- Magazin
- Technika
- Használt autó
- adac
- lerobbanás
- motorhiba
- kuplung
- katalizátor
- üzemanyagrendszer
- akkumulátor
A turbótól és a kettős tömegűtől félünk, de nem azok miatt rohadunk le
ADAC: ezért robban le a legtöbb autó
Félünk a lerobbanástól, de amikor a téma szóba kerül, a legtöbben rögtön valami súlyosra gondolnak: motorhiba, turbóhalál, széteső kuplung. Pedig a leggyakoribb ok ezeknél sokkal egyszerűbb, és szerencsére kevésbé költséges is: az akkumulátor miatt áll meg – vagy nem indul be – a legtöbb autó.
Kétségkívül látványos, amikor az autópálya leállósávjában lángol egy BMW. Ilyenkor elmorzsolunk egy halk köszönömöt, hogy nem nekünk kell testközelből átélni a dolgot. Ha pedig a lerobbanások leggyakoribb okait kellene megnevezni, a legtöbben motor- és váltóhibát, a vezérlés szakadását, a turbó halálát, a kuplung szétesését vagy hasonló tragédiákat tippelnének. Én is mentem már barátokat menteni az éjszaka közepén széthulló turbó miatt, de a jelek szerint nem ilyesmiért hívnak a leggyakrabban segítséget.
Miért gyulladnak ki a BMW-k?
Az olvasó a Totalcar cikkéből értesült a veszélytől, kicseréltette amit kell, majd kis híján leégett az autó. Ez állhat a tüzek mögött.
Hidegben több a probléma
A német autóklub, vagyis az ADAC minden évben elkészíti beszámolóját a leggyakoribb hibaokokról. Ez nyilván a németországi tapasztalatokat összegzi, azokon belül is az olyanokat, amelyekben a Sárga Angyalt hívták segítségül, tehát nem az adott márka saját assistance szolgáltatásával vagy egyéb privát szerelővel oldották meg a helyzetet. Ez nyilván torzíthatja is a képet, már ami a legproblémásabb és legmegbízhatóbb autótípusok rangsorát illeti. Mi most nem is ezt feszegetjük, hanem az okokat.

Az autóklub és a partnerszervezetek szakemberei tavaly egész évben közel 3,5 millió esethez vonultak ki segítséget nyújtani (egész pontosan 3.492.335), ami kicsivel több, mint a 2020-as adat. A legtöbb riasztást a téli hónapokban, azon belül is januárban és februárban kapták. A rekord is februári: 15-én több mint 21 ezer bajba jutott autós hívta őket, miközben éves szinten alig 9 ezer fölötti a napi átlag.
A leggyakoribb hibaforrások
A vezető hibaok egyértelműen és toronymagasan az akkumulátor volt – az esetek többségében tehát nem is biztos, hogy lerobbanásról, hanem eleve nem indulásról lehetett szó. Ez az összes riasztás 46,2 százalékát tette ki, vagyis bő 1,6 millió autóban volt problémás az aksi. Ennek a miértjeit nehéz egyértelműen meghatározni. Egyrészt lehet az autó tulajdonosának, használójának a hibája is: ha már érezhető tünetek vannak, nehezebben teker az önindító, de halogatjuk a cserét, akkor sokat kockáztatunk, és akkor sem lehetünk nyugodtak, ha ősrégi az aksink.

De az sem segít, ha kizárólag rövid utakon használjuk az autót, nem hagyunk ugyanis esélyt az akkunak a visszatöltődésre. A cellazárlat ma már sokkal kevésbé jellemző, mint régebben, ez az akkumulátorok felépítéséből adódik. Ennek ellenére az aksi hirtelen halála előfordulhat, én is jártam már úgy, hogy egyik napról a másikra használhatatlanná vált, egyszerűen csak nem indult vele többé az autó. Mindezt ráadásul nyáron, a legnagyobb melegben. Általánosságban viszont elmondható, hogy a hidegben halálozik el a legtöbb akku. Az élettartam tekintetében is nagy a szórás, plusz ugye ez tipikusan olyan alkatrész, amiből nem célszerű otthon tartani egy cseredarabot. Amúgy autótípustól függően jellemzően 20-50 ezer forintért vehetünk újat, akadnak persze jóval drágábbak is.
Tízből nyolc akku menthető lenne
Több ok miatt is tönkremehet az autó indítóakkumulátora. A leggyakoribbat megelőzni és visszafordítani is lehet.
További problémák
Azt is mondhatjuk, hogy az akkuhalál évek óta vezető okként szerepel a lista élén, a tavalyihoz képest nagyságrendileg sem változott az ilyen meghibásodások aránya. A második helyen jóval lemaradva (15,5%) következnek a motorral kapcsolatos gondok. Ide sorolja a németek statisztikája magát a motorhibát, de a motorvezérlő elektronika elromlását, illetve a befecskendező rendszer elemeinek, a gyújtás alkatrészeinek, valamint a motor működéséhez szükséges, azt segítő szenzoroknak az elgyengülését.

A szórás persze itt is elég nagy lehet. Vannak olyan típusú hibák, amikkel még tovább üzemel az autó, legfeljebb csökkentett teljesítménnyel, megnövekedett fogyasztással. Vagy talán rángat egy kicsit, nem gyorsul úgy, ingadozik az alapjárat. Ezeket vérmérséklettől függően hajlamosak lehetnek a tulajdonosok elbagatellizálni, míg meg nem áll alattuk az autó. Aztán persze vannak azok a meghibásodások, amelyek különösebb előjel nélkül jelentkeznek, és rögtön ismerkedhetünk az útpadkával vagy leállósávval.
Ezek között is lehetnek olyanok, amelyek a kötelező szervizek elmulasztásából erednek. Sajnos egyébként ezt a kategóriát nem bontják tovább, így nem derül ki, hogy a bő félmillió esetből hányszor mondták be az unalmast a porlasztók, hányszor szakadt el vagy ugrott át a vezérlés.

A harmadik helyet az úgynevezett egyéb kategória vitte el a maga 14,8 százalékával, vagyis még mindig félmillió fölötti esetszámmal. Ez megint egy olyan csoport, amit nagyon jó lenne tovább részletezve látni. Olyan részegységek problémáit említik ugyanis, mint a karosszéria, a fékrendszer, a futómű, a hajtás vagy a kormányzás. Tehát elképzelhető akár egy szíjszakadás miatt elvesztett kormányszervó, de ha egy sérült fékcsőnél vagy a nyereg öreg tömítéseinél szökik a fékfolyadék, arra is éktelen csipogással, villogással tud figyelmeztetni az autó. A futóművet illetően a kiverődött szilent miatti kopogással nemigen hívnak sokan autómentőt, de a rugótörés vagy a féltengelyek halála már sokkal inkább akut panasz.
A dobogóról már lecsúszott, de 10,3 százalékkal még bő 300 ezres esetszámot foglal magába az elektronikai zűrzavarok kategóriája. Ide a generátort, az önindítót, a kábelköteget és a világítást veszik az ADAC szakemberei. Némelyik probléma elég egyértelmű: ha például az önindító mondja be az unalmast, ráfaragtunk, igaz, tolással azért életre kelthető az autó, már ha nem automata, meg persze például a katalizátoros gépeknél is van erre ellenjavallat, mivel egyszerre sok elégetlen üzemanyag kerülhet a katalizátorba, ott további problémákat okozva. A világítás elmúlása nappal leginkább a szabálykövető, illetve a bírságoktól tartó autósokat zavarhatja, ám éjszaka már szélesebb rétegeket érinthet érzékenyen.

Mindössze hét százaléknyi, igaz, még így is közel 250 ezer volt a kerekekkel kapcsolatos esetek száma. Ide tartoznak a defektek is természetesen, ami részben a modern világ problémája. Mert mit is csináltunk régen, ha defektet kaptunk? Előszedtük a csomagtartóból a szerszámokat és a pótkereket, és kicseréltük magunknak. Ma már a legtöbb új, illetve pár éves autóban sem teljes értékű pótkereket, sem mankókereket nem találunk, a defektjavítók használhatósága pedig elég ingadozó. Van, hogy hiába fújjuk, és olyan is van, hogy bár működik, de azzal, hogy telenyomjuk szmötyivel, egy egyébként még javítható abroncsot ítélünk pusztulásra – de legalább tovább tudunk menni.
Arányaiban szinte elenyésző (3,1%) az üzemanyagrendszerrel kapcsolatos gondok mennyisége. Legalábbis ami a csöveket és a szivattyút illeti, maga a befecskendezés ugyanis a motorikus eredetű problémák táborát gyarapítja. A riasztások 1,9 százaléka történt a hűtés, fűtés és klímaberendezés miatt, míg csupán 1,2 százalék a kipufogó, a katalizátor vagy a részecskeszűrő hibája miatt.
Több elektromos autó – több gond?
Nagyot nőtt az elektromos autókkal kapcsolatos riasztások száma: a 2020-as kilencezerről majdnem háromszorosára, 25 ezerre. Ennek egyszerű az oka is, hiszen tavaly 356 ezer új villanyautót helyeztek forgalomba Németországban, míg tavalyelőtt csak 194 ezret.
Aki arra gondolna, hogy ezeknél már biztosan komoly és költséges problémák vezetnek a lerobbanáshoz, téved. Esetükben is zömmel az indítóakkumulátor adta fel a harcot, mialatt az elektromosautó-specifikus elemek, mint a nagyfeszültségű akkumulátorcsomag, a töltőrendszer vagy maga a villanymotor csak néhány alkalommal okozott bosszúságot a tulajdonosoknak.
Lerohadni egyébként nekünk is sikerült már villanyautóval:
Ha arra vagy kíváncsi, miért bukott a legtöbb autó a műszaki vizsgákon, arról itt írtunk:
Dacia-szint? A német autóslobbi sárba tiporja a Teslát
Legalábbis a műszaki vizsgák tapasztalatai ezt mutatják, a Model S alatt csak a Dustert és a Logant találjuk.
A legmegbízhatatlanabb motorok listáját erre találod:
Húsz motor: ezeket kerülje
Használt autót venne de nem ért hozzá? Vagy netán vett is és most retteg, hogy mi baja lesz? Nyugalom, itt a segítség, hátha nem késő még. Kiskáté, nem csak laikusoknak.
Itt pedig tippeket adunk, hogy milyen motorral érdemes használt autót venni:
Ilyen motorral vegyél használt autót
Összegyűjtöttük azokat a motorokat, amelyeket kisebb kockázattal jár megvenni és ha mégis elromlanak, akkor sem mész csődbe.
Forrás: ADAC
Mielőtt bármilyen használt autót megvenne, kérdezze le kártörténetét a Totalcar kártörténeti adatbázisban.

Az oldalról ajánljuk
- Hírek
Bunkert épített egy öreg családi egyterűből, csak egy temus markoló kellett hozzá
Ásott egy nagy lyukat a 6000 dolláros markolóval, amit a Temuról rendelt.
- Hírek
Máris emelkedni kezdtek a használt autók árai az USA-ban
Valószínű, hogy vámok miatt az árak a kereslettől függetlenül emelkedni fognak.
- Hírek
Egy csomó budapesti utat lezárnak a hétvégén
Térképen mutatjuk, mire számíthatnak az autósok.
- Hírek
Egy pillanatnyi kihagyás is elég volt: fejtetőn kötött ki az M0-son
Az esetről videó is készült.
- Hírek
A bő ezer lóerős sportautóiról híres Koenigsegg atyja egy GR Yarissal jár a mindennapokban
Korábban egy öreg Mazda MX-5-öt hajtott, amit még az egyetemi évei alatt vásárolt.
- Hírek
Itt az új elektromos Mazda, ami nagy eséllyel Európában is kapható lesz
Az elektromos 6-os után érkezik az elektromos CX-60.
- Hírek
Összefogna Kína az EU-val: örülhetnek az autóvásárlók?
Ez lenne a válasz az amerikai csapásokra.
- Hírek
Büntetővámok helyett minimumár bevezetéséről tárgyal egymással Kína és az Európai Unió
Kína köszöni a közreműködést Trump elnök úrnak.
- Hírek
Új átkelőhely nyílt a magyar határon
A nagyhódosi átkelőnél személygépjárművel és gyalogosan lehet áthaladni.
- Égéstér
Ezeket vennénk 1 millióért
A fillérekből fenntartható városi minik és a családi használatra is alkalmas kombik, egyterűek mellett hobbi célra is választottunk sportos vagy veteránkorú típusokat.
- Hírek
Hyundai: Egy-két generáció múlva ismét a fizikai gombok hódítanak az autók beltereiben
A Hyundai Motor Group formatervezési főnöke szerint ez csak egy átmeneti korszak.
- Közélet
Ez téged is érint! Drasztikus változás a forgalmiknál
2025. április 1-től Magyarországon új típusú forgalmi engedélyeket vezettek be, a részleteket csak most tudtuk meg.
- Hírek
Megvadult a sofőr: direkt a szembesávba kormányozta az Ignist
A Suzuki vezetőjét kérdőre vonták az eset után.
- Hírek
Már a Nürburgringen tesztelik az elmúlt évek legszebb BMW-jét
Az autót még 2024 májusában mutatták be egy gyönyörű koncepció formájában.
- Hírek
Videó: Így lesz egy laza torlódásból baleset az autópályán
Csak egy kis figyelmetlenség és rossz helyzetfelismerés kell, és máris összecsattan több autó.
- Hírek
Az F1-es Bahreini Nagydíj legnagyobb kérdései
Szinte nem is lehetne nagyobb különbség a múlt hétvégi Japán Nagydíj, valamint a most következő Bahreini Nagydíj között.
- Hírek
Bezuhant az olaj, sokkal olcsóbbak lehetnek az üzemanyagok?
Trump veri a mellét a csökkenő olajárat látva, pedig nem kéne.
- Hírek
A hibridek vs villanyautók: 65:51
Kevésbé vonzóak a tisztán elektromosok az amerikai vevők számára.
- Hírek
Újra készülhet manuális váltós Ferrari, de ha csak kicsit vagy gazdag, nem kapsz belőle
Gianmaria Fulgenzi termékfejlesztési vezető utalt rá, hogy ez nem elképzelhetetlen a jövőben.
- Hírek
Vadiúj pickupot visz az USA-ba a Kia
Nem a tavaly ősszel bemutatott Tasmant viszik Amerikába: egy teljesen új, tisztán elektromos modell készül.
- Hírek
Trump vámjai jelenthetik az utolsó szöget az Alfa Romeo és a Maserati koporsójában
A Stellantis egyre kevésbé teheti meg, hogy életben tartja a küszködő márkáit.
- Hírek
Vészintézkedések bevezetéséről döntött a hátbadöfött szövetséges
Próbálja levegőhöz juttatni megszorongatott autómárkáit a dél-koreai kormány.
- Közélet
Ennyit költünk a TC flottára egy évben
Kiszámoltuk, egy év alatt mennyit fordítunk a saját autóink fenntartására. Az összeg ijesztő is lehet, pedig az üzemanyagot kivettük a képletből.
