Kőolajat talált a Balaton mellett a Mol: ettől függ, mi lesz a sorsa

mol olaj
Olvasási idő kb. 2 perc

Újabb kőolajlelőhelyre bukkant a Mol Somogysámson mellett. A mintegy 700 hazai kitermelés majdnem az ötödét biztosítja a jelenlegi felhasználásnak.

Még tavaly decemberben kezdődtek meg a kutatófúrások Somogysámson határában, ahol mintegy 1250 méteres mélységben bukkantak kőolajra. 

Amint arról a Magyar Olaj- és Gázipari Nyilvánosan Működő Részvénytársaság lapunkat tájékoztatta, jelenleg is vizsgálják az új telep tulajdonságait. A telep megismerésének következő fázisában az is kiderül, pontosan mennyi ideig biztosíthat a Som-8 elnevezésű kút kőolajat a hazai kitermelésben. 

Mintegy 700 magyarországi olajkitermelő helyet működtet a Mol
Mintegy 700 magyarországi olajkitermelő helyet működtet a MolSzigetváry Zsolt / MTI

Nem először talál olajat a Mol Magyarországon

A rétegvizsgálatok alapján a kút jelenleg mintegy 1200 hordó olaj kitermelését képes biztosítani naponta. A további, körülbelül 700, hazánk területén működő olajkúttal együtt az ország jelenlegi kőolaj-felhasználását tekintve mintegy 18 százalékban vagyunk önellátók. 

„Tavaly a magyarországi kőolajtermelés a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) nyilvános adatai alapján 1275 ezer tonna olaj volt, ezzel szemben a felhasználás 7192 ezer tonna volt éves szinten, ez közel 18 százalékot jelent – tájékoztatta a Díványt a Mol. – A jövőbeni kőolajfelhasználást előre látni nehéz feladat, már ha lehetséges; ehhez figyelembe kell venni a technológiai fejlesztéseket, a változó igényeket és az összetett társadalmi folyamatokat is.”

Mint mondták, a Mol szakemberei mindent megtesznek annak érdekében, hogy minél több kőolaj- és földgázmezőt találjanak meg, tárjanak fel és termeltessenek. Az elmúlt évek találatai bizonyították, hogy van még kiaknázatlan lehetőség Magyarország területén, így folytatják a több évtizede tartó munkát.

„Hogy a jövőben mennyi lesz hozzáférhető a már megismert és a még meg nem talált mezők közül, azt földtani, műszaki, gazdasági és sok más egyéb dolog együttes eredője határozza meg”

 – hangsúlyozták. 

Jelenleg a Mol a legnagyobb szénhidrogén-termelő Magyarországon, mintegy 1300 kőolaj- és földgázkúton termel. 2024-ben hazai termelésből a kőolaj 47 százalékát, mintegy 600 ezer tonnányit, földgázból pedig mintegy 90 százaléknyit, 1,5 milliárd köbmétert biztosítottak.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek