Egy nap alatt a világ 500 leggazdagabb embere összesen 208 milliárd dollárt veszített. Világszerte a szupergazdagok részvényeit birtokló tőzsdén jegyzett társaságok hatalmas összegeket veszítettek értékükből, miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette a vámtarifákat szinte minden amerikai kereskedelmi partner ellen.

A Bloomberg Billionaires Index 13 éves története során mindössze háromszor esett nagyobb mértékben egy nap alatt.

A csütörtöki csökkenés volt a legnagyobb a Covid-19 világjárvány tetőzése óta. A milliárdosok több mint fele veszteséget szenvedett, átlagosan 3,3 százalékos visszaeséssel.

Különösen érintettek az Egyesült Államok milliárdosai, elsősorban a Meta tulajdonosa, Mark Zuckerberg és az Amazon alapítója, Jeff Bezos. Van azonban nyertes is, ő Carlos Slim, a leggazdagabb mexikói milliárdos, akit megkíméltek a vámok hatásaitól. A mexikói Bolsa ezt követően 0,5 százalékkal erősödött, mert az országot eltávolították a kölcsönös vámok listájáról. Slim nettó vagyona körülbelül négy százalékkal 85,5 milliárd dollárra nőtt – írta a Handelsblatt.

Íme néhány a nap legnagyobb vesztesei közül:

Mark Zuckerberg

  • A Meta alapítója volt a legnagyobb vesztes dollárban mérve, a Meta árfolyama csütörtökön kilenc százalékkal esett. Zuckerberg részvényeinek értéke bő 17,9 milliárd dollárral esett vissza, ami vagyona mintegy kilenc százalékának felel meg. Az év első másfél hónapjában szinte folyamatosan nőtt a Meta részesedése. A piaci értéke elérte a 350 milliárd dollárt. A részvények azonban mintegy 28 százalékot estek február közepe óta.

Jeff Bezos

  • Csütörtökön az Amazon részvényei is kilenc százalékkal estek, ami 2022 áprilisa óta a legkeményebb csökkenést jelenti. Magának az Amazon-alapítónak, Bezosnak ez 15,9 milliárd dollár személyes vagyonvesztést jelent. A cég részvényei a februári csúcs óta több mint 25 százalékot estek.

Elon Musk

  • A Tesla főnöke csak az idén eddig 110 milliárd dollárt veszített – ebből 11 milliárdot csütörtökön. Azonban nem csak a Trump-vámok a felelősek ezért. Az elektromosautó-gyártó részvényeire a lassú szállítás és Musk Trump-tanácsadói szerepe is nyomást gyakorol. A hét elején még a részvények felgyorsultak azokra a hírekre, amelyek szerint Musk hamarosan lemond kormányzati pozíciójáról, hogy a Teslára összpontosítson. Csütörtökön 5,5 százalékkal esett a Tesla-részvények árfolyama a tarifák bejelentése után.

Ernest García III

  • A Carvana főnökeinek vagyona 1,4 milliárd dollárral csökkent csütörtökön, mivel a használtautó-kereskedő részvényei 20 százalékot estek. A társaság részvényei a február 14-ig tartó 12 hónap alatt több mint 425 százalékot emelkedtek, azóta azonban 36 százalékot estek.

Toby Lutke

  • A kanadai Shopify e-kereskedelmi vállalat társalapítója és vezérigazgatója1,5 milliárd dollárt, vagyonának 17 százalékát elveszítette. A bevételének nagy részét importáruk értékesítéséből származó Shopify részvényei 20 százalékkal estek Torontóban

Bernard Arnault

  • A francia LVMH luxuscsoport tulajdonolja a Moët Chandon pezsgőmárkát, de a Christian Dior és a Bulgarit és a Loro Pianát is sújtják a tarifák. Ez hatmilliárd dollárral csökkenti a leggazdagabb európai nettó vagyonát.

Zhang Congyuan

  • A kínai Huali cipőgyártó alapítója 1,2 milliárd dollárt, vagyonának 13 százalékát veszítette el a csütörtöki vámbejelentés következtében. Trump azzal fenyegetőzött, hogy további 34 százalékos vámot vet ki a kínai árukra, a cég részvényei zuhanást okoztak. Az egyesült államokbeli és európai székhelyű cipőgyártók is érezték ezt: a Délkelet-Ázsiában jelentős gyártóüzemekkel rendelkező Nike, Lululemon és Adidas részvényei két számjegyet estek.

Trump nyitva hagyott egy ajtót a vámok kivetése után

Donald Trump az új vámcsomag bejelentését követően máris jelezte, hogy hajlandó tárgyalni az érintett országokkal, ha azok valami fenomális ajánlatot tesznek cserébe, bár egy magas rangú kormányzati tisztviselő korábban azt állította, hogy a vámok nem tárgyalhatóak. Erről itt olvashat többet >>>