Örökre deformálták a nők testét a szépségért: ma is élnek még így

GettyImages-3280751
Olvasási idő kb. 2 perc

Joggal remélhetnénk, hogy azok az idők, amikor a szépségideál rögeszmévé vált hajszolása közben a fizikai jóllét háttérbe szorul, már elmúltak. Pedig sajnos nemcsak, hogy még a jelenben is vannak ilyen rutinok, hanem úgy látszik, még a múlt is kísért.

A beleket összeszorító fűző vagy az egerek lakta rizsporos parókaköltemények mellett a lábat sem kímélik a szépségért elszenvedett világi kínok. És nem csak a tűsarkúval van a baj...

Így deformálódott egy életre a női test

Kínában a Tang- (618-907), majd később a Song-dinasztia (960-1279) alatt a női szépségideál és a jólét szimbólumává vált az egészen aprócska női láb. A különös esztétikát a császár egy kis lábú, ám annál kegyeltebb táncosnője ihlette. A jómód jelképévé pedig azért válhatott, mert a bekötözött lábú ifjú hölgyek nemcsak, hogy semmiféle munkát nem voltak képesek végezni, hanem folyamatos felügyeletet is igényeltek. Így bizonyos anyagi kondíciók szükségeltettek ahhoz, hogy valaki ezt meg tudja engedni lányainak. 

A "lábtörés" hagyományát már 4-6 éves kislányoknál kellett kezdeni a lábujjak talp felé hajtásával. Az egyre szorosabban hátrakötözött ujjak és a lábfej szép fokozatosan tört be, a szó legszorosabb értelmében, mindeközben a lábfej csupán néhány centiméteresre zsugorodott.

Az aranylábnak is nevezett végeredmény évszázadokon át védjegye volt a kínai arisztokrata nőknek, s csak az 1920-as években kezdtek rutinja ellen tiltakozni. Az 1950-es évektől a kommunista vezetés ideológiai okokból is üldözte a beteges gyakorlatot, mely az 1970-es évekre így szinte teljesen eltűnt. Annál különlegesebb ez a megrázó videó, mert ilyet szerencsére ma már Kínában is alig látni.

Ha az is érdekel, milyen elváltozásokat idézhet elő a magas sarkú cipő használata, olvasd el ezt a korábbi cikkünket is.

Így bánik a női lábbal a magas sarkú cipő: reumatológus mesél a következményekrőlÍgy bánik a női lábbal a magas sarkú cipő: reumatológus mesél a következményekről

A magas sarkú cipő hosszú távú viselésével is pórul járhatnak a hölgyek. Szakember hívja fel figyelmünket a csini tipegés kockázataira.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek