Egy katolikus nő is bekerült a szíriai átmeneti kormányba

További Külföld cikkek
-
Donald Trump embere szerint Ukrajna nem is téma az amerikai-orosz tárgyalásokon
- Sokan meghaltak, amikor leszakadt egy diszkó mennyezete a Dominikai Köztársaságban
- Legalább 44 ember meghalt, mikor leszakadt egy dominikai szórakozóhely mennyezete
- Éleződik a viszály, J. D. Vance leparasztozta a kínaiakat
- Megöltek és feldaraboltak egy olasz kutatót Kolumbiában
Bassár al-Aszad a decemberi bukása után Moszkvába menekült családjával. Ahmed al-Saraa vette át a hatalmat, aki március derekán aláírta az ország ideiglenes alkotmányát. Az alaptörvény öt évre iszlamista uralom alá helyezi a poklok poklát megjárt országot.
Még a családját és legközelebbi híveit is cserben hagyva szökött meg a bukott szír elnök Damaszkuszból
Sehol sem fogadták be, csak Moszkvában.
Az új elnök hetekkel később az első átmeneti kormányt is felállította: 23 minisztert nevezett ki a kibővített és sokszínű kabinetbe, amelynek két legfontosabb feladata a végleges alkotmány megszövegezése, valamint a több mint egy évtizedig tartó polgárháború utáni első választások megszervezése.
Az új kabinet túlnyomó többsége szunnita arabokból áll, de nemzetközi nyomásra a szíriai keresztény, alavita, drúz és kurd közösségek képviselői is helyet kaptak benne – ezzel tükrözve az ország multikulturális összetételét.
A szándék, hogy jelezzék az etnikai és vallási közösségek befogadását.
A nemzetközi nyomás azok után erősödött, hogy Latakiában és Tartúszban támadást intéztek alavita civilek ellen. Ez az a síita vallási kisebbség, amelyből a megbuktatott vezető, Bassár el-Aszad származik. Az alaviták elleni támadásoknak több mint ezer halálos áldozata volt.
Az új kormány figyelemre méltó tagja lett Hind Kabavat. A gyakorló katolikus, ráadásul a kabinet egyetlen női tagja a munkaügyi és szociális ügyek minisztere – jelentette a Vatican News.
A vezető tisztségeket az elnök szövetségesei töltik be
Hind Kabavat, az Aszad-rezsim ellenzője régóta támogatja a vallásközi párbeszédet és a nők jogait. Célja, hogy az újjáépítés folyamatában elősegítse a befogadást és a sokszínűséget.
Az alavita Jarub Badr lett a közlekedési miniszter, a drúz közösség képviselője, Amgad Badr a mezőgazdasági minisztériumot vezeti, a kurd Mohammed Terko pedig Szíria új oktatási minisztere.
A legfontosabb pozíciókat értelemszerűen al-Saraa közeli szövetségesei töltik be: Aszad al-Saibani külügyminiszter és Murhaf Abu Kaszra védelmi miniszter az új átmeneti kormányban megtartották kabineti posztjukat.
Múzsár al-Vaisz váltotta az igazságügyi tárca élén Sádi Mohaem al-Vaiszit, aki korábbi, kivégzésekben való részvétele miatt lemondásra kényszerült. Az új belügyminiszter az ellentmondásos múltú volt dzsihadista és hírszerzési vezető, Anasz Hattab.
A cél a szankciók feloldása
A vegyes összetételű kormány megalakításának célja kétségtelenül a szankciók feloldása. A nyugati országok a migránsválságot kiváltó véres polgárháború miatt több mint egy évtizede büntetőintézkedésekkel sújtották Aszad rezsimjét, amelyek annak ellenére érvényesek, hogy a diktátor hónapokkal ezelőtt elmenekült az országból.
Szíria változatlanul súlyos humanitárius kihívásokkal küzd. Az ENSZ szerint a szíriaiak 90 százaléka a szegénységi küszöb alatt él, a lakosság 75 százalékának megélhetése humanitárius segélytől függ – miközben az ország infrastruktúrájának fele romokban hever.
Az államfő ígéretet tett a gazdaság fellendítésére és az ipar helyreállítására. Ennek elemi feltétele a monetáris reform és a külföldi befektetők megjelenése.
A Nyugat a szankciók feloldását a kormány intézkedéseitől tette függővé.
Jóllehet a kabinetnek van egy kurd minisztere, az északi és keleti területeket felügyelő kurd autonóm adminisztráció, az AANES nem ismeri el a kormányt, mert képviselőjük annak ellenére sem kapott benne helyet, hogy több mint egy évtizede tartják ellenőrzésük alatt a térséget.
(Borítókép: Hind Kabawat Antalyában 2022. március 10-én. Fotó: Mustafa Ciftci / Anadolu Agency / Getty Images)