A magyar áremelkedésekről készített riportot az egyik kínai lap

2025.04.15. 15:23
A kínai állami televízió riportot közölt a magyarországi megélhetési válságról, amely egyre több családot kényszerít nehéz döntésekre. Miközben az élelmiszerárak emelkedtek a magyar kormány 30 alapvető termékre vonatkozó árplafont vezetett be. A szakértők szerint azonban ez a beavatkozás több kárt okozhat, mint hasznot.

Az egyre magasabb élelmiszerárak nehéz döntések elé állítják a magyar családokat. A kormány árkorlátozásokat vezetett be a terhek enyhítésére, de a kritikusok szerint ezek többet árthatnak, mint használnak – ezzel a felütéssel kezdi cikkét a CGTN kínai lap, amely a magyar családokat érintő nehéz gazdasági környezetről írt. A lap egy három gyermekét egyedül nevelő nő problémáit is kiemeli, aki elmondta, élelmiszerköltsége csaknem kétszeresére emelkedett két év alatt.

Eddig sem volt könnyű egyedül eltartani három gyermeket. De idén még nehezebb lett. Az élelmiszerárak az egekbe szöktek. Minden fillért számolnom kell, hogy kijöjjek a hónap végéig

– mondta a nő, akinek az egyik gyermeke pajzsmirigy-problémákkal küzd, ami szigorú glutén- és tejmentes étrendet igényel, ez pedig még nehezebbé teszi a bevásárlást. „Nem túlzok, jelenleg több mint 900 ezer forintot költök élelmiszerre havonta. Két évvel ezelőtt ez körülbelül 560 ezer forint volt” – mondta.

Az EU legmagasabb inflációja

Magyarországon az éves infláció 5,7 százalékkal a legmagasabb az Európai Unióban. Az elmúlt öt évben az élelmiszerárak 80 százalékkal emelkedtek a közgazdászok szerint – írja a lap, hozzátéve, hogy a válság kezelésére a kormány 30 alapvető élelmiszerre visszaállította az árplafont. A kereskedők csak 10 százalékos árrést alkalmazhatnak. A hivatalos álláspont szerint ez védi a fogyasztókat, de egyes szakértők szerint hiányt okozhat.

Az élelmiszerárak 7 százalékkal emelkedtek az elmúlt 12 hónapban; egyéb szolgáltatások évi 9 százalékkal. A középosztálybeli emberek, akiknek autót kell fenntartaniuk, új számítógépet vásárolniuk vagy fizetniük a postai szolgáltatásokért, telefonért és bankszámlákért, küszködnek, mivel minden drágább lett

– nyilatkozta a lapnak Bod Péter Ákos közgazdász, hozzátéve, az árkorlátozások nyomást gyakorolnak a kisvállalkozásokra, amelyek már amúgy is emelkedő költségekkel szembesülnek.

„A probléma az, hogy az utóbbi két évben nem volt növekedés Magyarországon, és idén is nagyon szerény a növekedési ráta. Tehát a probléma a viszonylag magas infláció és a növekedés hiánya. Ez még rosszabbá teszi a jelenlegi helyzetet” – mondta a korábbi jegybankelnök.

A piacokon és szupermarketekben – a lap szerint – sok magyar alaposan ellenőrzi az árakat, összehasonlítja az akciókat, és módosítja kiadásait. Ahogy az élelmiszerárak emelkednek, sok magyar család tűnődik azon, meddig tudják még megengedni maguknak, hogy lépést tartsanak a drágulással – írja a CGTN.