C csoport

Lengyelország–Argentína 20.00
    Szaúd-Arábia–Mexikó 20.00

Köszönjük mai megtisztelő figyelmüket, holnap is várjuk önöket. További szép estét és jó éjszakát kívánunk!

• Nem történt változás a hátralévő időben, így Anglia könnyedén, 3–0-ra legyőzte Walest, sikerével pedig a B csoport első helyén jutott tovább.

A meglehetősen hosszú ráadás ellenére nem változott az eredmény az Irán–USA-találkozón sem, így 1–0-s sikerével, a csoport másodikjaként az Egyesült Államok számára is folytatódik a világbajnokság.

Anglia ellenfele csoportgyőzelmének köszönhetően az A csoport másodikja Szenegál lesz, míg az Egyesült Államok Hollandiával csap össze a torna nyolcaddöntőjében.

• Nem mindennapi momentummal végződött a Brazília–Svájc-találkozó: a brazilok fiatal támadója, Rodrygo Goes az 1–0-s győzelmet követően a mérkőzést a helyszínen megtekintő Ronaldo Luis Nazárióval, azaz a dél-amerikaiak „Fenoménjával” ült le beszélgetni.

Ez magában ugyan egy brazil focista számára nem feltétlenül elérhetetlen már ezen a szinten, a jó hangulatú kérdezz-feleleket követően azonban olyan történt, amire még a már visszavonult, komoly tapasztalattal rendelkező Ronaldo sem számított.

Rodrygo ugyanis a beszélgetés végén megdörzsölte Ronaldo mindkét lábát, majd ezt követően a sajátját is, azért, hogy a klasszis támadó lábában lévő tudásból ő is részesülhessen, és mindez szerencsét hozzon neki a világbajnokság további részére.

Ugyan vélhetően Rodrygo a mozdulatsornak köszönhetően nem fog csapata következő mérkőzésén elöl pamacsban meghagyott hajjal, a Fenoménra hajazó klasszis gólokat szerezni tucatszámra, de ha csak egy kicsit is hisz ebben, az már nagyban hozzájárulhat a pályán mutatott teljesítményéhez majd.

• A 68. percben újra eredményes az angol válogatott, ismét Marcus Rashford talál be! A Manchester United támadója gyönyörű kiugratást kapott a szélen, majd a tizenhatoson belülre cselezve magát, ballal talált a walesi kapuba.

3–0-ra vezet Anglia – ezzel minden bizonnyal vége a walesi vb-álmoknak.

• Az A csoport utolsó mérkőzésén Hollandia 2–0-ra legyőzte a házigazda Katart, amely így három vereséggel búcsúzott a tornától. Ezzel újabb negatív vb-rekordot döntött meg az együttes, ugyanis korábban egy házigazda sem veszítette el az összes – mind a három – csoportmeccsét.

• A világbajnokságon eddig nem jutott szerephez, most azonban azonnal meg is hálálja a kezdőcsapatba kerülést Phil Foden, aki Rashford találata után mindössze két perccel, az 52. percben Harry Kane passza után lőtte ki a jobb felső sarkot, 2–0!

• A csapatok újra a pályán, 0–0-s döntetlenről folytatódik a Wales–Anglia-találkozó, míg az Irán–USA-meccs 0–1-es állásról folytatódhatott tovább.

Nem sokáig azonban, ugyanis az 50. percben Rashford szabadrúgásból megszerzi a vezetést, 1–0-ra vezet Anglia

• A játékvezetők mintha összebeszéltek volna, mindkét találkozón 5 perces hosszabbítást ítéltek meg, azonban ez sem volt elég egyik csapat számára sem ahhoz, hogy gólt vagy újabb érvényes gólt szerezzen, így az Irán–Egyesült Államok-találkozó 0–1, míg a Wales–Anglia-meccs 0–0 a félidőben.

• Talán sokunkban felmerült a kérdés, vajon honnan van pénzük az afrikai nemzetek drukkereinek arra, hogy napokat, akár heteket töltsenek a méregdrága Katarban a labdarúgó-világbajnokság idején.

Nos, a szenegáli szurkolósereggel kapcsolatban kiderült:

három szervezett szurkolói csoport összesen 150 tagját a szenegáli delegáció tagjaival utaztattak a világbajnokság helyszínére, így gyakorlatilag állami pénzen lehetnek ott a helyszínen.

• Christian Pulisic találatával a 38. perc végén megszerzi a vezetést az Egyesült Államok Irán ellen, a Chelsea támadója Sergino Dest középre fejelt labdájára érkezett elképesztő lendülettel, és lőtt a kapuba. Irán–USA 0–1!

Igen ám, de belesérülhetett a gólszerzésbe a kapussal ütköző Pulisic, könnyen lehet, hogy véget ért számára a találkozó.

• Marcus Rashford óriási kihagyott ziccerén kívül nem volt komoly helyzete egyik csapatnak sem negyedóra elteltével a Wales–Anglia-meccsen, így az állás változatlanul 0–0.

Akárcsak az Irán–USA-találkozón, ahol Christian Pulisic többször is veszélyesen próbálkozott az ellenfél kapuja előtt, azonban nem bizonyult eredményesnek. Az iráni együttes sem játszik bátortalanul, gyors kontrákkal próbálják meglepni az Egyesült Államokat, egyelőre azonban szintén sikertelenül – így ez a találkozó is gól nélküli döntetlen.

• Ahogyan Katarban a szenegáli válogatott játékosai, úgy az afrikai ország lakosai is teljesen euforikus állapotba kerültek csapatuk Ecuador elleni győzelmét és csoportból való továbbjutását követően.

Nem volt ez másképp a szenegáli fővárosban, Dakarban sem, ahol mindenhol az ország színeibe és focimezébe öltözött szurkolókkal volt tele az utca, ki motoron, ki gyalogszerrel indult el a terek és nagyobb csomópontok irányába, hogy együtt ünnepelhessék a válogatott sikerét.

• Amint arról az Index is beszámolt, az Argentína–Mexikó-összecsapást követően nem mindenki bírt a vérével: Lionel Messi a lefújást követő percekben az ünneplés közben egy mexikói mezt is megtaposott, majd arrébb rúgott az öltözőben.

Nem is nézte ezt jó szemmel a mexikói publikum, így köztük a profi ökölvívó Canelo Álvarez sem, aki komoly veréssel fenyegette meg a taposás miatt a súlycsoportban őt jócskán alulmúló Messit.

Messi védelmére a szintén argentin Marco Maidana sietett. A korábbi ökölvívó világbajnok egy Messi-maszkban várja Canelót.

• A játékvezetők mind a két helyszínen a sípjukba fújtak, nyolc órakor elstartolt a B csoport harmadik fordulójának két összecsapása, az USA–Irán- és a Wales–Anglia-találkozó is.

Az iráni válogatott tagjai ezúttal énekelték a himnuszt. Ez amiatt is érdekes lehet, mert lapértesülések szerint a csapat játékosait és azok családtagjait is kínzással és börtönnel fenyegette meg az Iszlám Forradalmi Gárda. Erről bővebben ebben a posztunkban olvashat.

• Az Irán–Egyesült Államok-mérkőzés előtt az egyik amerikai szurkolót, aki szivárványos karszalagot viselt, kikísérte a stadionból a biztonsági személyzet.

• Ahogyan arról az Index is beszámolt, Robert Lewandowski első világbajnoki gólját követően egy szaúdi drukker hazája nemzeti szerelését ledobva lengyel mezben ünnepelt a két nemzet csoportmérkőzésén.

Úgy tűnik azonban, hogy az ötletén felbuzdulva más nemzetek drukkerei is lekoppintották az ötletet, ugyanis a Hollandia–Katar-találkozó előtt egy brazil mezes – vélhetően brazil – szurkoló tűnt fel a holland szimpatizánsok narancssárga tömegében, majd a citromszerelést ledobva, már ő maga is narancsmezben virítva csatlakozott a tömeg kántálásához.

A futball szeretete, egyre inkább úgy tűnik, valóban képes nemzeteket összekovácsolni.

• A B csoport másik mérkőzésén Wales válogatottja Anglia ellen lép pályára 20 órától, ehhez mérten pedig egyik kapitány sem aprózta el a kezdőcsapatot.

Wales: Ward – Davies, Rodon, Mepham, Williams – Allen, Ampadu – James, Ramsey, Bale – Moore

Anglia: Pickford – Shaw, Maguire, Stones, Walker – Rice, Henderson – Foden, Bellingham, Rashford – Kane

• A B csoport utolsó fordulójában az Egyesült Államok válogatottja Irán ellen lép pályára a katari világbajnokságon. A 20 órakor kezdődő találkozó kezdőcsapatait pedig már ki is kijelölték a szövetségi kapitányok:

Irán: Bejrandvand – Mohammadi, Puraligandzsi, Hosszeini, Rezajan – Ezatolahi – Hadzsafi, Nurollahi – Taremi, Azmun, Golizadeh

Egyesült Államok: Turner – Robinson, Ream, Carter-Vickers, Dest – Adams – Musah, McKennie – Pulisic, Sargent, Weah

• Az iráni labdarúgó-válogatott a világbajnokság alatt már több alkalommal is beszédtémát szolgáltatott a nők jogai melletti és a rezsim elleni kiállásuk miatt. A válogatott tagjai az első, Anglia elleni találkozó előtt emiatt nem is énekelték el a himnuszt tiltakozásuk jeléül, a lelátókon pedig temérdek, az iráni nők jogai mellett kiálló transzparens, zászló és mez is megjelent az elmúlt a napokban.

Végül az iráni kormány fenyegetésére a második csoportmeccsen a játékosok már elénekelték a nemzeti himnuszukat, ahogyan azt a rezsim a ma 20 órakor kezdődő, USA elleni találkozó előtt is elvárja. A CNN értesülései szerint ugyanis nemcsak a játékosokat, hanem azok családtagjait is megfenyegette az Iszlám Forradalmi Gárda: ha a focisták ismét tiltakoznak, és nem énekelnek, akkor otthon élő rokonaikat megkínozzák, vagy egyszerűen bebörtönzik.

• Az A csoport utolsó fordulójában Szenegál 2–1-re legyőzte Ecuador válogatottját, ezzel kiharcolta a továbbjutást a katari világbajnokságon.

Arra, hogy egy afrikai csapat legyőzzön egy dél-amerikai válogatottat vb-n, legutóbb több mint 30 éve volt példa: 1990-ben Kamerun múlta felül Kolumbiát. Győzelmével egy 21 meccse tartó nyeretlenségi sorozatot tört meg Szenegál – már ami a dél-amerikai csapatok elleni afrikai válogatottak világbajnoki találkozóit illeti.

• A Liverpool korábbi szélsője, Ryan Babel azt tanácsolta honfitársának, Cody Gakpónak, hogy a Manchester United helyett egy másik Premier League-klub ajánlatát fogadja el.

A 23 éves támadó bombaformában futballozik az idei szezonban, hiszen minden sorozatot figyelembe véve már 12 gólnál és 15 gólpassznál jár, emellett pedig a világbajnokságon is remekül játszik, hiszen mindhárom holland meccsen betalált a PSV játékosa – írja a Daily Mail.

A játéka alapján készen áll arra, hogy szintet lépjen, akár a téli átigazolási szezonban, akár nyáron. Mint Liverpool-szurkoló, azt mondanám, hogy ha ajánlatot kap, akkor csatlakozzon a csapathoz, de az Arsenal is hihetetlen lehetőség lenne számára. A szívét kell követnie

– tanácsolta honfitársának Babel.

• Küzdelmes és fordulatos mérkőzésen győzte le Szenegál Ecuador válogatottját, a 2–1-es győzelemnek köszönhetően pedig az így hatpontos afrikaiak jutottak tovább második helyen az A jelű négyesből – az élen végzett hollandok után.

A tornától így búcsúzik a négypontos Ecuador, és a már a mérkőzés előtt biztos kiesőnek számító nullapontos házigazda, Katar.

• A hatperces hosszabbítás ellenére már nem változott az eredmény a Hollandia–Katar-mérkőzésen, így a 2–0-s győzelemmel hétpontos hollandok első helyen jutottak tovább az A csoportból.

• Vélhetően azért ugyan ezt így kijelenteni biztosan nem lehetne, a hollandok eddig mindhárom meccsén gólt szerző Cody Gakpo kapcsán azonban jogosan lehet feltenni a kérdést, ugyanis a támadó a katari tornán fejjel, bal és jobb lábbal is eredményes tudott lenni.

Erre eddig egy holland játékos volt képes a világbajnokságok történetében, 2010-ben Wesley Sneijder nyújtott hasonlóan extra teljesítményt – aminek részben köszönhetően Hollandia egészen a döntőig menetelt. Mi ez, ha nem jó előjel a hollandoknak?

• A vontatott mezőnyjáték után a semmiből két gól is született az Ecuador–Szenegál-meccsen: a 68. percben egy szögletet követően egyenlített ki Ecuador Felix Torres góljával, mégsem örülhettek sokáig az egyenlítésnek a dél-amerikaiak…

A 70. percben ugyanis újra Szenegál kerül előnybe, Kalidou Koulibaly góljával ismét 1–2 az állás!

• Hiába a magabiztos vezetés, továbbra sem vesz vissza a tempóból a holland válogatott, ezúttal azonban nem sikerül érvényes gól szerezniük, hiába talált a kapuba a 70. percben Steven Berghuis, hosszas videózást követően egy korábbi kezezés miatt a játékvezető érvényteleníti a találatot. Marad a 2–0-s vezetés.

• A Katar elleni mérkőzés vezető gólját megszerző Cody Gakpo találatával az első olyan holland válogatott futballista lett, aki az első három világbajnoki mérkőzésén is be tudott találni. A PSV fiatal támadója Szenegál és Ecuador ellen is eredményes volt.

• Már ami a dobolást illeti, már az előző meccsen is megjegyeztük, hogy gyakorlatilag megállás nélkül verik a tamtamot, és ez Ecuador ellen sincs másként, nagyjából karneválban érzem magam!

• Alig kezdődött el a második félidő, Hollandia máris növeli előnyét Frenkie De Jong lesipuskás góljával. A holland gól előtt Depay került nagy helyzetbe, de lövését még védeni tudta a katari kapus, a kipattanó viszont De Jong elé került, aki közvetlen közelről passzolt az üresen tátongó kapuba.

49. perc, 2–0.

• Útjára indul a labda, 1–0-s holland vezetéssel folytatódik a Katar elleni találkozó, míg Ecuador egygólos hátrányban jön ki a második játékrészre Szenegál ellen, 0–1.