínában fejlesztették, Kína számára.
- Hírek
Brutális Honda motorral és nevetséges önsúllyal támad a thaiföldi Tera S Motor
Megjelenése alapján a T63-at inkább versenypályára tervezték, mintsem utcára.
- Hírek
A Stellantis távol-keleti márkája egy elektromos szedánnal venné be Kínát
A Leapmotor egy újabb elektromos szedánnal erősíti modellpalettáját.
- Hírek
A CATL új akkumulátorával a 2,5 kilométer/másodperc sem lehetetlen
Több újdonságot is bemutatott a gyártó.
- Belsőség
Akkor mi most elhúztunk Kínába!
Shanghai Auto Show, gyárlátogatás és tesztvezetés is vár ránk a következő egy hétben.
- Hírek
Kigyulladt egy kamion, lezárták az M1-es autópályát
A főváros felé vezető oldalon, a 144 és 145. kilométer között történt a baleset.
- Hírek
Fura off-road-dragstert építettek ebből a szerencsétlen Nissan Skyline alapú Infinitiből
Vannak furcsa épített autók, de nem feltétlen kellett volna elkészülnie.
