Mint egy mozdony
Teszt: Alfa Romeo Stelvio 2.2 Diesel Q4 – 2018.
Odalépsz álmaid nőjéhez, elhívod randira, ő pedig finom, vörös ajkai közül Kránitz Lajos hangján búgja neked az igent. Nagyjából ennyire van szinkronban az Alfa Stelvio csodás formája a faragatlan dízelkerregéssel.
Csodás dolog a feltámadás – amikor valami, amiről úgy hittük, már elmúlt, új életre kel, és még szebben ragyog, mint azelőtt. Valami ilyesmit él most meg az Alfa Romeo is, amely az olyan klasszikusok, mint az első Giulia, az Alfetta, az Alfasud vagy éppen a Montreal után a közelmúltban ínséges időket élt meg. Aztán jött az új platform, a Giorgio, és rajta viszonylag gyors egymásutánban két gyönyörű és igen jó autó: a Giulia és a Stelvio.
Nagyon nem mindegy, hol tartunk a hegyen
Az alapmotoros Giulia is fickós, de leginkább az Alföldön.

Arról persze még korai lenne beszélni, visszanyeri-e régi fényét az Alfa, bár az alapok adottak. Ilyen komoly múlttal rendelkező márka nagyon is megérdemelné, de kemény dió lesz, hogy a vevőkkel is elhitessék: alfásnak lenni jó. Itthon jó közösségük van, szinte bármerre indultam a Stelvióval, pár kilométeren belül integetett vagy villogott rám valaki – természetesen márkatárs. Eddig ilyet semmilyen autóval nem tapasztaltam.
Oké, a Stelviót mondjuk könnyű is észrevenni: közel 4,7 méter, ráadásul piros is, Alfa is, vonzza a tekinteteket. Első ránézésre mintha a Giuliát elküldték volna az NDK-s úszónők edzőtáborába: ugyanazok a stílusjegyei, mint a szedánnak, csak robusztusabb, drabálisabb. A drabális itt pozitív jelző: nem csípem a crossovereket, SUV-okat, de a Stelvio ennek a mezőnynek jó eséllyel a legszebb szereplője.
Elöl ott a Giulia-szerű, lágyan ívelő orr, közepén a hangsúlyos Alfa-maszk, a lökhárító alját sem egyszerűsítették túl, oda is jutott egy-két csúcs. Szinte semmi első túlnyúlás, hátul jókora, de formás fenék. A C-oszlop viszont annyira széles, hogy kamera és radar nélkül elveszettnek éreznénk magunkat nemcsak parkolás, de egyszerű sávváltás közben is. A hátsó lökhárító két szélén jókora krómos kipufogókivezetés – mindkettőben igazi, bár jóval vékonyabb cső. A kaszni domborításain-homorításain, itt-ott élein szépen táncol a fény, érdemes elmerülni a részletekben is. Ha csak a felni hatalmas lyukai mögül kukucskáló féknyeregre pillantunk, az is gyönyörű. Rajta az autóipar valaha volt talán legszebb tipográfiája, az írott betűs Alfa Romeo-felirat.
A beltérben is érződik a Giulia-rokonság, elég, ha csak a szellőzőket, a kormányt vagy a váltókart és közvetlen környezetét nézzük. Kábé egy az egyben ugyanaz. Nagyon rendben vannak a formák, még ebben a szürkében is. A központi kijelző beépítését bátran állíthatják bármelyik, önmagát prémiumnak gondoló gyártó elé is: igen, így is lehet, szépen beledolgozva a műszerfalba, hogy annak szerves részét képezze, ne csak egy hanyagul odavágott tabletnek tűnjön.
Más kérdés, hogy a képernyő méretéhez képest a rajta megjelenő tolatókamera-kép mennyire apró, szinte egérmozi, sokkal jobban kihasználhatták volna az adottságokat. A műszerfalpárnával meg megint az a bajom, ami a Ford Kugáéval: míg más gyártók mindenféle trükkökkel próbálják átverni a szemünket, hogy a kopogós műanyagra ne legyen rossz ránézni, az Alfánál itt a puha műanyag, ami szemre keménynek, durvának és rossz tapintásúnak tűnik, pusztán a rossz textúraválasztás miatt. Felárért mondjuk pirossal varrott bőrt, meg mindenféle luxus fabetéteket is kaphatunk.
Az ülések elsőre nem túl kényelmesek, még akkor sem, ha nem valami luxusautóból, hanem mondjuk a Subaru XV-ből ülünk át: az Alfáé elég kemény, az ülőlapja 180 centi körüli magassághoz kissé rövid, de ha hozzászoktunk, hosszútávon is jó benne ülni. Hátul jó a helyzet, a 2,8 méteres tengelytáv érződik a lábtérben. És mindehhez van egy rendes csomagtartónk is, alapból 525 literrel, ledöntött ülésekkel 1600-ig bővíthető – költözésnél is besegítettem vele, valószínűtlenül sok cuccot tudott elnyelni.
Egy ilyen formájú autóhoz kétféle hangot tudok elképzelni: suhanjon csöndben, és csak fordulaton jöjjön ki belőle valami szép hang, vagy duruzsoljon alapjáraton, és üvöltse le a fejemet, ha odalépek. A Stelvio 2,2 literes dízele egyiket sem tudja. Amikor hidegen beindítom, még bízom abban, hogy bemelegedve kisimul, de nem, ez melegen is épp olyan bántón, hangosan és kellemetlenül kerreg. Mintha lenyelt volna egy kettes Golf GTD-t, csak hát ami nyolcvanhatban még elment dízelhangnak, az 2018-ban már nem biztos.

Mentségére szóljon, a kelepelést menéssé alakítja, pedig ez a gyengébbik, 180 lovas 2,2-es dízel (az erősebb 210 lóerő). Könnyedén mozgatja az 1,6 tonnás kasznit, nem akar elfogyni, közben vegyesben kicsivel nyolc liter fölött fogyaszt. Országúton vagy autópályán már nem is hallani a motorhangot, az inkább lassabb menetben, városban zavaró. Közben a nyolcsebességes ZF-automata simán és gyorsan kapcsolgat, egyedül akkor csúszik be néhány rosszul időzített visszaváltás, amikor kis üzemi fékkel, de inkább a motorfékre hagyatkozva gurulunk közelebb a piros lámpánál álló sorhoz. Ilyenkor a hirtelen felerősödő motorfék miatt ránt egyet rajtunk. Fülek nincsenek a kormány mögött, de azokat én amúgy is tájidegennek érzem egy SUV-ban.
És ha már fék: nemcsak a váltóval nincs meg az összhang, de maga az üzemi fék is szintetikus, az első pár napban nehezen találni a megfelelő nyomáspontját, sokszor kellett a vártnál nagyobb erővel megtaposnom a pedált, pedig épp csak gurultam. Ha életvitelszerűen használja valaki az autót, előbb-utóbb ráérez, és hozzászokik.
Megszokást igényelt a futómű is. Viszonylag kemény, rossz úton pattogós, a kormányzása pedig nagyon közvetlen, az első kilométereken emiatt idegesnek is tűnt a mozgása az M0-n, de ezzel is gyorsan meg lehet barátkozni, nem hiba, nem negatívum, csak sajátosság. Mármint a kormányzás, mert ugye a futómű az a hazai utakhoz bőven lehetne puhább. A Stelvio amúgy alapból hátsókerekes, akárcsak a Giulia, de nálunk az összkerekes, Q4-változat volt – igaz, száraz úton, normál használat mellett ebből semmit sem érezni. Legfeljebb laza talajon, sárban vagy hóban lehet némi haszna, de csak ezért, ismerve a magyarországi időjárási viszonyokat, nem vennék négykerékhajtásút.
Dízel Stelviót hátsókerékhajtással, 180 lóerővel 12,6 milliótól kaphatunk, a Q4 13,3 körül indul. Ha nem szerénykedünk az extrákkal, könnyen felmehetünk akár 18 környékéig is. A BMW X3-as xDrive-val, teljesítményben nagyjából passzoló 20d-vel drágábban, 14,3 milliónál kezdődik, a legutóbb nálunk járt, agyonextrázott tesztautó 22 volt. Audi Q5-ből 13,4 az alap az összkerekes 190 lovas TDI-knél. A Porsche Macant csak az erősebb dízel Stelvióval lehetne párba állítani, hiszen abból 211 lóerős a gyengébbik gázolajos V6. A Jaguar F-Pace 180 lovas, összkerekes automatája 14,6 millióról indul, rendesen felszerelt példányokat 17 fölött kapunk, míg a valamivel gyengébb, 170 lóerős Mercedes GLC 220 d 4Matic 13,4 körül indul. Ha a stílust nézzük, bármelyik mellé odaállítanám a Stelviót, sőt egy benzinest még akkor is, ha a technikát vesszük. De ezzel a hangos dízellel nekem nem ez lenne a választásom.

Az oldalról ajánljuk
- Hírek
Nevet változtat és újdonságokat ígér a Magyar Autóklub
A szakembereiknek a Trabanttól a Tesláig mindenhez érteniük kell. Erről beszélt a MAK elnöke.
- Égéstér
Klasszikusok a TC flottában
Két klasszikus, szinte már közhelyes autóval bővült a Totalcar flottája, Pásztor Csabi egy korai, BMW-féle Minire cserélte a Honda Accordját, Sturcz Berci viszont nem egy retróautót, hanem egy igazi veteránt, egy 1974-es Volkswagen Bogarat fogott be napi használatra a Peugeot 1007-ese helyett. A két autóvásárlás okai és indokai mellett az új Renault Rafale előnyei és hátrányai is szóba kerülnek.
- Tesztek
Hű maradt terepes múltjához az első elektromos VitaraBemutató: Suzuki e Vitara – 2025.
Hamarosan kapható lesz a Suzuki első villanyautója, az Indiában készülő e Vitara, ami összkerékhajtással tűnik ki a kategóriából.
- Hírek
Valahogy nem a porcelánboltba betévedt elefánttal értenek egyet a porcelánok
Forintban milliós drágulás vár az autókra az USA-ban Trump vámjai miatt.
- Hírek
Hivatalos: kipenderítették a Red Bulltól Liam Lawsont
Az F1 újonca nem sokáig húzta a Red Bullnál. Mondjuk ez az eredményei alapján érthető is.
- Hírek
Közel 700 forintos benzin? Ez lett belőle
Latin-Amerika fityiszt mutat elektromos autózásban Kelet-Közép-Európának.
- Hírek
Frissítve: Kigyulladt egy kamion az M1-es autópályán
A lángoló kamion miatt a Budapest felé vezető oldalon egy sávon halad a forgalom.
- Hírek
Árat emel a BKK, drágulnak a jegyek
A legtöbb jegytípus ára emelkedni fog, de van itt egy közepesen jó és egy nagyszerű hír is.
- Tesztek
10 millióért cuki fapadTeszt: Hyundai Inster Launch Edition (42 kWh)
A legolcsóbb villanyautók közé érkezett az Inster, egyelőre nincs sok ellenfele.
- Hírek
Ha ma mennél tankolni, akkor van egy rossz hírünk
Drágult a benzin és a gázolaj is.
- Hírek
Édes-savanyú hírt kaptak a magyarországi akkumulátorgyártók
Lassan beindulhat az akkumulátorgyártó ipar, de a fejlődés macerás lesz.
- Hírek
Utashoz sietett a kretén taxis, szerinte ilyenkor leszarhatja a KRESZ-t
A videóban láthatsz még sok más idiótát, akiket nem érdekelnek se a szabályok, se a többiek.
- Hírek
Még idén nyáron visszatérhetnek a V8-as Hemi motorok
Egy szivárogtatás szerint három különböző méretben kezdik meg a híres V8-as motorok gyártását.
- Hírek
Döbbenet! Úgy tűnik, tényleg kirúgja két futam után a szenvedő újonc versenyzőjét a Red Bull!
A Japán Nagydíjon így már Yuki Tsunoda lehet Max Verstappen csapattársa.
- Hírek
Beindult a Nissan: jön az új e-Power, elektromos Juke és sok minden más
Majdnem minden kontinensen mással készülnek.
- Hírek
Roncstelepre való autókból csinálna hatalmas üzletet a Toyota
Újfajta üzemet nyit a Toyota az Egyesült Királyságban.
- Közélet
Egy újabb eredetvizsgás kalamajkaMotorcserés autót adnál el? Erre is készülj!
Motorszám-motorkód: A jogalkotó egyszerűsíteni próbál, de a jogalkalmazók ezt is túlbonyolítják néha. Az autósok így könnyen elvesznek a részletekben.
- Hírek
Ha a Teslának Gigafactoryja van, akkor ez mi?
Óriási gyártóbázis épít a BYD. Már most 60 ezren dolgoznak, élnek ott, de 200 ezerre növelhetik majd a létszámot.
- Hírek
A Hyundai ráönt egy csomó pénzt az amerikai piacra
A Hyundai és a Kia azt tervezi, hogy a jelenlegi 700 ezer darabos autógyártó kapacitást 1,2 milliósra növeli.
- Hírek
Olcsó villanyautóból durva versenygép? Jön a Hyundai Insteroid
Egy Inster alapú versenyautóról mutatott néhány kedvcsináló képet a Hyundai.
- Hírek
Mi történik, ha 23 ezer liter tej ömlik az útra? Büdös lesz
Egy tartálykocsit vontató kamion felborult Baltimore közelében.
- Hírek
Bréking: Itt a legújabb Nissan Leaf!
A harmadik generáció jelentősen más lesz, mint eddig.
- Hírek
Olaszország kedvence volt az öreg Ypsilon, az újjal durván bezuhantak az eladások
A rendkívül gyenge eladásokat valószínűleg több tényező összjátéka okozza.
- Hírek
Kerekszemű furcsaság az új Nissan Micra
Az új Micra a Renault 5 alapjaira épül, de ez nem biztos, hogy baj.
- Hírek
Kaliforniában már jóval könnyebb áramot tankolni, mint benzint
A 700 ezer otthoni töltőhelyet nem számolva.
