Így változik a muzeális minősítés
2003-as megalkotása óta először változik jelentősen a jármű muzeális minősítés menete, de ahogy lenni szokott, az átállás nem zökkenőmentes. Tetézi a gondokat, hogy időközben a rendszámtáblákból is kifutottunk, így átmeneti megoldásra lett szükség. Ennek ellenére úgy tűnik, a végére egyszerűbb és rugalmasabb lehet az egész eljárás – csak győzzük kivárni.
Az elmúlt hetekben több olvasói levelet kaptunk, melyek szerint az év elején mintha káoszba fulladt volna a veterán autók és motorok muzeális minősítése. Új időpontokat nehezen, vagy sehogy sem lehet kapni, a korábban előjegyzett időpontokat gyakran csúsztatják, szólnak a panaszok. Ráadásnak az eddig megismert OT-12-34 rendszerű, két betűből és négy számból álló rendszámtáblák elfogytak, a tavaly bejelentett új formátum premierje pedig majd csak július 1-én várható. Ezért átmeneti megoldásként megalkották az OT-12-345 verziót erre a pár hónapra, és hallottunk is olyanról, aki már kapott ilyet – azonban aztán nem tudott autópálya matricát venni, mert nem ismerte a formátumot az informatikai rendszer. Igaz, ezt azóta elvileg már megoldotta az Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSz).
Ilyenek lesznek az új magyar rendszámok
Jövő júliustól már ez kerül az újonnan forgalomba helyezett autókra.
Mindez már messziről nézve arra utal, hogy zökkenők akadtak az átállásban. Persze látszólag nem olyan nagy a gond, hiszen a „plakettes”, azaz a muzeális minősítést kiérdemlő autók-motorok télen amúgy is inkább a garázsban pihennek. Ám van itt egy időfaktor: aki megkezdte az autó minősítését, az nem várhat akármeddig a folyamat befejezésére, mert a veterán minősítés és a műszaki vizsga között nem telhet el 60 napnál több. Ebben a cipőben jár például az a gyönyörű Alfa Romeo Alfetta, mellyel ősszel forgattunk: néhány héttel a felvételek elkészülte után megkapta ugyan a muzeális minősítést, ám e cikk megjelenéséig nem kapott időpontot műszaki vizsgára.
Ahogyan ilyenkor lenni szokott, több különböző tényező is szerepet játszik a történetben. Legelőször az, hogy mióta 2003-ban bevezették az OT rendszámot és a hozzá tartozó minősítés rendszerét, nagyjából tízszeresére nőtt az egy naptári évben ilyenért folyamodó járművek száma. Direkt nem írunk autót, hiszen bármilyen a közlekedésben részt vevő jármű kaphat muzeális minősítést, tehát motorok, buszok, teherautók, traktorok vagy akár utánfutók is. Mindezekből együtt úgy százötven körül szereztek minősítést az első évben, 2021-ben már ezerötszáz felett járt a számláló, és a növekedés folyamatos. Olyan ügymenetre van szükség, amely megbirkózik a megnövekedett igénnyel és a változó oldtimer trendekkel.
A megújítás másik fő mozgatórugója a felelősség kérdése. Eddig időszakosan összeülő Muzeális Minősítő Bizottság (MMB) vizsgálta az egyes járműveket, ezekbe a területileg illetékes Közlekedési Felügyelet, a Közlekedési Múzeum, a Magyar Veteránautós és Motoros Szövetség (MAVAMSZ, a FIVA nemzetközi szervezet képviselője) és a Magyar Autóklub delegált tagokat. Minden delegáló szervezetnek sajátos feladata volt, az Autóklub biztosította például a technikai és adminisztratív feltételeket, a Hatóság az egyedi azonosítók ellenőrzésében volt járatos, a MAVAMSZ és a Múzeum szakmai tapasztalattal erősítették a bizottságot. Viszont ha valamilyen panasz keletkezett, a bizottsági sajátosságból fakadóan nem volt egyértelmű a felelősség.

A Magyar Autóklub honlapján található tájékoztató szerint 2021 szeptemberében adták ki azt a kormányrendeletet, mely 2022.01.01-től meghatározza a dolgok menetét. A legfontosabb változás, hogy megszűnnek a MMB-k, helyette muzeális minősítő szervezet végzi innentől az összes minősítést, mely feladatra a Magyar Autóklubbot jelölték ki. A bizottságok eddig is az Autóklub helyszínein dolgoztak, tehát aki korábban minősített, az új rendszerben is ugyanoda kell majd menjen, sőt az sem kizárt, hogy részben ugyanazok végzik majd a munkát – de jelentős változás, hogy mostantól konkrét jogi személy áll a folyamat mögött. A korábbi szereplők mellé bevonta a rendelet a KTI Közlekedés Tudományi Intézetet is, az ő feladatuk lett kidolgozni a minősítés szabályzatát, mely munkában persze erősen támaszkodtak az Autóklub, a MAVAMSZ és a Közlekedési Múzeum összegyűlt tapasztalataira.
További újdonság, hogy nem csak jogi személy került a folyamat mögé, de lett egyszemélyi felelőse is a folyamatnak: létrehozták a muzeális járműszakértő titulust, aki a minősítés helyszínén aláírásával hitelesíti a minősítés eredményét. Így ez a folyamat nem igényel utólagos várakozást, azonnal megkapja a tulajdonos a papírokat. Sőt, a Magyarországon már korábban forgalomba helyezett autóknál arra is lehetőséget biztosít az új rendszer, hogy helyben, az Autóklub vizsgasorán a minősítést követő műszaki vizsga is megtörténjen. Tehát ideális körülmények között a korábban hetekig tartó, több helyszínre szaladgálós folyamatból pár órás, egyablakos mutatvány lesz idéntől.
Az ideális eset azonban egyelőre még csak papíron létezik, ugyanis az új rendszer nem állt fel egyből január elsején. Az egyik probléma, hogy az Autóklub vizsgahelyszíneinek a területileg illetékes Kormányhivataltól kell engedély módosítás a minősített veterán autók vizsgáztatására, és a különböző megyei-fővárosi hivatalok különböző döntéseket hoztak, illetve különböző tempóban dolgozzák fel a MAK megküldött kérelmeit. Így a vizsgáztatás nem tudott egyből megindulni. A másik késedelem a minősítés szabályzata körül alakult ki, ezt ugyanis a minisztériumnak jóvá kellett hagyni, mielőtt életbe lép, ám az egyeztetések elhúzódtak, így csak február közepére lett hivatalos a szabályzat.
Így történt, hogy bár eleve karcsú januárral tervezett az Autóklub, végül egyetlen időpontot sem tudtak kiadni, sőt februárban is csak mostantól indul majd a minősítés a gyakorlatban. A muzeális járműszakértő gárdát egyébként szintén a KTI-nek kell majd képeznie és vizsgáztatnia, de a rendelet erre adott fél év átmeneti időszakot, és a szakembergárda ez alatt is bevetésre kész – így tájékoztatott Berezvai Gábor a MAK-tól. Azt is elmondta, hogy még ha a papírra leírt rendszer tökéletesen munkába áll, ők akkor sem lesznek teljesen elégedettek, ugyanis a folyamat egy lépését továbbra sem lehet az Autóklubnál elvégezni. A külföldi regisztrációval rendelkező gépek első magyarországi forgalomba helyezését megelőzően egyedi forgalomba helyezési engedélyért kell folyamodni, és ez továbbra is a Közlekedési Felügyeletek hatáskörébe tartozik. Azaz a frissen beérkezett, vagy már korábban behozott, de az OT korhatár eléréséig garázsban, honosítás nélkül pihentetett járművek a veterán minősítés után nem mehetnek egyből vizsgára, van egy körük másik helyszínen is.
A MAK célja, hogy ezt a mozzanatot is végezhessék az ő vizsgabázisaik, ám ehhez szükség lesz egy miniszteri rendelet módosítására, melyet az Autóklub már kezdeményezett az ITM-nél (Innovációs és Technológiai Minisztérium). Ami viszont szintén újdonság, hogy egy OT rendszámos jármű eladása mostantól nem vonja maga után a plakett elvesztését – eddig az új tulajnak újra kellett minősíttetni. Mostantól az Autóklub az új tulajdonos kérésére minősítés nélkül is kiállítja a szükséges dokumentumokat az ő nevére, ezekkel lehetségessé válik az átírás, és az eredeti minősítéssel megszerzett öt év ketyeg tovább. Ez mindenképpen könnyebbség, és magában a minősítésben is bevezettek néhány könnyítést jelentő újdonságot.
Egyrészt mostantól, ha igazolható a gyártás hónapja, akkor már nem kell a 31. évet megvárni a minősítéssel, hanem a 361. hónaptól lehetőség van rá. Másrészt a műszaki eredetiség vizsgálatakor mostantól nem a gyártás pillanatát, hanem az adott típus teljes gyártási intervallumát veszik alapnak. Persze ezt nem úgy kell érteni, hogy mondjuk az R107-es Mercedes SL, amit 1971-tól 1989-ig gyártottak, az ezen belül bármilyen lehet. A motorváltozatok, a ráncfelvarrások továbbra is vízválasztók, az átalakítási engedély köteles változások továbbra is akadálya a muzeális minősítés megszerzésének. De ha mondjuk egyik évben SU, másik évben Solex karburátorral szereltek egy amúgy változatlan típust, az – megfelelő dokumentáció esetén – mostantól tekinthető eredetinek mindkettővel.
Persze az OT vizsgálat célja továbbra is az eredetiség biztosítása, tehát az, hogy a jármű alvázszámából kiolvasható gyártói szándéknak megfelelő legyen a mai állapot. Tehát míg a típusazonos motor cseréje beleférhet a megfelelő dokumentációval, addig egy másik motor beépítése akkor is OT kizáró ok, ha amúgy létezett az a változat. Mondok példát: hiába építettek Dél-Afrikában amerikai V8 motort az európai Ford Granada orrába gyártói garanciával, ha a minősítésre szánt kocsi alvázszámából az jön ki, hogy eredetileg 2,3 literes „Köln” V6 volt, akkor nem fog ötliteres „Windsor” V8-cal plakettet kapni. Ez továbbra is muzeális minősítés, a restomod a hotrod, a villamos átalakítás és az egyéb hobbiautós kultúrák ugyan tiszteletet érdemelnek, de továbbra sem nekik szól ez az eljárás. Mégis: ha minden úgy lesz, ahogy a folyamatban részt vevők ígérik, akkor néhány hónap átmenet után könnyebb és átláthatóbb lesz legalább a eredetiség-hívő veteránosok dolga.

Az oldalról ajánljuk
- Hírek
H-alakú váltót szabadalmaztatott elektromos autóiba a Ford
Jó vagy felesleges ötlet?
- Hírek
Újabb kínai autómárka érkezik Európába, 1000 kereskedés megnyitása a cél
A márka 2025 végéig 10 országban nyitna kereskedéseket. Elsőként Németország, Norvégia, Dánia és Hollandia kerülhet sorra.
- Hírek
F1: az Audi nagyon nem örülne a V10-es motorok visszatérésének
Bár a gyártó közleménye diplomatikusan fogalmaz, egyértelmű üzenetet hordoz.
- Hírek
Feketelista készül a szabálytalankodó autósokról
A sebességtúllépők mellett az ittas vezetők és a mobilozók is felkerülnek a visszaesők listájára.
- Hírek
Méretes jégtáblákkal bombázta egy kamionos az autósokat az M7-esen
Valószínűleg elfelejtette indulás előtt letakarítani.
- Hírek
BMW-s szakemberekkel erősít a Xiaomi Európában
Európa sem marad ki a Xiaomi autóiból.
- Hírek
Végre egy rendes hibrid rendszeren dolgozik a Volkswagen
A Volkswagen eddig csak plug-in hibrid és lágy hibrid rendszereket kínált.
- Hírek
Az év üzlete: ha megveszed ezt a hat Porschét, kapsz hozzá egy kamiont, amire felfér az összes
Kizárólag egy tételben lehet megvásárolni.
- Tesztek
A legtoyotább ToyotaTeszt: Toyota Camry - 2025.
A korábbi generációknál nem ritka az egymillió fölötti futásteljesítmény, kérdés, hogy sportos hibridként is tudja-e majd.
- Hírek
Erre nem vagy félkészülve: Nissan Muranóból csinálnak GT-R-t
Valaki nagyon vágyott egy SUV GT-R-re.
- Hírek
Még mindig lehet foglalót tenni az új Tesla Roadsterre, pedig már öt éve hitegetnek vele
Először 2020-ra ígérték a megjelenését, utána 2021-re, majd 2022-re és így tovább 2025-ig.
- Hírek
Valaki épített egy RC autót, 44 köbcentis, V8-as motorral
Az apró motornak elképesztően jó hangja van és egész hevesen mozgatja az autót, amibe beszerelték.
- Hírek
Cukorkával csalogatják a villanyautósokat, hogy éjszaka töltsék autóikat
Havi háromezer forintot lehet spórolni az autók sz éjszakai töltéssel Floridában.
- Hírek
Ittasan rollereztek, a jogsijuk ment a levesbe
Két zalaegerszegi férfit is pénzbírsággal, illetve több hónapos eltiltással jutalmaztak az ittas rollerezésért.
- Közélet
Átvert a kereskedő? A legjobb bírósági eljárás az, amelyik megelőzhető!
Elkerülnéd a bíróságra járkálást, de az igazadat érvényesítnéd hibás teljesítés esetén? Van megoldás!
- Technika
A Ford anno csinált egy hátsókerekes Focust, 420 lóerős V8-as motorral
Azt akarták demonstrálni, hogy az új külön is megvásárolható motorjuk milyen könnyen elfér a kisebb motorterekben is.
- Hírek
Már az FBI foglalkozik a Tesla-vandálokkal
Trump belső terrorizmusnak nevezte, úgyhogy ennek megfelelően kezelik a helyzetet.
- Hírek
Olcsó villany-Cupra, gyárlátogatás és nagy ígéretek
Megtekintettem a legolcsóbb elektromos Cuprát, vagyis a Ravalt, megnéztem a Seat és a Cupra gyárát és meghallgattam a két cég hangzatos ígéreteit.
- Hírek
Megijedt az autós, hogy oldalba vágják, ezért oldalba vágott valaki mást
Érthetetlen eseménysorozatot rögzített egy autós fedélzeti kamerája Ausztráliában.
- Hírek
Hatalmasat borultak a Porsche Carrera Cup időmérőjén
A pilóta sértetlenül megúszta.
- Hírek
Hadüzenet Trumpnak: új megoldást javasolnak a kínaiak, Pekingben járt a BMW-vezér
Összehaverkodna Kína az EU-val?
- Hírek
Megbízható Ferrarit akart, építtetett egyet egy Honda NSX-ből
Egy svájci férfi szerette volna átélni a Ferrari élményt, de nem akarta az olasz autókkal járó nyűgöket a nyakába venni.
- Hírek
Nem erősebb, de mégis gyorsabb a frissített Audi RS3
Sokat számít, hogy mennyire agilis egy autó.
- Hírek
F1 kibeszélő: válságértekezletet tart a Red Bull, inog Lawson széke, Piastri letette a névjegyét
Az ausztrál esőkáosz után egy valamivel unalmasabb futammal folytatódott a 2025-ös F1-es világbajnokság Kínában, de így is bőven van miről beszélni.
