A buddhizmust használja India arra, hogy kiterjessze hatalmát a világon
![GettyImages-1230339095](https://kep.index.hu/1/0/6029/60291/602915/60291531_abd51638963d31d6bbe56b89da7a6a38_wm.jpg)
További Külföld cikkek
-
Őrült, vagy csak provokál Trump, vagy tényleg átszabja Amerika külpolitikáját?
- Halálos áradás Kentuckyban, a Nemzeti Gárdát is bevetették
- Zelenszkij kongatta a vészharangot: súlyos, Moszkvából érkező veszélyre figyelmeztetett
- Ha lesz is választás Ukrajnában, Zelenszkij kihívói komoly hátrányból indulnak
- Magyarország vetett gátat Ukrajna EU-csatlakozási folyamatának, itt a külügy válasza, hogy miért
Mióta az 1990-es években Joseph Nye a politikatudományban megalkotta a „puha hatalom” fogalmát, ez a gondolat világszerte egyre nagyobb teret nyer a külpolitikai diskurzusban. Felismerve a nemzetközi kapcsolatok változó természetét, Nye azt állította, hogy már nem a katonai erő az egyetlen tényező, amely meghatározza, hogy egy nemzet mekkora hatalommal rendelkezik a nemzetközi porondon.
Dzsavaharlal Nehru miniszterelnöksége óta India a békés együttélés retorikáját hirdeti – ami egyébként a buddhizmusban és a hinduizmusban megjelenő „nem ártás” (szanszkrit ahimszá, अहिंसा) elvére rímel. Bár manapság már egyre gyakrabban hallani az immár a világ legnépesebb országává vált India nagyhatalmi törekvéseiről, a külpolitikai doktrínában még mindig fontosak azok az eszmék, amelyek a hatalom kivetítésének szelídebb módszereit szorgalmazzák.
Nagyon érdekes, hogy a buddhizmus úgy vált India hatalmi eszközévé, hogy bár a vallás ezen a földön alakult ki, és terjedt el, a muszlim hódításokat – nagyjából a XIII. századot – követően gyakorlatilag kiszorult az országból. Ráadásul a megfigyelők azt tapasztalhatják, hogy Narendra Modi jelenlegi kormánya a belpolitikában jelentősen támaszkodik a hindu nacionalizmusra.
Egyre inkább elszabadul a rettegés Indiában
A kisebbségekkel szemben indult kíméletlen erőszakhullám mögött a hindu nacionalizmus áll.
Buddhizmus és internacionalizmus
A buddhizmus külpolitikai haszna nagyrészt abból fakad, ahogyan a hitet a második világháborút követően újjáélesztették. Ez a törekvés határozottan internacionalista szemléletű volt, és a meglévő felekezeti és földrajzi határok átlépésére összpontosított. Ezt elősegítette, hogy a háborút követő évtizedekben számos szervezetet alapítottak, és számos tanácskozást és konferenciát hívtak össze, amelyek a buddhizmus különböző szektái közötti transznacionális együttműködésre helyezték a hangsúlyt.
Ez az újonnan függetlenné vált Srí Lankán rendezett konferenciával kezdődött, ahol megalakult a Buddhisták Világszövetsége. 1952-ben, Nehru miniszterelnöksége alatt India adott otthont a Nemzetközi Buddhista Konferenciának Szancsiban, ahol több mint 3000 buddhista apáca, szerzetes és történész vett részt. 1954-ben Burmában hívták össze a Hatodik Buddhista Tanácsot.
A Vivekananda International Foundation szerint a második világháború utáni évtizedekben Kelet-Ázsiában Japán és Dél-Korea kezdte el felkarolni a buddhista örökséget – ahogyan a hidegháború után a Szovjetunió számos egykori állama is. Ma a világ buddhista lakosságának 97 százaléka az ázsiai kontinensen él, és számos ország, például Bhután, Mianmar, Thaiföld és Srí Lanka a buddhizmust nemzeti értékeik és identitásuk meghatározójaként fogja fel.
Ebben a kontextusban érthetőek az indiai kormány azon erőfeszítései, hogy a buddhista örökséget beépítse ideológiájába és retorikájába. Teszi ezt annak érdekében, hogy újabb diplomáciai, gazdasági, kulturális és stratégiai társulásokat alapítson. A vallás pánázsiai jelenléte és a régiónak a nemzeti identitásában betöltött jelentősége, valamint „békés vallásként” való megítélése ideális a „puha” hatalomkivetítés eszközeként – írja tanulmányában az Observer Research Foundation.
Bár akkor még kevésbé tudatosan, de a hatvanas évektől a Nyugat felé is működött ideológiai hatalomkivetítő eszközként a buddhista vallás és filozófia. Az indiai vezetés, különösen a Nehru-kormányzat és a későbbi indiai vezetők, tudatosan építettek arra, hogy India szellemi és vallási öröksége felkeltheti a világ érdeklődését. India kulturális diplomáciáját arra is felhasználta, hogy elmélyítse kapcsolatait a nyugati világgal. Az „eszmei export” fontos szereplővé vált ezen a téren.
A tibeti buddhizmus a hatvanas években különösen fontos szereplője volt India puha hatalmának. A dalai láma, aki 1959-ben menekült el Kínából Indiába, az indiai kormány segítségével nemcsak politikai menedéket kapott, hanem világszerte ismert spirituális vezetővé is vált. A tibeti buddhizmus gyakorlatai és tanításai – különösen a meditáció és a buddhista filozófia – Nyugaton is egyre népszerűbbé váltak.
Hogy emelik testhőmérsékletüket a tibeti szerzetesek?
Lehet, hogy a meditáció lesz a stressz fő gyógyszere?
![GettyImages-534931094](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/6029/60291/602915/60291533_1bd97918b0d8cb56e11c26ec004c00fe_wm.jpg)
Kína kortra India
A buddhizmus diplomáciai kihasználása ráadásul szervező elvévé vált Modi „Keleti cselekvés” politikájának, amelynek célja, hogy Kína növekvő befolyásával szemben ápolja a térségben a kétoldalú gazdasági és stratégiai kapcsolatokat az indo-csendes-óceáni országokkal.
Retorikájában és politikájában Modi világossá tette, hogy a buddhizmus pánázsiai módon van jelen, és a békés egymás mellett élést hirdeti. Éppen ezért tekinti tökéletes eszköznek a kétoldalú kapcsolatok kiépítésére és erősítésére a régióban – írja a Politics Today.
A hatalmas buddhista lakossággal és számos kolostorral és templommal rendelkező Kína is kulturális diplomáciájának fontos elemeként tekint e vallásra. Kína azonban Nepálra összpontosít, mint a buddhizmus forrására. Ezt azért lényeges megjegyezni, mert a tibeti buddhizmus, amely Nepálon keresztül jutott el Kínába, a vallási és politikai identitás egyik alapeleme az ország számára. A buddhizmus így a kulturális diplomácia és a geopolitikai rivalizálás eszközeként is megjelenik a két ország között. India a buddhizmus szülőhelyeként, míg Kína Tibet vallási és politikai befolyásának szimbólumaként igyekszik megteremteni saját dominanciáját.
Modi Japánnal folytatott diplomáciai napirendjére is felvette a buddhizmust. 2014 augusztusában két ősi buddhista templomot is meglátogatott Japánban, és a vallást a 2016 novemberében tett közös nyilatkozatban is megemlítette. Magánszervezetek is részt vettek ezekben az erőfeszítésekben. 2015 szeptemberében például a Nemzetközi Buddhista Konföderáció, a Vivekananda Nemzetközi Alapítvány és a Tokió Alapítvány közös buddhista és hindu konferenciát rendezett, amelynek a konfliktuskerülés és a környezettudatosság volt a témája.
Már nem Kína a világ legnépesebb országa
Korszakváltás zajlik a globális demográfiában.
A dalai láma szerepe
A buddhizmus India Mongóliához fűződő kapcsolataiban is szerepet játszik. Érdemes megjegyezni, hogy amióta Altan Khan mongol uralkodó a XVI. század végén először adományozta a Dalai Láma címet Szonam Gyatso gelug szerzetesnek, azóta későbbi dalai lámák mindig a mongol uralkodóktól kértek támogatást. Mongóliának a dalai lámához fűződő egyedülálló kapcsolata különleges jelentőséget kölcsönöz Modi 2015. májusi ulánbátori útjának. Az indiai vezető látogatásán számos utalás történt India és Mongólia közös buddhista gyökereire.
Mongóliának a dalai lámához fűződő különleges kapcsolata időnként megnehezítette az ország Kínával való kapcsolatait. A Carnegie Endowment for International Peace szerint például 2016 novemberében Mongólia a dalai lámát a szigorú kínai figyelmeztetések ellenére is fogadta. A vallási vezető célzottan arra használta fel a négynapos látogatást, hogy gyakorolja vallási tekintélyét. Jóváhagyta és hitelesítette a tibeti buddhizmus harmadik legmagasabb rangú lámája, a jelenleg Mongóliában tartózkodó Dzsebcundamba Khutuktu tizedik inkarnációjának személyazonosságát.
Jöhet-e vallásháború Ázsiában, ha nem születik újra a dalai láma?
Hova vezet, ha a legjelentősebb buddhista vezető úgy dönt, hogy szakít a vallási-történelmi múlttal, és nem akar újraszületni a halála után?
Ehhez képest más ázsiai országok – köztük Mianmar, Dél-Korea és Vietnam –, amelyek erős buddhista kötődéssel rendelkeznek, nem engedélyezték a dalai láma látogatását. Mianmar és Vietnám, bár erősen buddhista, a théraváda hagyományt követik, és különösen óvatosak Peking érzékenységére a dalai lámával kapcsolatban. Kínához hasonlóan Vietnám is kommunista állam, bár az ország kommunista pártja megengedi tagjainak a vallásgyakorlást, és sokan közülük buddhisták. Dél-Korea eközben a buddhizmusnak egy olyan formáját fogadta el, amely a mahájána elemeit keveri saját jellegzetességeivel.
Kína Nepál iránt elsősorban az ott élő közel 20 ezer tibeti miatt érdeklődik. Emellett számos tibeti származású ember él Nepál Tibettel határos északi peremvidékén. Kína komolyan tart attól, hogy az általa „ellenséges külföldi erőknek” nevezett Egyesült Államok és India Nepált bázisként használhatják arra, hogy zavargásokat keltsenek Tibetben. Kína kiterjesztette befolyását Nepálban, és nagykövetsége most már közvetlenül együttműködik a nepáli rendőrséggel, hogy korlátozza az ott élő tibetiek tevékenységét. Kína különös érdeklődést mutat Lumbini, Buddha szülőhelye iránt, amely Nepálban fekszik. Egy magas rangú kínai tisztviselő egyszer azt mondta egy nepáli riporternek:
Azért fontos nekünk Nepál, mert ott van Lumbini, Buddha szülőhelye.
És ez a kijelentés azért elég árulkodó.
(Borítókép: Látogató fényképezi Amida Buddhát a Kotokuin templom területén 2020-ban. Fotó: Stanislav Kogiku / SOPA Images / LightRocket / Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Leláncolva, megégetve, éheztetve: kegyetlenül bánt túszaival a Hamász
Hónapokig nem láttak napfényt, és a sebesüléseiket sem látták el.
február 10., 19:44
- Külföld
Ha Grönland ekkora vihart kavart, akkor mi lesz a norvég koronához tartozó Spitzbergák sorsa?
A szigetcsoporton sem szülni, sem meghalni nem lehet, míg a jegesmedvék miatt kötelező a puska.
február 10., 20:46
- Külföld
Folytatódik a kormányválság Franciaországban, újabb bizalmatlansági indítványt élt túl az ország vezetése
A radikális baloldal továbbra is megbuktatná Francois Bayrou kormányát.
február 10., 18:59
- Mindeközben
Ijesztő, horrorisztikus babákat gyűjtöget az infuenszer, aki a világért sem hagyna fel a furcsa szokásával
2 órája
- Címlapon
Őrült, vagy csak provokál Trump, vagy tényleg átszabja Amerika külpolitikáját?
Megnyilvánulásait figyelve sokan felteszik ezt a kérdést.
21 perce
- Címlapon
Magyar Péter és az ellenzéki sajtó viszonya bántalmazó kapcsolat
Ha a NER-t leváltani kívánó ellenzék végül a NER-ből választ egy NER-módra működő figurát, abból nem tud más kijönni, csak a NER. Németh Róbert írása.
5 perce
- Külföld
Robert Fico levélben kérte Elon Muskot, hogy listázza azokat a szervezeteket, amelyek USAID-támogatást kaptak
A szlovák miniszterelnök szerint azok a médiumok politikai alapon támadták a kormányt.
február 10., 20:39
- Külföld
Szijjártó Péter a Ria Novosztyinak: Kijev megígérte, hogy nem támadja meg a Török Áramlatot
A külgazdasági és külügyminiszter szerint több kérdésben is megegyeztek Ukrajnával.
február 11., 07:20
- Mindeközben
Ábel Anita a Hajdú Péterrel való kapcsolatáról: Ő nekem olyan, mint egy régi gyerekkori barát
tegnap, 21:32
- Mindeközben
Barnai Judit: Pontosan érezzük, hogy aminek kezdete van, annak bizony vége is lesz
tegnap, 20:02
- Külföld
Örökre elnyelte a föld a szerencsétlenül járt japán kamionsofőrt
A hatóságok nem keresik tovább.
február 11., 07:19
- Külföld
Donald Trump a levegőből sújtott le az Egyesült Államok kereskedelmi partnereire
Az amerikai elnök még a Super Bowlra menet sem pihent, új acél- és alumíniumvámok jönnek.
február 10., 06:59
- Külföld
Ugrásszerűen megnőtt a szexuális úton terjedő fertőzések száma Európában
Több szifiliszes esetet regisztráltak, a gonorrhoeás megbetegedések aránya pedig rekordot döntött.
február 10., 16:24
- Külföld
Saját magáról készített deepfake videókat Emmanuel Macron
A francia köztársasági elnök a Voyage, voyage című dalra táncolt.
február 10., 06:54
- Címlapon
Zelenszkij kongatta a vészharangot: súlyos, Moszkvából érkező veszélyre figyelmeztetett
2 órája
- Külföld
Kövér László: Nem nagyon szeretjük, ha bárki kioktat bennünket
Szóba került a Szent Korona, valamint a Szovjetunió 1956-os tankrohama is.
február 10., 13:02
- Külföld
Kim Dzsongun az atomfegyverprogram felgyorsítását ígérte Észak-Koreában
Nem kíván tárgyalni az Egyesült Államokkal.
február 10., 09:14
- Külföld
Évente 1100 embernél okoz tüdőrákot a légszennyezés az Egyesült Királyságban
A szakértők szerint ezek az adatok „pusztítóak”, és a minisztereknek fel kellene ébredniük.
február 10., 08:45
- Külföld
Jöhet a második forduló az ecuadori elnökválasztáson
Mindkét jelölt a drogkereskedelemmel akar leszámolni.
február 10., 07:30
- Mindeközben
Selena Gomez vőlegénye nem mindennapi ajándékkal rukkolt elő a szerelmesek napján
tegnap, 17:02
- Címlapon
A vajdasági gyilkos, akitől rettegnek a spanyol börtönőrök
Olyan különleges módon bánnak vele, mint senki mással az országban.
2 órája
- Külföld
Kitálalt egy volt brit diplomata, politikailag manipulálják Nagy-Britannia fegyverexport-ellenőrzési rendszerét
Elmondása alapján az eladott fegyverekkel több ezer civilt ölhettek meg.
február 10., 15:11
- Külföld
Történelmi per kezdődik Franciaországban, több száz gyermekáldozatról lehet tudni
A legtöbben 14 év alattiak voltak, az átlagéletkor 11 év volt.
február 10., 13:22
- Külföld
Lemond Klaus Iohannis román államfő
A parlament jóváhagyta az ellenzék kezdeményezését az elnök felfüggesztéséről.
február 10., 13:31
- Címlapon
Toroczkai László Magyar Péter kinevezettjeiről: A Jóisten óvja meg Magyarországot ezektől a kártevőktől
Kemény kritikát kapott Ruszin-Szendi Romulusz és Bódis Kriszta is.
tegnap, 19:53
- Címlapon
Megnevezte Ronaldo a legrosszabb játékost, akivel valaha játszott pályafutása alatt
Mármint a brazil. A Fenomén.
1 órája
- Címlapon
Előkotorta a katalán lakájmédia a 16 évvel ezelőtti Real Madrid–Osasuna-meccset
„A televíziót feldughatjátok a s.ggetekbe!”
47 perce
- Külföld
Szakadékba zuhant egy autóbusz Guetamalában, legalább 51-en meghaltak
Az ország elnöke háromnapos nemzeti gyászt rendelt el.
február 10., 19:52
- Külföld
A Hamász szerint Izrael megsértette a tűzszünetet, elhalasztják a további foglyok átadását
Három hete lépett életbe a megállapodás.
február 10., 18:35
- Mindeközben
Berki Mazsi: Fiatalabb koromban spórolós voltam, beosztottam a keresetemet és nem költöttem butaságokra
tegnap, 14:00
- Címlapon
Orbán Viktor Budapesten fogadja a szerb elnököt
Alekszandar Vucsics egy kitüntetést is átvesz Sulyok Tamástól a magyar fővárosban.
17 perce
- Külföld
Szabadon engedték a közösségi médiás bejegyzései miatt 34 évre ítélt szaúdi nőt
Jogvédők szerint azért ítélték el, mert a siíta kisebbséghez tartozik.
február 10., 16:16
- Címlapon
Rémes járvány sújtja Amerikát, már Európát is elérte
A kereskedelemben is látszik a hatása, mennyiségi korlátozásokkal próbálják orvosolni a problémát.
tegnap, 18:16