Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

GettyImages-541061425
Olvasási idő kb. 9 perc

Sztálin elsőszülött fiának, Jakov Dzsugasvilinek mindössze 36 év adatott, apjával pedig soha nem volt jó a kapcsolata: amikor a nácik fogságába esett, Sztálin nem volt hajlandó megmenteni egy fogolycserével az életét.

1907 júniusában a 29 éves Joszif Visszarionovics Dzsugasvili feleségével, a 22 éves Kato Szvanidzével és három hónapos csecsemő fiukkal, Jakovval sietve hagyta el Grúzia fővárosát, Tbiliszit. Nem a jobb megélhetés vágya vagy a politikai üldöztetés vonzotta őket Bakuba, ahol az olajmezőktől nem messze, egy tengerparti kunyhóban telepedtek le, hanem egy köztörvényes bűncselekmény, aminek szervezésében „Koba”, azaz a későbbi Sztálin is jócskán benne volt.

Bankrablóból pártvezér

Bolsevikek egy csoportja ugyanis 1907. június 27-én bombákkal és fegyverekkel megtámadta az Orosz Központi Bankba érkező pénzszállítmányt, hogy az így megszerzett bevételből finanszírozzák tevékenységüket. Az ötletgazdák között volt többek között Lenin és Sztálin, s a véres akció negyven halottat és ötven sebesültet követelt. Sztálin szerepe nem egészen tisztázott a támadásban: egyes források szerint „csupán” a szervezésben vett részt, mások szerint megfigyelőként kísérte az akciót, de olyan vélemények is vannak, hogy ő maga is részt vett a támadásban, sőt meg is sebesült. Bárhogyan is történt, Sztálin az akció után sietve Bakuba menekült családjával.

Jakov Dzsugasvili 1941-ben
Jakov Dzsugasvili 1941-benWikimedia Commons

1907 novemberében felesége, Kato Szvanidze tífuszban elhunyt, őt Sztálin őszintén gyászolta. Az ekkor még „Koba” mozgalmi néven ismert későbbi diktátor továbbra is Bakuban maradt: csecsemő fia nevelését annak anyai nagyszüleire bízta, ő pedig tovább folytatta törvényen kívüli útját. Zsarolással, pénzhamisítással, tehetős oroszok gyermekeinek elrablásával szerzett pénzt, miközben maga köré gyűjtötte a térségben a bolsevikokat, egészen addig, amíg a cári rendőrség el nem fogta. Előbb Bakuban börtönözték be, majd Észak-Oroszországba száműzték. Többszöri szökés után Vologdában is töltött néhány évet, ahonnan 1912-ben szabadult.

Sztálin nem tudta szeretni félénk fiát

Jakov Dzsugasvili, Sztálin elsőszülött fia egészen 1921-ig anyai nagyszüleinél, illetve nagynénjeinél nevelkedett. Apja 1919-ben ismét megházasodott, Nagyezsda Allilujevától két gyermeke született: Vaszilij és Szvetlána. (Emellett állítólag futó kapcsolataiból is születtek gyermekei, valamint örökbe fogadta egy párttársa árván maradt fiát, Artyomot.) 1921-ben, az egyik Szvanidze-nagybácsi közbenjárására Sztálin nagy hatalmú népbiztosként magához rendelte és Moszkvába költöztette a 14 éves Jakovot, aki érthető módon megriadt a lehetőségtől: 

apját alig látta addigi életében, ráadásul egy szót sem tudott oroszul, hiszen Szvanidzééknél mindenki grúz anyanyelvű volt.

Sztálint irritálta Jakov félénk, csendes természete. Annak ellenére, hogy „Jása” megjelenése és hangszíne hasonlított apjáéhoz, Sztálin kifejezetten ellenséges volt vele: bár ő maga 1912 óta a Sztálin (jelentése: „acélos”) vezetéknevet használta, fiának megtiltotta a névváltoztatást. Féltestvéreivel és nála mindössze hat évvel idősebb mostohaanyjával Jakov jó viszonyban állt, s időnként Sztálin is próbált a maga módján közeledni fiához: elküldte például neki egyik könyvét, azzal a felszólítással, hogy mielőbb olvassa el.

Sztálin fia a német hadifogságban
Sztálin fia a német hadifogságbanWikimedia Commons

Jakov villamosmérnöknek tanult, de apja ezt ellenezte: mindenáron katonát akart faragni belőle, ezért mostohafiával, Artyommal együtt 1937-ben beléptette a tüzérséghez. „Egy nap Sztálin bácsi magához hívott minket, fiúkat, és azt kérdezte: »Mit akartok kezdeni az életetekkel?«” - emlékezett vissza Artyom. Mindketten mérnökök akartak lenni, de Sztálin ezt nem vette figyelembe: „Nem jó. Nekünk tüzérek kellenek.” Így aztán mindketten tüzéri kiképzést kaptak.

Jakov és a nők

Jakov Dzsugasvilinek több kapcsolatáról maradtak fenn információk. 21 évesen, 1928-ban feleségül akarta venni Zója Gunyinát, egy ortodox pap lányát, Sztálin viszont hallani sem akart a házasságról. Dzsugasvili ekkor mellbe lőtte magát, és kis híja volt, hogy nem találta el a szívét. Sztálin fia öngyilkossági kísérletét hallva cinikusan reagált: állítólag ekkor mondta róla, hogy „még lőni sem tud egyenesen”. Több hónapnyi kórházi lábadozás után Jakov végül felépült, és feleségül vette Zóját, akivel Leningrádba költözött. 

De a házasság nem köttetett szerencsés csillagzat alatt: 1929-ben született kislányuk nyolc hónapos korában tüdőgyulladásban meghalt, a házaspár pedig elvált.

Jakov ezután egy befolyásos grúz bolsevik politikus lányát, Ketevan Orakhelasvilit nézte ki magának, de túlságosan félénknek bizonyult, így a nő végül máshoz ment feleségül. Ezt követően a Moszkvai Repülési Iskola egyik növendékével, Olga Golisevával került intim kapcsolatba, el is jegyezték egymást, majd a nő visszaköltözött szüleihez – az pedig, hogy 1936-ban fia született (Jevgenyij), csak két év után jutott Jakov tudomására. Jevgenyijt ekkor elismerte fiának, Sztálin viszont soha nem tartotta őt törvényes unokának.

Jakov következő feleségét, Julia Meltzert 1938-ban, egy fogadáson ismerte meg. Az odesszai zsidó táncosnő egy csekista felesége volt, Sztálin és a Szvanidze-família „kalandornőnek” tartotta, aki bár szép, de „nem túl okos és nem túl kulturált”. A diktátor meg volt róla győződve, hogy fia szándékosan választott zsidó származású nőt azért, hogy őt feldühítse. Később megenyhült, a pár kapott egy két-, majd egy négyszobás lakást, és 1938 februárjában megszületett egyetlen lányuk, Galina is.

Jakov Dzsugasvili, a fogoly

Sztálin gondoskodott arról, hogy fia és nevelt fia szinte az első naptól kezdve a fronton harcoljon. 1941. június 22-én a náci Németország elindította a Barbarossa-hadműveletet, Jakov pedig június 27-től a 14. páncélos ezredben szolgált hadnagyként, de nem sokáig: július 16-án Szmolenszkben elfogták. Elfogásával kapcsolatban ellentmondásosak a visszaemlékezések: egyesek szerint Jakov nem engedelmeskedett a visszavonulási parancsnak, mások szerint társai adták fel, mert gyűlölték Sztálint, de a legvalószínűbb mégis az, hogy önként adta meg magát. A náci propaganda ezután röplapokon próbálta meggyőzni a szovjet katonákat, hogy kövessék vezérük fiának példáját, a hírt pedig világgá kürtölték. 

Sztálin szégyennek tartotta, ha egy katona megadja magát, az pedig még inkább kínos volt számára, hogy ezt saját fia tette meg.

Nem is maradt el a bosszú: Julia Meltzert két évre száműzte a Gulágra, elszakítva a nőt hároméves kislányától, akiről addig Szvetlána Allilujeva gondoskodott.

Ilyen röplapokkal próbálták meggyőzni a nácik a szovjet katonákat, hogy adják meg magukat
Ilyen röplapokkal próbálták meggyőzni a nácik a szovjet katonákat, hogy adják meg magukatWikimedia Commons

Eközben Jakovot egy berlini villában tartották fogva. Kihallgatóinak bírálta apja rendszerét, és antiszemita eszméket hangoztatott. A németeknek az volt a tervük, hogy Jakovval orosz nyelvű rádióadásokat fognak felvenni, hogy így befolyásolják a szovjet lakosságot. Ez végül nem valósult meg, Jakov pedig a lübecki, majd a sachsenhauseni koncentrációs táborba került. Több fogolytársával is összetűzésbe keveredett, a nácik pedig a sztálingrádi vereség után felajánlották Sztálinnak a fogolycserét: Friedrich Paulus tábornokot szerették volna kiváltani Jakov Dzsugasviliért cserébe. Sztálin szíve azonban kemény maradt:

„Nem fogok egy tábornagyot adni egy hadnagyért cserébe”

mondta. Ugyancsak visszautasította, hogy Hitler unokaöccsét Jakovért cserébe elengedje.

1943. április 14-én az esti órákban a sachsenhauseni koncentrációs táborban Jakov Dzsugasvili elhagyta a barakkját, és nekirohant az elektromos szögesdrót-kerítésnek. Az őr, aki észrevette, megálljt parancsolt neki, majd rálőtt. Halálát – mint a később előkerült post mortem jelentések állítják – áramütés okozta, tettében tehát több volt a szándékosság, mint a véletlen. Sztálinnak soha nem hozták a tudomására ezt a jelentést: Roosevelt és Churchill a potsdami konferencia előtt úgy döntöttek: nem árulják el a szovjet diktátornak, hogy egy német archívumban megtalálták Jakov anyagát. Sztálin, fia halálhírét hallva állítólag hosszan bámulta annak fényképét, és megjegyezte: Jakov „igazi férfi” volt, de „a sors igazságtalanul elbánt vele”. Arra valószínűleg nem gondolt, hogy talán nemcsak a sors volt Jakov Dzsugasvilivel igazságtalan, hanem ő maga is.

Ha szívesen olvasnál a végzetes Sztálin-epigrammáról is, ezt a cikket ajánljuk.

A nő, aki egész életében hazudott, de kívülről tudta a férje összes versétA nő, aki egész életében hazudott, de kívülről tudta a férje összes versét

Nagyezsda Mandelstam, hogy elkerülje költő férje végzetét, évtizedekig bujkált a Szovjetunióban.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők

Ha hajlamos vagy azt hinni télen, hogy nálunk hideg van, nézd meg milyen az élete azoknak, akiknél a -50 Celsius-fok "normális".

március 5., 19:30

  • világom
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?

Miből lesz a cserebogár? Ezt a fotón látható Kennedy elnök sem tudhatta ezt akkor még.

március 5., 20:00

  • világom
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük

Minden utazás tartogat valami érdekességet, de ha nem akarsz csalódni, akkor ne ezekbe az európai városokba szervezz nyaralást.

március 6., 08:50

  • világom
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását

Megkongatták a vészharangot a kutatók, miután történelmi jelenséget figyeltek meg az óceánokon.

március 6., 09:35

  • világom
Mától csak engedéllyel lehet belépni ebbe az európai országba
Mától csak engedéllyel lehet belépni ebbe az európai országba

Magyar utazók tízezreit érinti a beutazási szigorítás, ráadásul fizetni kell az engedélyért.

15 perce

  • világom
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén

Egy héten belül másodjára próbál leszállni egy magántulajdonban lévő űrszonda a Holdra.

március 6., 11:45

  • világom
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban

Egyes orvosok harmadannyit keresnek, mint kollégáik, ezért az érintettek sztrájkot hirdettek.

március 6., 08:35

  • világom
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba

Több utazásszervező cég már közölte is, hogy törölniük kellett az utazásokat.

március 6., 10:44

  • világom
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene

Harminc éve nem látott mértékű járvány ütötte fel a fejét, sokan nem hajlandóak beoltatni a gyereküket.

március 6., 13:36

  • világom
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta

A NASA űrhajósa vitatta Elon Musk elképzelését, ami rövid távon megpecsételné a Nemzetközi Űrállomás működését.

március 5., 14:36

  • világom
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg

Zöldnek ismerjük az amerikai Szabadság-szobrot, azonban eredetileg más volt a színe.

március 3., 16:46

  • világom
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet

Van olyan vállalat, amelyik még az országok rangsorában is a negyedik legnagyobb környezetszennyező lenne a világon.

március 5., 11:40

  • világom
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon

Ötven éve nem láttak arrafelé ciklont, az Alfred hurrikánerejű szelekkel és áradásokkal közelít Brisbane és környéke felé.

március 5., 09:36

  • világom
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip

De szerintük nincs okunk a félelemre.

március 7., 05:46

  • világom
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt

Egyre gyakoribbak a hasonló incidensek: most egy skorpió mart meg egy nőt váratlan helyen.

március 6., 18:30

  • világom
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában

Az emberek döbbenten figyelték, ahogy az űrszonda lángoló darabjai visszahullnak a Földre.

március 7., 08:36

  • világom
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára

Nepálban a Himalájára több kabinos felvonót is építenek, amelyek a hegymászók paradicsomát a hétköznapi utazók számára is elérhetővé teszik.

március 3., 10:35

  • világom
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában

Olyan kevés hagyományos levelet adnak fel az emberek, hogy nem éri meg fenntartani a levélkézbesítési szolgáltatást.

március 6., 14:36

  • világom
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük

Bő egy hónap múlva az uniós állampolgárok is csak beutazási engedéllyel mehetnek Angliába, már lehet igényelni a dokumentumot.

március 5., 10:35

  • világom
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda

Nem hiába kötött a NASA százmillió dolláros szerződést a magán űrkutató céggel: a holdra szállás sikeres volt.

március 3., 08:36

  • világom
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány

Egészségi állapota miatt félő, hogy elődeivel ellentétben a katolikus egyházfő nem látogatja meg pápaként a szülőhazáját.

március 4., 10:36

  • világom
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett

A rágó már régi ismerős, de most itt a csoki is, egy másik, régi ismerőssel.

március 4., 15:10

  • világom
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt

Több mint másfél órás kongresszusi beszédében Trump beszélt Zelenszkijről, Grönlandról és egy külföldiek által megvásárolható aranykártyáról.

március 5., 08:36

  • világom
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós

A Horthy-család Portugáliában az emigráns arisztokraták és kémek paradicsomaként ismert Estorilban telepedett le.

március 4., 08:50

  • világom
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban

A hatóságok szerint ennél nagyobb területen is kialakulhat még vészhelyzet.

március 4., 09:36

  • világom
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén

A pilóták különös riasztásokat kaptak a levegőben, pár kilométerre onnan, ahol korábban 67 ember halt meg egy légi balesetben.

március 4., 08:36

  • világom
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány

Egészen hátborzongató halat fogott egy orosz halász.

március 5., 05:46

  • világom
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál

Meglepő lehet a részeredmény a Föld legősibb népe címért való versenyben.

március 4., 19:00

  • világom
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez

Egy nyaralási fotóval kezdődött. Most özönlenek ide a turisták, hogy lássák a csodálatos képződményt.

március 4., 08:20

  • világom
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad

Gondoltad volna, hogy a bolygók néha irányt váltanak?

március 3., 20:00

Érdekességek