A Ferencváros 3–1-es vezetésről bukta el a bajnoki döntőt

hokidöntő
2023.03.31. 20:13
Fennállása során először nyerte meg a jégkorong Erste Ligát a Gyergyói HK, miután a döntő utolsó, pénteki mérkőzésén 2–1-re legyőzte vendégét, a magyar bajnok Ferencvárost. A székely csapat 1–3-ról fordítva 4–3-as összesítéssel diadalmaskodott a párharcban – számolt be róla az MTI.

A liga 2008 óta íródó történetében először fordult elő, hogy a hetedik mérkőzés döntsön a bajnokról, a Ferencváros révén pedig először jutott el a fináléba olyan gárda, amely a negyedik helynél rosszabb pozícióban zárta az alapszakaszt. Az FTC ötödik volt, de azóta búcsúztatta a harmadik DVTK-t és az első Budapest JA-t is.

A döntő első két meccsét vendégként nyerte a zöld-fehér alakulat, előbb 3–2-re, majd hihetetlen dráma végén 2–1-re: az egyenlítő gól 15 másodperccel a dudaszó előtt született. A harmadik, budapesti összecsapást a Gyergyó nyerte, pedig már kétgólos hátrányban volt, a negyedik felvonást a Tüskecsarnokban az FTC 3–2-re, azaz egyetlen sikerre került a bajnoki címtől, ám azóta kétszer nyert a Gyergyó, előbb otthon 5–1-re, majd szerdán Budapesten 4–3-ra, pedig a záró húsz perc előtt a rivális már 3–1-re is vezetett.

Az elődöntőben is mindkét érdekelt hétmeccses sorozatot produkált: a GYHK hosszabbításban verte a vendég Corona Brasov együttesét, míg az FTC idegenben győzött az alapszakaszelső Budapest JA ellen, ezzel szerezte meg 30. magyar bajnoki aranyérmét.

Magyar bajnokságban eddig csak egyszer, 2005-ben tudott nyerni egy csapat 1–3-as hátrányból, akkor a Fehérvár verte a Dunaújvárost.

A hetedik meccsről agyrázkódás miatt hiányzott Kulmala Rasmus, el sem utazott Székelyföldre. Kemény, feszes védekezéssel kezdett mindkét csapat, nem volt sok helyzet, majd a szünet előtt a játék késleltetéséért állították ki Kontsa Mesikämment, az emberelőnyt pedig gyorsan gólra váltotta a GYHK: Sebastien Sylvestre erős passzát Vincze Péter irányította a keresztléc alá (1–0).

Ezt követően sem igazán változott a játék képe, a 30. percben váratlanul egyenlített az FTC: Oliver Betteridge szerzett korongot a félpályánál, meglódult, és két védő gyűrűjéből lövésre vállalkozott, Rasmus Rinne pedig lepkéskesztyűvel bevédte (1–1).

A záró harmad hazai emberelőnnyel indult, ebből Matias Haaranen távolról talált be, Szigeti Ákos zavarta a vendégkapus kilátását (2–1). Aztán az FTC került fórba, de csak helyzetig jutott, a hajrában pedig lehozott kapus mellett sem tudott egyenlíteni, így a Gyergyói HK története legnagyobb sikerét aratta.

JÉGKORONG, ERSTE LIGA
DÖNTŐ, 7. (UTOLSÓ) MÉRKŐZÉS
Gyergyói HK (romániai)–FTC-Telekom 2–1 (1–0, 0–1, 1–0)
A párharcot 4–3-as összesítéssel a Gyergyói HK nyerte.

• 2019: FTC-Telekom
  • 2020: FTC-Telekom és SC Csíkszereda (a koronavírus-járvány miatt nem rendeztek döntőt)
  • 2021: SC Csíkszereda
  • 2022: SC Csíkszereda
  • 2023: Gyergyói HK

(Borítókép: MTI / Veres Nándor)