A Hamász megfenyegette a magyar kormányt

További Külföld cikkek
-
Különleges engedményeket vezettek be az izraeli hadseregben
- Több mint egy tucat betegének megölésével vádolnak egy német orvost
- Kim Dzsongunnak hatalmas pénzeket hozott, hogy a halálba küldte katonáit az ukránok ellen
- A Time magazin közzétette a 100 legbefolyásosabb emberének listáját
- Politikai múlttal nem rendelkező új miniszterelnöke lett Szerbiának
A Hamász közleménye szerint: „Magyarország döntése erkölcstelen álláspont, ami nyilvánvaló bűnrészességet jelent egy olyan háborús elkövetővel, aki menekül a nemzetközi igazságszolgáltatás elől.” A terrorszervezet szerint ez a lépés „a nemzetközi igazságszolgáltatás arcul csapása”, és megerősíti azt a kettős mércét, amelyet egyes nyugati országok – különösen Magyarország és az Egyesült Államok – alkalmaznak.
A palesztin külügyminisztérium szintén elítélte Netanjahu budapesti látogatását, és felszólította a magyar kormányt, hogy adják át az izraeli kormányfőt a hatóságoknak. Több nemzetközi civil szervezet – köztük az Amnesty International és a Human Rights Watch – is hasonló követeléssel állt elő.
Netanjahu biztonságáért budapesti tartózkodása alatt a Terrorelhárítási Központ (TEK) felel. A védelem kiterjed az izraeli miniszterelnök életének és testi épségének megóvására, tartózkodási helyének védelmére, közlekedési útvonalainak, a programok helyszíneinek és egészségügyi ellátásának biztosítására.
Mint ismert, az ICC főügyésze tavaly novemberben adott ki elfogatóparancsot Netanjahu ellen a Gázában elkövetett „háborús bűncselekmények” vádjával. Az ENSZ adatai szerint 2023 októbere óta több mint ötvenezer ember, főként nők és gyermekek vesztették életüket az izraeli hadműveletekben. Orbán Viktor az ICC-ből történő kilépés hivatalos bejelentését megelőzően fogadta az izraeli kormányfőt a Karmelita kolostorban, ahol közös sajtótájékoztatót tartottak. A magyar miniszterelnök azzal indokolta az ICC-ből való kilépést, hogy az intézmény politikai bírósággá alakult át.
Benyújtották a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépésről szóló törvényjavaslatot
Szijjártó Péter szerint a szervezet lejáratta magát.
Vona Gábor: Nincs terrorfenyegetés Magyarország ellen
A Második Reformkor Párt elnöke közleményben reagált a kialakult helyzetre. Vona Gábor hangsúlyozta, hogy bár nem ért egyet az ICC-ből való kilépéssel, óva int mindenkit attól, hogy terrorveszéllyel riogasson. Rámutatott, hogy Magyarország már a 2023 őszén kiújult izraeli–palesztin konfliktus kezdete óta egyértelműen Izrael mellett foglalt állást.
Kiemelte, hogy a Hamász – az al-Kaidával és az Iszlám Állammal ellentétben – nem végez nemzetközi terrortevékenységet, fókusza kizárólag a gázai és a ciszjordániai övezetre korlátozódik. A Hamász közleménye sem tartalmaz terrorfenyegetésre utaló részeket, kizárólag politikai jellegű kritikát fogalmaz meg.
Vona szerint felesleges riadalmat kelteni egy olyan társadalomban, amely már így is számos krízissel küzd, legyen szó a koronavírus-járványról, a szomszédos háborúról vagy a gazdasági nehézségekről.
(Borítókép: Hamász-militánsok vonulnak 2003. október 13-án a Gázai övezet déli részén. Fotó: Abid Katib / Getty Images)