- Magazin
- Technika
- tanulmányautó
- kupé
- aston martin
- audi
- chevrolet
- citroen
- peugeot
- rover
- saab
- skoda
- volkswagen
- volvo
Elkaszált tanulmányok II. - Kupék
Az első hivatalos tanulmányautó, az 1940-es Buick Y-Job óta több száz extrém vagy éppen gyártásra kész prototípust mutattak be autógyártók és formatervező stúdiók. Ez a válogatás szériagyártású típusok meg nem valósult karosszériaváltozatairól szól, a második részben a kupéké a pálya.
Bemelegítésként nézd meg, milyen kabriókról maradtunk le!
Elkaszált tanulmányok I. - Kabriók
Gondosan megépített, végül soha el nem készült prototípusok közül válogatunk. Te melyik kabrióban tudnád magad elképzelni?
Chevrolet Corvette Corvair (1954)

Egy legenda karrierje sem mindig indul fényesen. Bár az említett Y-Jobért felelős Harley Earl bízott az amerikai sportautóban, a General Motors a lehető legkevesebb pénzt akarta költeni a projektre, ami ugyan nem látszott az 1953-as Motoramán kiállított prototípusok üvegszálas műanyag karosszériáján, a hathengeres motor és a Powerglide automata nem hozta lázba a potenciális vevőket. A visszafogott érdeklődés miatt már majdnem az egész Corvette ment a levesbe, amikor a V8-as és a kézi váltó megmentette. Az annak idején megsemmisített kupé replikáját a Blue Flame Restorations építette meg 2015-ben.
Citroën BX Coupe (1982)
Ha belegondolunk, hogy a BX-et egy eredetileg a Volvónak szánt kupé tanulmányból rajzolta gyártásra készre Marcello Gandini, rögtön nem is hangzik olyan furán, hogy a Bertone stúdió többféle háromajtós prototípussal is bombázta a franciákat. Ők persze a PSA konszern kissé bizonytalan anyagi helyzetére hivatkozva elutasították a piaci bevezetést. Még imádnivalóan bénácska, B-csoportos raliautójukat, a 4TC-t is az ötajtós karosszériából faragták ki. Ha nem is hagyták el az udvart, annyi hasznuk volt, hogy a Bertone néhány részletet újrahasznosíthatott róluk az XM tervezésekor.
Ennél őrültebb francia autó nincs
Pénzük nem volt versenyautót fejleszteni, a Citroën BX 4TC mégis megszületett, de csak néhány esélyt kapott bizonyítani.
Aston Martin Lagonda Virage Coupe (1986)
A világ legrosszabb autóinak listájáról nem hiányozhat az Aston Martin ékalakú limuzinja, az 1976 és 1990 között 645 példányban gyártott Lagonda. A bűnös élvezetnek számító modellt maga a gyártó faragta át kétajtós kupévá, amikor a Virage technikáját tesztelte, igazán szép autót viszont egy lelkes ügyfél varázsolt belőle, aki nemcsak újrafényeztette és kárpitoztatta a 30 centivel rövidebb tengelytávú, egyedi darabot, hanem a hajtásláncot is kicserélte, ezzel befejezve, és 1993-ban forgalomba állítva a prototípust. A Bonhams szeptemberi aukcióján valakinek 287 500 fontot ért az egyik legritkább Aston Martin.
Peugeot 405 Coupe (1987)
Az 1988-as Év Autójának amerikai sikeréhez járult volna hozzá a kupé kivitel, de az Heuliez karosszériaépítő prototípusára nemet mondott a Peugeot, mintha csak sejtették volna, hogy a tengerentúli eladások miatt már nem érdemes mélyen a zsebükbe nyúlniuk. 1991-re fel is adták az USA piacát, és az Mi16 sportváltozatból készült kupé az aszimmetrikus hátsó ablakával, világos bőrkárpitjával és a 205 GTi felnijeivel a cég raktárába került, 2012-ig ott is maradt. Amikor az Heuliez gyűjteményét kiárusították, a Peugeot nem tudott másodszor is nemet mondani rá, és 8340 euróért befogadta a saját kollekciójába.
Saab 9000 CD Turbo Coupe (1989)
Hol vált el egymástól a Saab 9000 és a vele közös platformot használó Alfa Romeo 164, Fiat Croma és Lancia Thema? Az utasvédelemben! A Saab frontális és oldalütközésnél is jobban védte a vevőit olasz testvéreinél, ami segít megérteni, hogy a közönség pozitív fogadtatása ellenére miért nem vették fel a kínálatba a svédek az American Sunroof Company kupéját. A kellően biztonságos karosszéria fejlesztése hatalmas kiadást jelentett volna, ráadásul semmi sem garantálta, hogy az meg is térülne, mert bár népszerű volt, mégsem fogyott elég a 9000-ből ahhoz, hogy stabilizálja a cég pénzügyi helyzetét.
Audi A8 Coupe (1997)
Az anyagi és műszaki háttér mellett a piaci környezet is adott volt, az Audi főnökei mégsem mertek rábólintani a Mercedes-Benz CL és a BMW 8-as sorozat kihívójának gyártására. Az A8-as 1994-es első generációja korának egyik legfejlettebb luxusautójaként a legfelső polcra helyezte a márkát. Olyan modern volt, hogy közel 30 év alatt sem öregedett meg a forma, a technikáról nem is beszélve. A müncheni IVM Automotive abban is látott fantáziát, hogy egy rövidebb tengelytávú, B-oszlop nélküli kupét építsen belőle, de bármilyen ígéretes volt, nem készült több ennél az egy prototípusnál.
Ezért lett az első Audi A8 megismételhetetlen mesterfogás
Frankfurtban harminc éve mutatták be az ASF koncepciót, ami új időszámítást kezdett az Audinál, idővel akár tizenkét hengerrel is.
Skoda Tudor (2002)
Bármilyen lelkesen dolgoztak rajta, a Skoda formatervezői végig tudták, hogy sosem készül majd kupé a Superbből. A beszélő nevű Tudor célja a márkában és a cseh szakemberekben rejlő lehetőségek bemutatása volt. Ez olyan jól sikerült, hogy később több részlet, például a hátsó lámpa, a műszerfal, sőt, még a betűtípus is hasonló formában vált valóra. A kupé a márka rajongói mellett a tolvajoknak is bejött, mert egy indiai turnén ellopták, és csak hónapok múlva találták meg egy vasútállomáson. Nyugalom, most már biztonságban van, a márkabarátoknak viszont be kell érniük az Enyaq Coupéval.
Rover 75 Coupe (2004)
Miután a BMW 2000-ben megszabadult a márkától, a cég Rover Group néven még öt éven át próbált életben maradni, ami 270 millió fontnyi állami támogatás ellenére sem sikerült. Az első nagy számban eladott, modern bicikli, a Rover Safety Bicycle után motorkerékpár- és autógyártásra 1904-ben átálló britek a századik születésnapjukon még felköszöntötték magukat egy kupé prototípussal. A szomorkás sajtóközlemény a márka hagyományaira és az előtte álló útra hegyezte ki a bemutatót, valójában az egész nem volt más, mint egy reményt vesztett segélykiáltás klasszikus arányokkal és eleganciával.
Volkswagen New Compact Coupe (2010)
A beetetés klasszikus példája volt a Scirocco és a Passat CC közötti űr kitöltésére alkalmas kupé tanulmány. Konkrét terve valójában sosem volt vele a németeknek, egyszerűen csak a figyelmet próbálták felhívni a Golf lépcsőshátú változatának hatodik generációjára. Az európai piacon is Jettaként forgalmazott limuzin hírnökét a Detroiti Autószalon látogatói láthatták először, nekik júniusig kellett várniuk a végleges, négyajtós változatra, miközben a hazai piacon már januárban debütált a széria új kiadása. A decens kupé az 1.4 TSI turbós benzinest és a hétfokozatú DSG váltót kombináló hibridhajtást kapta meg.
Volvo Coupe (2013)
A kínai Geely képbe kerülésével egyidőben jelent meg a Frankfurti Autószalonon a márka új SPA (Scalable Product Architecture) platformját és szintén friss VEA (Volvo Engine Architecture) motorcsaládját egyszerre promotáló tanulmányautó. A plug-in hibrid kupét elöl a turbós és kompresszoros benzinmotor, hátul a villanymotor hajtotta együtt 400 lóerővel és 600 Nm nyomatékkal. A márka vezető formatervezője, Thomas Ingenlath a klasszikus P1800-asból inspirálódott. Bár Volvóként nem valósult meg, a sztori mégis happy enddel ért véget, ugyanis 2019-ben Polestar 1 néven gyártásba került.

Az oldalról ajánljuk
- Hírek
Űridővel döntött rekordot az Aston Martin Valkyrie a Top Gear pályáján
Az 1156 lóerős szörnyeteg 1 perc 9,6 másodperces időt futott.
- Hírek
Súlyos baleset történt a Forma-1-es Japán Nagydíj szabadedzésén, ezért félbeszakították
Az Alpine pilótája 260 km/h-nál dobta el a versenyautót.
- Tesztek
Unod már a kínai autókat? Erről ne maradj le!Bemutató: Jaecoo 7 PHEV - 2025.
A gánti bauxitos talajon, természetes terepen nyúztuk a kínai Range Rovert, a plug-in hibridként is kapható Jaecoo 7-et.
- Hírek
Közel 700 forintos benzin? Ez lett belőle
Latin-Amerika fityiszt mutat elektromos autózásban Kelet-Közép-Európának.
- Hírek
Baleset az M86-oson: nyerges vontató és személygépkocsi ütközött
A baleset a Szombathely felé vezető oldalon, a 133-134-es kilométer között történt.
- Hírek
A legenyhébb jóslat, hogy eljött a világvége
Trump ráolvasással akadályozná meg az autók drágulását a vámemelések miatt.
- Hírek
Tűz ütött ki egy római Tesla kereskedésnél, 17 autó teljesen kiégett
A tűz okát még kutatják.
- Közélet
Drasztikus áresés a magyar villanyautóknál
Mennyi idősek a Használtautó.hu-n hirdetett autók? Mennyibe kerülnek? Hány forint egy benzines? És egy dízel? Vagy a hibrid? Netán az elekromos?
- Hírek
Menekült a rendőrök elől, halálos balesetet okozott egy nő Fejér vármegyében
Soha nem volt jogosítványa, az autón pedig nem működött a világítás.
- Hírek
Az Isuzu elhozta a legízlésesebb pickup restomodot
A Délkelet-Ázsiára jellemző mindenes puttonyost gondolták újra.
- Hírek
Brabus Merci ellen gyorsult a Porsche 911 Turbo, végül a fal nyert
A Hollandiában rendezett gyorsulási verseny egyik futama nem sikerült túl jól.
- Hírek
A Suzuki és a Honda is csatlakozott a Teslához
Már ők is ott vannak a Stellantis, a Ford, a Toyota, a Mazda és a Subaru mellet.
- Hírek
Így néz ki a rendőrautó, amit felkapott a tornádó
A két tonnás Explorert játszi könnyedséggel hajította el a forgószél.
- Tesztek
A magyar realitás teteje: a szívóbenzinTeszt: Hyundai i30 1.5 DPI
A válasz természetesen a használt autó, de az újak között egy átlagos családnak ennél többre nincs szüksége – pénze pláne.
- Közélet
Keressük Magyarország legrosszabb útszakaszát!
Tavaly a legrosszabb körforgalmat, idén pedig a legrosszabb útszakaszt keressük
- Olajdoktor
10 ezer kilométer alatt 2 liter olaj fogy, másikkal jobb lenne?
Eszi az 5W40-et a kétliteres szívó benzines. Jobban járnék egy 10W40-nel?
- Belsőség
Tudod hány köbcentisek ezek a szoci vasak? Tippeld meg!Kvíz: Szoci autók hengerűrtartalma
Minden szoci autóról pontosan tudod, hogy mekkora a hengerűrtartalma! Ebben a kvízben bizonyíthatod. Hajrá!
- Nepperűző
900 köbcentis Fiatot vennék, szabad?
Nem írnak rosszakat róla, de a különösebben jókat sem.
- Szerelem
A svéd, ami inkább magyarRestaurálták: a Volvo Laplander C-202 sztori
A Csepel Autógyárban kézzel összeszerelt Volvo Laplander járműtörténeti érdekesség – az itthon készített svéd terepjáró múltja és jelene.
- Hírek
Ez a 39 éves Fiat Panda 16 milliót ér, mutatjuk miért
A kulcs egyik része az eredeti tulajdonos személye.
- Hírek
Trumpot nem érdekli, ha a vámok miatt drágábbak lesznek az autók, szerinte úgyis mindenki amerikai kocsit akar majd
A döntést szerinte az indokolja, hogy a világ az elmúlt 40 évben átverte Amerikát.
