Hazai szinten példátlan döntés lenne, de a kormány cáfol
További Belföld cikkek
- Ellenállt a fideszes faluvezetés nyomásának, kirúgták az állásából a nyírcsászári képviselőt
- Megvertek egy buszsofőrt Tatabányán, ezt a férfit keresi a rendőrség
- Nem akármilyen fotó készült Orbán Viktorról
- Eltűnt a Kétfarkú Kutyapárt elnökének kinyúlt polója, máris szóvá tették
- Az Uzsoki kórház szerint Hadházy Ákos félrevezeti a közvéleményt
A Fidesz a francia minta alapján valóban vizsgálja a határon túli egyéni választókerületek kialakításának lehetőségét – írta értesüléseire hivatkozva augusztus végén a Válasz Online. A magyarországi állandó lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárok 2014-ben szavazhattak először, azóta rendszeresen 90 százalék feletti aránnyal a Fidesz–KDNP-t támogatták.
A hatályos választási rendszer szabályai alapján a magyarországi lakcímmel nem rendelkezők csak pártlistára adhatják le a voksukat, amelyet hozzáadnak a magyarországi szavazatokhoz. Az elemzések azt mutatják, hogy 2014-ben egy pluszmandátumot hozhattak a Fidesznek a levélszavazatok, 2018-ban egyet sem, 2022-ben pedig kettőt. Ha viszont határon túli egyéni választókerületeket hoznának létre, nem egy-két, hanem körülbelül hét mandátum sorsa lenne a tét a 199 fős parlamentben.
A Válasz Online forrása azt állítja, a Fideszben a francia választási rendszer külhoniakra vonatkozó részét vizsgálják, amelyben a nem Franciaországban élő állampolgárok tizenegy képviselőt választhatnak az 577-ből, ugyanakkor a francia szabályozás – ellentétben a magyarral – nem tesz különbséget a külföldön tartózkodó és a külföldön élő választók között.
A sajtóértesüléssel kapcsolatban megkerestük a kormányt és a Fideszt is. A Kormányzati Tájékoztatási Központtól azt a választ kaptuk, hogy az értesülés téves.
„Komoly belpolitikai következményei lehetnek”
„Komoly belpolitikai következményei lehetnek, ha meglépi a kormány a határon túli választókerületek létrehozását. Az elmúlt közel másfél évtizedben láthattuk, hogy a Fidesz–KDNP rendszerint a saját érdekei mentén módosította a választási rendszerre vonatkozó szabályokat. Azt gondolom, a kormány nem fog habozni a határon túli választókerületek létrehozásával, ha esetleg azt látja a közvélemény-kutatási adatokban, hogy a Tisza ott lohol a nyakában” – vélekedett lapunk kérdésére Pék Szabolcs.
Az Iránytű Intézet elemzője szerint a lépés még inkább megoszthatná a magyarságot, mert alkalmas a határon túliakkal kapcsolatos indulatok felkorbácsolására.
Korábban is sokak vélekedtek úgy, hogy a trianoni országrészeken élők ne szóljanak bele a hazai történésekbe, mivel nem itt élnek, alapvetően nem a magyar törvények vonatkoznak rájuk, és nem itt fizetnek adót. Ezekben a rétegekben még erősebb ellenérzéseket szülhetne a határon túliakkal kapcsolatban az intézkedés, tekintve, hogy a mostani 1-2 mandátum helyett akár 10-et is a határon túliak döntenének el a 199 fős magyar parlamentben. A korábbi eredmények ismeretében feltehetően az összes mandátum a Fidesznek kedvezne, mivel az előző választások alkalmával 90 százalék feletti eredményt ért el a kormány a határon túlon. A Fidesz–KDNP beágyazottsága annyira jelentős a külhonban, hogy ezen választási eredményeken valószínűleg Magyar Péter megjelenése sem tud érdemben változtatni
– mutatott rá az elemző.
Az is kérdés, hogy a határon túli választókerületek létrehozásával bővítenék-e az Országgyűlés létszámát, vagy csökkentenék a belföldi egyéni választókerületek számát.
Miért ennyire népszerű a Fidesz?
Pék Szabolcsnál arról is érdeklődtünk, hogy milyen okokra vezethető vissza a Fidesz–KDNP határon túli népszerűsége és az ellenzék gyengesége.
„Számos okra vezethető vissza, hogy a Fidesz–KDNP erős a határon túlon, míg az óbaloldal szinte nincs is jelen. Akár visszamehetünk a szocializmus évtizedeibe is, amikor a kommunista internacionalizmus máza igyekezett elfedni a meglévő nacionalista érzelmeket, ám ezen érzületek a felszínre törtek a rendszerváltás után, és a határon túliak kérdését alapvetően a jobboldal kezdte el tematizálni, míg a posztkommunista baloldal láthatóan nem tudott mit kezdeni a kérdéssel” – kezdte válaszát az elemző, aki Antall József legendássá vált mondatára – „lélekben, érzésben 15 millió magyar miniszterelnöke kívánok lenni” – is emlékeztetett.
A Fidesz akkor liberális párt volt, a határon túli ügyekkel sokkal inkább az MDF foglalkozott, viszont utóbbi párt összeomlása, valamint a Fidesz jobboldali fordulata után „a témát szinte sikerült teljesen kisajátítania a jelenlegi kormánypártnak, meglátva az ebben rejlő politikai lehetőséget”.
Haladva az időben, fontos vízválasztónak tekinthető a 2004. december 5-i, kettős állampolgárságról szóló népszavazás, amikor is a baloldal feltehetően évtizedekre elvesztette a határon túliak szimpátiáját, míg a Fidesz megnyerte őket. A népszavazás kapcsán képviselt álláspont komoly öngól volt az akkor még fénykorát élő MSZP számára, ezzel gyakorlatilag politikai értelemben lemondtak egy többmilliós közösségről. Újabb fontos dátum a 2010-es kormányváltás, ami után a Fidesz–KDNP gyakorlatilag bebetonozta magát a határon túlon. Megteremtették a külhoniak számára a kedvezményes honosítás lehetőségét, levélszavazati jogot kaptak, illetve kiterjedt támogatási rendszert is működtet a kormánypárt a határon túlon
– sorolta az elemző, jelezve, hogy a Fidesz–KDNP széles kapcsolati hálóval rendelkezik a trianoni országrészeken, tudatosan építettek szervezeteket Felvidéken, Kárpátalján, Erdélyben és a Délvidéken.
Pék Szabolcs végül a pénzügyi támogatásokra is kitért: „Elég csak a mostani 100 ezer forintos iskolakezdési támogatásra gondolni, amit több mint 220 ezer külhoni magyar diák kap meg. Kérdés természetesen, hogy mennyire történik ez szívjóságból, illetve mennyi ebben a politikai kalkuláció, mivel a határon túliak is fontos támaszai a rendszernek. A korábban említett, 90 százalék feletti határon túli fideszes eredmények 1-2 mandátumot szoktak befolyásolni az országgyűlési választások alkalmával, ám ez szoros eredmény esetén kulcskérdés lehet a kormánypárt számára, arról nem is beszélve, ha esetleg 10 mandátum sorsa a tét. Könnyen lehet, hogy a mostani támogatások már készítik elő a terepet a külhoni választókerületek számára, hogy biztosan ne legyen kérdés a választók fejében, hogy hová húzzák az ikszet, de mint a fentebb leírtakból is kiderül, feltehetően e transzferek nélkül sem lenne sok félnivalója a Fidesznek a határon túlon.”
Az elemző úgy vélekedett, hogy a lépés veszélyes is lehet, „mivel az intézkedés komoly ellenérzéseket szülhet idehaza, tehát amit nyernek a vámon, elvesztik a réven. A magam részéről arra számítok, hogy a kormányközeli kutatócégek a következő hónapokban alaposan fel fogják térképezni, mit gondol az adott kérdésről a magyar társadalom, és ha azt látják, hogy nem ütközik komoly ellenállásba az intézkedés, és a politikai verseny szorossága is úgy hozza, akkor véleményem szerint bevezetik a határon túli választókerületeket”.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Belföld
Baleset történt a XII. kerületben, két autó karambolozott egymással
A villamosforgalomban is fennakadás várható.
január 14., 13:45
- Belföld
Budapesti lomtalanítás: új szelek fújnak, de van, amiről senki sem beszél
A 60 éves fővárosi gyakorlatot felváltó kontrollált, gyűjtőpontos rendszer nyomába eredtünk.
január 14., 12:40
- Mindeközben
László Attila a Csillag születikről: Nagyon fontos ugródeszkának számított, és a mai napig nagyon szívesen gondolok vissza rá
40 perce
- Mindeközben
Horváth Éva a felépüléséről: Sajnos gyorsan kiderült, hogy fellélegezni még nem lehet
3 órája
- Belföld
A Nemzetbiztonsági Bizottság elnöke elárulta, a magyar fél információkat kért az amerikaiaktól a szankcionálási ügyben
Ülésezett a bizottság.
január 14., 13:38
- Belföld
Taxistüntetést terveznek Budapesten
Az Országos Taxis Szövetség vezetője állítja, nincs közük a kezdeményezéshez.
január 14., 14:48
- Belföld
Budapesten van Európa leglátogatottabb pénzmúzeuma
Újabb mérföldkövet léptek át 2024-ben.
január 14., 14:49
- Belföld
Ellenállt a fideszes faluvezetés nyomásának, kirúgták az állásából a nyírcsászári képviselőt
A menesztett óvónő nem mond le mandátumáról, az ügyben nyomozás indult.
41 perce
- Belföld
Tavasztól lehet pályázni a Versenyképes Járások Programra
Navracsics Tibor szívesen lenne családi bútordarab Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében.
január 14., 13:51
- Belföld
Kimondta a bíróság Jellinek Dániel bűnösségét
A milliárdos mindent magára vállalt.
január 14., 11:25
- Belföld
Van egy korosztály, amelynek különösen fontos az átállás az Ügyfélkapu+ vagy a DÁP szolgáltatásaira
A jövőjük múlhat rajta.
január 14., 15:55
- Címlapon
Ha véget is ér a háború, folytatódni fog Ukrajnában a világ legveszélyesebb munkája
A költségek is hihetetlenül magasak.
2 órája
- Belföld
Súlyos kritikákat fogalmazott meg a főváros vezetése felé a Tisza Párt képviselője
Már tavasszal is felmerültek kérdések a tanulmánnyal kapcsolatban.
január 14., 17:45
- Belföld
Tipikus hírlapi kacsának nevezte Magyar Péter állításait Orbán Viktor sajtófőnöke
Havasi Bertalan szerint a Tisza Párt elnöke nem mond igazat a félprezidenciális rendszerről.
január 14., 11:40
- Belföld
Trolibusz oldalában kötött ki a futár, aki éppen egy címet keresett
Ripityára tört a vétkes autó eleje.
január 14., 17:35
- Belföld
Ügyfélkapu: lejár a határidő, de ha nem lépett, akkor sincs minden veszve
Január 16-tól már nem tudjuk használni a régi rendszert, mutatjuk, mit kell tenni, ha továbbra is digitálisan akarjuk intézni ügyeinket.
január 14., 19:00
- Címlapon
Nem akármilyen fotó készült Orbán Viktorról
Ilyen viseletben még biztos nem lehetett látni őt.
1 órája
- Címlapon
Az Államkincstár szerint egy fillér sem jár vissza Budapestnek
Szerintük nem jár vissza a pénz a fővárosnak.
4 órája
- Címlapon
Felfedte terveit Oroszország, Vlagyimir Putyin elmondta a kínai elnöknek, hogyan zárná le a háborút
15 órája
- Címlapon
Döbbenet és értetlenség Kenderesi Tamás jogi csapatában
Teljesen ellehetetlenítik a magyar úszót, aki már eddig is egy vagyont költött a perre.
5 órája
- Belföld
Meghosszabbítja a szavazást a Tisza Párt arról, hogy mondjon-e le brüsszeli mandátumáról Magyar Péter
A pártelnök kész abbahagyni a munkát az EP-ben, ha erre kérik.
január 14., 11:36
- Belföld
Emléktáblát avatnak Tamás Gáspár Miklós tiszteletére
Két éve hunyt el a filozófus-közíró.
január 14., 08:10
- Címlapon
Újabb vita Magyarországról az Európai Parlamentben: a Fidesz boszorkányüldözést kiált, a DK vizsgálatot követel
A magyar kormányt azzal vádolják, lehallgathatott több uniós tisztségviselőt.
4 órája
- Címlapon
Tanítani kellene, hogyan cseszték el ezt a horrorfilmet
A látványos kezdés után tragikus végkifejletet kapunk, de nem a sztori miatt.
17 perce
- Címlapon
Orbán Viktor: Ha Ukrajna jót akar magának, akkor rendezze a viszonyát Szlovákiával és Magyarországgal
A miniszterelnök szerint Kijev NATO-tagsága nincs napirenden.
5 órája
- Mindeközben
Lékai-Kiss Ramónán halálfélelem lett úrrá fia születése után: „Fogtam a kezemben, és zokogtam”
11 órája
- Mindeközben
Polgár Tündéék befejezték a felújításokat a hurrikán sújtotta floridai otthonukon
12 órája
- Címlapon
Folytatódik a háború Izraelben, újabb hadműveletet indított a hadsereg
A kormány nacionalista minisztere szerint nem állhatnak le, „totális győzelmet” kell aratniuk.
1 órája