A Corvinus új rektora az Indexnek: Amikor a terepen vagyunk, ott nem számít a politika
További Belföld cikkek
- Ellenállt a fideszes faluvezetés nyomásának, kirúgták az állásából a nyírcsászári képviselőt
- Megvertek egy buszsofőrt Tatabányán, ezt a férfit keresi a rendőrség
- Nem akármilyen fotó készült Orbán Viktorról
- Eltűnt a Kétfarkú Kutya Párt elnökének kinyúlt pólója, máris szóvá tették
- Az Uzsoki kórház szerint Hadházy Ákos félrevezeti a közvéleményt
Bruno van Pottelsberghe az Indexnek adott nagyinterjújában többek között arról is beszélt, hogy
- miért pályázott a Corvinus Egyetem élére;
- távol lehet-e tartani a politikát az egyetemi élettől;
- mit szeretnének elérni a közeljövőben;
- mi a véleménye a modellváltásról.
Honnan értesült és miért pályázott a Corvinus rektori pozíciójára? Illetve ön szerint van jelentősége annak, hogy belga állampolgár?
A lehetőségről különböző fórumokon hallottam, az interneten közzétették a pályázatot, valamint ebben a kis világban, az egyetemi életben mindenki ismer mindenkit. Számomra tényleg megtiszteltetés, hogy a Corvinus Egyetem rektora lehetek. Amikor a folyamat elkezdődött, akkor még nem sokat tudtam az intézményről, illetve később alakult ki, hogy a megbízás egy összevont, elnöki és rektori pozícióvá fejlődött. Hamar világossá vált számomra, hogy ide kiváló hallgatók járnak tanulni, kimagasló a kutatási tevékenység, a társadalom széles spektrumán tanulnak itt, és számos felső vezető a Corvinus Egyetem hallgatója volt korábban.
Bízom abban, hogy együtt a Corvinust igazi nemzetközi szintre emeljük.
Az alma materemben, a ULB (Université Libre de Bruxelles) részeként működő Solvay Brussels School of Economics and Managementen hasonló hallgatók tanulnak, a kutatás és a multidiszciplinaritás is hangsúlyos, utóbbit pedig itt kifejezetten szeretnénk erősíteni.
A pályázati felhíváshoz négy célkitűzés társult: még több nemzetközi diákot, még több kutatást szeretnének, növelni a nemzetközi oktatók számát, és azt, hogy az összes nemzetközi tanúsítási rendszerben a Corvinus Egyetem akkreditált legyen. Ez utóbbi azért fontos, mert a Solvay Brussels Schoolban pontosan ezt csináltam az elmúlt tíz évben. Ezért is hiszem, hogy érdemben hozzájárulhatok a Corvinus Egyetem célkitűzéseihez. A Corvinus Egyetem hasonlít egy nemzeti labdarúgó-bajnokság bajnokához, fontos, hogy európai viszonylatban is kiteljesedjen. Az egyetemet most úgy képzelem el, mint egy fát: a gyökerei mélyen, Magyarországon találhatók, és most fontos, hogy a lombkorona kiterjedjen a nemzetközi térben.
Mennyire politikai állás jelenleg Magyarországon a Corvinus Egyetem rektorának lenni?
Mindenekelőtt fontos kiemelni az egyetemek akadémiai szabadságát és autonómiáját. Az egyetemi önálló önkormányzás kiemelten fontos egy oktatási intézmény számára, ezt képviselem. Az előző egyetememen ötször választottak újra, mind a négy választói csoport részéről, úgy a diákok, mint a kutatók, valamint az egyetem dolgozói állománya és a professzorok. Persze elképzelhető, hogy egy rektori állásnak lehet politikai beágyazódása, de fontos, hogy erre dedikáljunk majd olyan időszakot, amelyben folyhat a megfelelő vita, párbeszéd, egyfajta brainstorming, s majd a következő időszakban azok alapján történjen a hatékony megvalósítás.
Minden szereplőt meg kell hallgatni, de utána mindig valós munkának kell következnie, különben statikus helyzetbe kerülhet az egyetem.
Mindig vannak különböző érdekcsoportok, amelyek saját partikuláris érdekeiket tartják szem előtt, és ilyenkor a szemük elől téveszthetik az átfogó célokat, éppen ezért az egyensúlyra mindig oda kell figyelni: lehetőséget kell adni a párbeszédre, és biztosítani kell a biztonságos környezetet, ahol mindenki kifejtheti a nézeteit, illetve a gondolatait. Ezt követően meg kell születniük a döntéseknek, majd azokat meg kell valósítani.
Magyarországon még olykor-olykor a fociból is politikát csinálunk, az egyetemeket érintő modellváltás körüli politikai vita pedig Brüsszelig szólt. Tehát azt az egyensúlyt, amit említett, hogyan lehet megtalálni a politikával?
Ha jól tudom, az önök nemzeti válogatottjának is olasz a szövetségi kapitánya. Egy dolog biztos: amikor terepen vagyunk, ott nem számít a politika, csak hogy játsszunk jól és hatékonyan. Én pedig a terepen dolgozom. Természetesen tudatában voltam a politikai feszültségeknek, amik körülveszik a felsőoktatást, amikor pályáztam. Ezeknek a feszültségeknek lehetnek mellékhatásai, mert a politikai szinten lévők – bármely oldalon is legyenek – nincsenek is tudatában annak, hogy
az átpolitizáltságnak milyen negatív hatása lehet a hallgatókra, az oktatókra, a kutatókra és az egyetemen dolgozókra.
Itt az embereknek szabadságra van szükségük, hogy hagyják őket nyugodtan tevékenykedni. Nem lehet szem elől téveszteni, hogy ez mennyit árthat az egyetemek reputációjának, illetve azt, hogy mennyi szorongást és negatív lelkiállapotot vált ki az érintett csoportokból. Csak ne menjünk el szélsőségek felé, ami már hátrányt okoz. Nem véletlenül neveztem el a stratégiámat Hídnak: összekötni Budát Pesttel, Keletet a Nyugattal, hallgatóinkat a jövő karrierlehetőségeivel, kutatásainkat azok hatásával, az ipart az akadémiával.
Tehát ha a politika az ön ajtaján bekopogtat, akkor rektorként garantálja, hogy távol tartja a Corvinus Egyetemtől?
Igen, ez szükséges és nagyon fontos feltétel ahhoz, hogy egy egyetem virágozni tudjon a nemzetközi mezőnyben. A világon sehol nincsen olyan egyetem, amely úgy tudna növekedni, hogy közben bármely politikai oldal ízekre szedi.
Átalakul az egyetem vezetése
Honnan veszi át a stafétabotot, hol van most a Corvinus Egyetem? Illetve hová szeretné eljuttatni az intézményt?
Nagyon fontos, hogy az egyetemen a nemzetközi hallgatók száma növekedjen. Jelenleg bár külföldi tanulók vannak itt, alacsony az európai diákok száma, ezt 30 százalékra szeretnénk felemelni. Ehhez a kommunikációt és brandet tovább szükséges javítanunk, illetve az egyetemünk megjelenítését is. A nemzetközi oktatók, kutatók számát is növelni kell, hiszen a külföldi diákok csak ennek függvényében jönnek ide tanulni. Ennek tekintetében már előttem is készítettek egy stratégiát, jelenleg ennek a felülvizsgálata, finomhangolása zajlik.
Átfogó stratégiai célkitűzéseinket öt munkacsoport fogja átvizsgálni, és az egyetemi vezetésben is változásokat tervezünk. A stratégiai szintű döntéseknek természetesen át kell menniük a szenátuson és a kuratórium szűrőjén is. A tervek szerint az egyetem vezetésének struktúráját, az elnöki testületet is átalakítjuk egy vezetői bizottsággá (Executive Committee): a jelenlegi három fő hétre vagy nyolcra bővül. Három vagy négy főt az egyetem szolgáltató, adminisztratív része ad majd a végrehajtó bizottságba, még hármat az akadémiai része (tehát három rektorhelyettes lesz), illetve nyolcadikként én elnök-rektorként veszek majd részt a bizottság munkájában. A stratégia finomhangolása legkorábban januárra készülhet el.
Hogyan néz majd ki ténylegesen egy döntéshozói mechanizmus?
Vannak olyan döntések, mint például a pénzügyi tervezés, egy beruházás vagy az irányítási struktúra átalakítása, amelyeket el kell vinni a kuratóriumig. Az akadémiai kérdések pedig a szenátusig mennek el, ahol képviseltetve van az egyetem minden fő, választói csoportja. A szenátus és a kuratórium elé kerülő előterjesztéseket pedig a vezetői bizottság hozza majd meg. A három rektorhelyettes a saját maguk struktúrájában egyezteti folyamatosan a kérdéseket. A vezetői bizottságban korábban az elnök, a kancellár és a rektor kapott helyet.
Nagyon nagy változtatás – amit még a szenátusnak és a kuratóriumnak is jóvá kell hagynia –, hogy nemzetközi mintára létre szeretnénk hozni egy hallgatói ügyekért felelős rektorhelyettesi szerepkört, ő is a bizottságban lesz. A koncepció egyik nagy újdonsága, hogy szeretnénk egy olyan vezetést megvalósítani az egyetemen, amely szolgáló vezetésként jellemezhető. Ez kultúra-, irányultság- és gondolkodásváltást jelent. Biztosítani kell a biztonságos és pozitív légkört, ahol kifejthetők lehetnek a különböző nézetek. Ha ez nem sikerül, akkor az említett hallgatói ügyekért felelős rektorhelyettes és maga a rektor is felelős lesz.
Ez az új struktúra mennyire jellemző Nyugat-Európában?
A végrehajtó bizottsági struktúra elterjedt Európában, de nem jelennek meg feltétlenül mindenhol a különböző egyetemi funkciók teljes paritásban, egyes helyeken az akadémiai rész, míg máshol az adminisztráció van túlsúlyban. Erre nincsen egyetlen recept, sok különböző modell létezik. A kuratórium számos helyen megtalálható, ahogy a szenátus is hasonló funkciót képvisel Nyugat-Európában.
A Corvinus az elit egyeteme?
A Corvinus Egyetemtől teljesen függetlenül, mi a véleménye a magyar kormány által véghez vitt modellváltásról?
A felsőoktatás célja, hogy a fiatal generációnak megfelelő oktatást és támogatást nyújtson a tudás megszerzéséhez. Ennek a kivitelezése nagyban múlik a finanszírozási mechanizmuson. Nyugat-Európában is vannak olyan nagyvállalatok vagy akár egy teljes szektor, egyház vagy gazdag családok, amelyek fenntartanak egyetemeket – vagy ugye az állam. Ez bizonyos pénzügyi szabadságot teremt a felsőoktatási intézménynek, ami persze nem hordozza magában azt, hogy szabadon költhet. Mert a board egyfajta pénzügyi kontrollt is gyakorol, és rászorítja az intézményt a prudens gazdálkodásra. Szerintem megfelelő a modellváltás, de nem ismerem még annyira az összes magyar egyetemet, hogy teljes mértékben átlássam minden részletét. Amíg garantálják a függetlenséget a kutatásban, az oktatásban és az innovációban, addig nincs fenntartásom a modellváltással kapcsolatban.
Kijelenthető, hogy a Corvinus az elit egyeteme? A hátrányos helyzetű diákok milyen lehetőségeket kaphatnak az ön vezetése alatt?
Nagyon fontos az egyetemek és így a Corvinus számára is, hogy bevonzza a tehetségeket, beleértve azokat is, akiknek nincs lehetőségük bizonyos erőforrások miatt részt venni az oktatásban, és őket támogassuk, valahogy segítsünk, és kidolgozzunk számukra megoldásokat. Ez olyan kérdés, amin már elkezdtünk gondolkodni a hallgatói szervezetek bevonásával, ám ezek egyelőre csak elképzelések, ötletek.
Az egyik szerint megnéznénk, hogy az egyetem és a lakóhely közötti távolságot hogyan tudjuk figyelembe venni, a másik megközelítés pedig – amit már számos nemzetközi egyetemen bevezettek –, figyelembe venné a család vagyoni helyzetét is. Ugyanakkor szeretném felhívni arra a figyelmet, hogy ezek még csak elképzelések. Ami a lényeg, hogy mindenképpen szeretnénk az ország minden részéről tehetségeket bevonzani, függetlenül az adott diák szociális helyzetétől.
Úgy hallottam, nagyon sokan gratuláltak már a kinevezéséhez. És mint azt korábban átbeszéltük, Magyarországon mindenhol ott a politika, így nem maradhat ki a kérdés: mely kormánytagok, illetve Orbán Viktor miniszterelnök gratulált-e már a kinevezéséhez?
A miniszterelnök nem gratulált. A Kulturális és Innovációs Minisztérium nevezett ki, a miniszter aláírása szerepel a kinevezésen, így ez egyfajta gratulációnak felfogható. Szerdán vettem át a köztársasági elnöktől személyesen a kinevezésemet, valamint folyamatban van egy személyes találkozó szervezése a kulturális és innovációs miniszterrel.
(Borítókép: Bruno van Pottelsberghe. Fotó: Mudra László)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Belföld
Orbán Viktor egy budapesti konferencián vesz részt Trump beiktatásakor
Kihagyja az eseményt a miniszterelnök.
január 15., 12:48
- Belföld
Lezárult a szavazás, Magyar Péter EP-képviselő marad
A Tisza Párt elnöke azt közölte, hatvanötezren voksoltak 24 óra alatt.
január 15., 13:11
- Belföld
Ellenállt a fideszes faluvezetés nyomásának, kirúgták az állásából a nyírcsászári képviselőt
A menesztett óvónő nem mond le mandátumáról, az ügyben nyomozás indult.
tegnap, 20:40
- Mindeközben
László Attila a Csillag születikről: Nagyon fontos ugródeszkának számított, és a mai napig nagyon szívesen gondolok vissza rá
tegnap, 20:40
- Mindeközben
Horváth Éva a felépüléséről: Sajnos gyorsan kiderült, hogy fellélegezni még nem lehet
tegnap, 18:40
- Címlapon
Ha véget is ér a háború, folytatódni fog Ukrajnában a világ legveszélyesebb munkája
A költségek is hihetetlenül magasak.
tegnap, 19:39
- Címlapon
Nem akármilyen fotó készült Orbán Viktorról
Ilyen viseletben még biztos nem lehetett látni őt.
tegnap, 19:54
- Címlapon
Hét meccs után is hibátlan a Liverpool, a Barcelona négyszer kapitulált a BL-ben
A Szoboszlaival felálló liverpooliak ezzel bebiztosították helyüket a nyolcaddöntőben.
tegnap, 22:54
- Címlapon
Felfedte terveit Oroszország, Vlagyimir Putyin elmondta a kínai elnöknek, hogyan zárná le a háborút
tegnap, 06:19
- Címlapon
Az Államkincstár szerint egy fillér sem jár vissza Budapestnek
Szerintük nem jár vissza a pénz a fővárosnak.
tegnap, 16:53
- Címlapon
Olyan bolygóegyüttállás lesz kedd este, amilyen pár évtizedenként csak egyszer történik meg
Február végén pedig egy még ritkább eseményre lesz.
tegnap, 21:55
- Mindeközben
Mániákus rajongók lopóztak be a chilei luxushotelbe, ahol megszállt Dua Lipa
tegnap, 17:44
- Belföld
A korábbinál kevesebben vettek részt a 14. nemzeti konzultáción
A Fidesz EP-listájára hétszázezerrel többen szavaztak, mint ahányan a nemzeti konzultáción részt vettek.
január 15., 11:50
- Belföld
Ismét közvetlen járatokat indít Budapestről Izraelbe a Wizz Air
A régióban fennálló helyzet miatt függesztették fel a Tel-Avivba induló és onnan érkező járataikat.
január 15., 11:54
- Belföld
Ügyész: A Deák téri késelő nem ismert se Istent, se embert
Ismét bíróság előtt a három elkövető.
január 15., 12:29
- Belföld
Nem jelentkezett a skandináv lottó nyertese, több mint 300 millió forintot hagyott veszni
90 napja volt felvenni az összeget.
január 15., 11:28
- Belföld
Magyar Narancs: Kirúgással fenyegették a nyírcsászári képviselőt, ha nem áll át a kormánypárti városvezetés oldalára
A képviselőt állítólag a helyi óvoda vezetője is figyelmeztette.
január 15., 07:31
- Belföld
Jelentős fennakadások vannak a tömegközlekedésben a havazás miatt, Vitézy Dávid magyarázatot követel
A MÁV az Indexszel azt közölte, csak szerkesztették az üzemzavarról szóló posztjukat.
január 15., 08:37
- Belföld
Késési rekordot dönthetett a MÁV 2024-ben
Becsléseink szerint 2024-ben összesen 6 és 13 év közötti elmaradással értek célba a MÁV vonatai.
január 15., 09:12
- Belföld
Mintegy 1,4 milliárd forint adósságot vállal át a kormány a roma önkormányzattól
A személyi kiadásokon is spórolnának.
január 15., 10:23
- Belföld
Kétszázadnyi újonc kezdte meg a katonai alapkiképzést
A honvédelmi miniszter szerint vannak olyanok, akik gyerekkori álmukat váltották valóra.
január 15., 10:25
- Belföld
A rendőrkapitány előtt okozott majdnem balesetet az autós, eltiltották a vezetéstől
A sofőr egy 100 ezer forintos bírságot is kapott.
január 15., 10:57
- Belföld
Új kutatási eredményt jelentett be a Richter
Egy japán vállalattal közösen fejlesztettek ki egy új gyógyszert.
január 15., 09:37
- Mindeközben
Miklósa Erika megható montázst mutatott magáról: „A két kép között 32 év van”
tegnap, 13:26
- Belföld
A Magyar Orvosi Kamara szerint tarthatatlan a helyzet, a pénzhiány miatt van, hogy el kell küldeni a betegeket
Szerintük a rendszer beteg- és orvosellenes.
január 15., 08:26
- Belföld
Karácsony Gergely szerint a kormány pártállamként működik, még a lomtalanítás dolgában is
A főpolgármester úgy véli, a kerületek nélkül nem lehet dönteni.
január 15., 09:19
- Belföld
Rablógyilkosság történt Budapesten, felgyújtották egy nő lakását
Az ügyészség élete végéig fegyházba küldené az elkövetőt.
január 15., 10:55
- Belföld
Halálra gázolt egy embert a villamos a Gubacsi úton
A baleset a keddről szerdára virradó éjszaka történt.
január 15., 11:43
- Címlapon
Katasztrofális első félidő után legalább a kiütést elkerülték kéziseink a franciák ellen
Chema Rodríguez együttese történelmi mélypontot jelentő 23 gólt kapott a szünetig...
tegnap, 22:29
- Belföld
Segítségnyújtás nélkül hagyta magára a törött lábú biciklist egy trolivezető Újlipótvárosban
A biciklisnek olyan fájdalmai voltak, hogy nem tudott segítséget hívni magának.
január 15., 14:48
- Mindeközben
Lékai-Kiss Ramónán halálfélelem lett úrrá fia születése után: „Fogtam a kezemben, és zokogtam”
tegnap, 10:11
- Belföld
Körözött magyar bűnözőt fogtak el Dortmundban
A férfit költségvetési csalás bűntette miatt ítélte el a bíróság.
január 15., 11:05
- Belföld
Csarnoképület égett Debrecenben, negyvenegy dolgozónak kellett kimenekülnie
Oroszlányban egy pincében lévő tároló gyulladt ki.
január 15., 06:52
- Belföld
Fémtolvajokat fogtak a pénzügyőrök az M1-es autópályán
Mintegy két tonna kábel és rézhulladékot szállítottak.
január 15., 08:34