Még sosem éltek át ehhez hasonlót Mianmarban, pánikról és hatalmas ijedtségről számoltak be az érintettek
További Külföld cikkek
-
Marine Le Pen: Nem hagyom magam így félreállítani, a döntés sérti a jogállamiságot
- A fizika törvényei gáncsolhatják el Donald Trumpot
- Ezrek maradnak munka nélkül Szerbiában, mert lelépnek a külföldi befektetők
- Egész nemzeteket vertek át április elsején, és ehhez internet sem kellett
- Oroszország megkezdte az ukránok illegális besorozását Ukrajna elfoglalt területein
Erős, 7,7-es erősségű földrengés rázta meg pénteken Délkelet-Ázsiát. Az Amerikai Földtani Intézet és a német GFZ geotudományi központja szerint a földmozgás központja a Mianmar kulturális és vallási fővárosának tekintett Mandalajtól 17 kilométerre volt, 10 kilométeres mélységben. A várossal, amelyben mintegy egymillióan élnek, egy időre megszakadt a telefon-összeköttetés.
A Richter-skála szerint a fő rengés magnitúdója 7,7 erősségű volt, ami kifejezetten erősnek számít. Ezután 15 perccel észleltek egy 6,4-es, és néhány ehhez közelítő nagyságú utórengést. Mivel a Richter egy logaritmikus skála, ez körülbelül negyvenszeres különbséget jelent.
Az állami média szerint 144 halott és 732 sérült van Mianmarban
Mintegy 144 ember meghalt és 732-en megsérültek az eddigi hírek szerint Mianmarban, az ország középső részét korábban megrázó földrengés következtében – írja a BBC.
Az adatok Min Aung Hlaing mianmari katonai vezetőtől származnak, aki szerint a számok várhatóan emelkedni fognak. A katonai vezető az új számokat lebontva elmondta, hogy Nai Pyi Taw-ban 96, Saigaingban 18, Mandalajban pedig 30 ember halt meg.
Ami a sebesülteket illeti, közülük 132-en Nay Pyi Taw-ban, 300-an pedig Sagaingban sérültek meg, a többi területen jelenleg is összesítik a számokat.
A 28. emeletről menekültek az életükért
Egyre több érintett szólal meg a történtekkel kapcsolatban. Elena Cresci, a Guardian volt riportere a thaiföldi Bangkokban, a Chatuchak Park közelében lévő épület 28. emeletén tartózkodott, amikor kipattant a földrengés.
Éppen főztem, azt hittem, hogy nagyon szédülök, mert nem ettem, aztán rájöttem, hogy az épület volt az
– mondta.
A volt riporternek tehát a 28. emeletről kellett lejutnia a földszintre: „Rohantam, felkaptam a táskámat a pénztárcámmal, a telefonommal és a kulcsaimmal. Mindenki rohant ki az épületből. Lefutottam a lépcsőn a 28. emeletről, és az egész épület remegett. Látszott, hogy hullik a vakolat. Az emberek thai nyelven kiabálták, hogy: »Siess, siess!«.”
Pontosan nem tudja megmondani, hogy mennyi időbe telt lejutnia, de mire leért, már befejeződött a rengés. Amikor felnézett, egy hatalmas repedést látott az épület oldalán. Egy közeli kávézóba menekültek át, elmondása szerint mindenki pánikolt, és senki sem tudta, hogy mi fog történni. Cresci azóta nem sem mert visszatérni a lakásába, hozzátette, hogy nem szívesen aludna ott.
Guilaume D'Agaro angoltanárként dolgozik Mianmar déli részén, Yangonban. A földrengés idejében éppen kint volt a diákjaival az udvaron. Amint megérezték a rengést, berohantak a diákokkal, hogy az iskolapadok alatt keressenek menedéket.
Az egész „nagyon ijesztő volt a gyerekeknek”, akik három és 12 év közöttiek.
Látták, hogy megremegnek a fák, ahogy a lámpa odabent mozog, és érezték a lábuk alatt a rezgést
– teszi hozzá Guilaume.
Bár Mianmar déli részén él, távol az epicentrumtól, áram- és internetkimaradásokat tapasztaltak, ami szerinte „megnehezíti a kapcsolatfelvételt a mandalaji barátokkal és családtagokkal”. Guilaume azt mondja, aggódik, és nem hallott semmit Mandalajból: „Csak reménykedünk, ez az egyetlen dolog, amit tehetünk. Úgy érezzük, hogy elvesztettük az irányítást.”
Bár a földrengés, Mianmarban történt, a szomszédos Thaiföldön is éreztette hatását. Tom Beeston, egy Bangkokban élő brit férfi beszámolója szerint a földrengés „az egyik legfurcsább dolog volt, amit valaha átéltem” – írja a Sky News.
Elmondta, hogy a vele lévő emberek tudták, mit kell tenni, így az irodaházában, a 31. emeleten lévő íróasztalok alá bújtak. Ezután több száz másik emberrel együtt rohantak le a lépcsőn.
„Zűrzavar volt, aztán egy kis pánik. Ez egyike azoknak a dolgoknak, amikről az ember sosem gondolná, hogy megtörténhet vele” – mondta.
Legalább nyolcan veszítették életüket az építkezésen
A földmozgás hatására Bangkokban összeomlott egy építés alatt lévő felhőkarcoló. Chadchart Sittipunt, Bangkok polgármestere megerősítette, hogy összesen nyolc ember veszítette életét az építkezésen, ahol összeomlott egy épülő felhőkarcoló.
A bangkoki felhőkarcoló a Mexikóváros-hatás miatt omlott össze
Szakértő magyarázza el a földrengés okát.
Időközben besötétedett a városban, ám a mentők még mindig több tucat építőmunkást keresnek a romok alatt. A rendőrség hőkamerás drónokat használ a túlélők felkutatására, és mentőkutyákat is bevetettek. Az épülő 30 emeletes felhőkarcolóban kormányhivatalokat kellett volna kialakítani.
A 1353-as adományvonalon 500 forinttal, a www.segelyszervezet.hu oldalon bankkártyával lehet csatlakozni a bajbajutottak megsegítésére indított magyarországi összefogáshoz.