Meghalt Anna Czerwinska

2023.02.01. 13:40

73 éves korában meghalt a világhírű lengyel hegymászó, Anna Czerwinska – jelentették a lengyel újságok a Himálajai Hegymászó Alapítványra hivatkozva. Összesen hat nyolcezres csúcs megmászása fűződik a nevéhez: járt – második lengyel nőként – a Mount Everesten, a Lhotsén, a Nanga Parbaton, a Cho Oyun, Gasherbrum II-n és a Makalu tetején is. 

Wanda Rutkiewicz után ő volt a második lengyel nő, akinek sikerült megmásznia a világ legmagasabb csúcsát. Akkoriban ő volt a legidősebb nő, aki feljutott az Everestre. 

Ezt, a 2000-ben történt mászását szinte minden interjúban felidézte:

„Felveszem a maszkomat és megyek. Messze magam előtt egy sor lámpát látok. Végre eláll a szél. Az éjszaka gyönyörű, a hold világítja meg az utamat. Kicserélem a lemerülő elemet a fejlámpában, mert attól tartok, hogy az egyik sziklaképződmény eltakarja a holdfényt. Meghajlítom a vezetékeket, behelyezem a nagy téglalap alakú elemet, meghajlítom a vezetékeket, ráteszem a fedelet, mindezt nagy pontossággal, lehetetlen, hogy az ujjak minden másodpercben elzsibbadjanak. Egy fénynyaláb megvilágítja az ellenséges vadont és megvigasztal.

Hajnali öt óra van. Megjelenik a nap első fénye. Az Erkélyen vagyok (8400 méter), ahogy az Everest gerincének ezt a ellaposodó részét hívjuk. Egyedül megyek. Pasang és Saeed, valamint a kísérő serpa Tsang Dordzse mögött. 20 km távolságból látom a hatalmas Makalu-hegységet, és egy pillanatra lenyűgözött. Megígérem magamnak, hogy egyszer megpróbálok feljutni.

Érzem az első élesebb széllökést, ahogy felmegyek a déli csúcsra (8750 m). 8:30 van. Kifogy az oxigénem. Az általam használt üveg majdnem üres, bár még félig tele kell lennie. Az egyik serpa biztosan használta éjszaka. Mit kellene tennem? Az áramlási sebességet percenként fél literre tudom beállítani. Ez a minimum, ettől kicsit jobban érzem magam, de a test aligha fogja érezni. Gyorsan elemzem a helyzetet. Normális esetben visszafordultam volna, mert megígértem anyámnak, hogy mindig minimalizálom a kockázatot a hegyekben. Ha élne, visszafordulnék, de elment.

Most először érzem, hogy az élet csak rám tartozik, és ha történik valami, legalább anyám nem sír miattam. A maszk és a szemüveg elszigetel a világtól. Csak az oxigén sziszegését, egyenletes áramlását és a maszk szelepeinek halk pukkanását hallom. Nem tudom, hogy tényleg ott vagyok-e, vagy csak álmodom. Hirtelen anyám hangja ér el hozzám: »Anulek, már csak 100 méter. Menj fel.« Senki más nem hív »Anuleknek«, csak Anya. Ez növeli az elszántságomat.

Elindultam, követve a három narancssárga overallos nyomát. Kevés az oxigén, de mászok, elérem a Hillary-lépcsőt, az utolsó akadályt a csúcs előtt. Az egyik oldalon szikla, a másikon jég, középen valami kémény. Egy darabig birkózom vele, három kilométernyi levegőt bámulok a lábaim között. A feladat nem nehéz, gond nélkül felmászom és felemelkedem, nézem a hatalmas túlnyúlásokat, amelyek az Everest keleti oldalán lógnak.

Időnként megnézem az előttem lévő sziluetteket. Megállnak, de nem ülnek le… Az istenit, végre leülnek, akkor tudom, hol van a teteje. Megfordulok, de nem látok senkit magam mögött. Köd üldöz, és vizes hópelyheket látok kavarogni. Az időjárás rohamosan romlik. Végre leülnek az előttem lévő hegymászók! Már majdnem elfogy az oxigénem, de gyorsulok. Megteszem az utolsó lépéseket, az erőfeszítéstől elsötétül a szemem, letérdelek. Megveregetem a csúcson a földet, valaki gratulál, azt mondja, hogy bátor lány vagyok, valaki más a rádióban közli a bázissal, hogy »egy lengyel nő felért a csúcsra«.

33 évig mászott

Anna Czerwinska volt az első nő, aki teljesítette a Seven Summitsot, vagyis feljutott a hét hagyományos kontinens mindegyikének a legmagasabb hegyére. 33 évig mászott, általában csak női csapatokban. 1977 nyarán Krystyna Palmowskával megmászta a Matterhorn északi oldalát. Ez volt az első alkalom, hogy nők másztak meg egy ilyen nehéz falat. 

A hegymászó-történelem feljegyezte azt is, hogy 1985-ben a Nanga Parbatot Wanda Rutkiewiczcsel és Krystyna Palmowskával mászta meg, ez volt az első, kizárólag nőkből álló csapat, amely férfiak támogatása nélkül jutott fel a csúcsra. 

Könyvei világszerte ismertté tették a nevét. A lengyel hegymászás és a mászósport népszerűsítéséért megkapta az egyik legmagasabb lengyel kitüntetést, az Ezüst Érdemkeresztet.