„A görög tűzoltók egy hete folyamatosan oltották a tüzet, őket kellett leváltani”

Jambrik Rudolf tűzoltó ezredes a nemzetközi összefogásban végzett mentésekről

DSC 7178-2 (1)
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.
2023.05.18. 00:15
Jambrik Rudolf negyvenhárom évig dolgozott tűzoltóként, ezredesi rangban ment nyugdíjba. Pályája során nem csak itthon birkózott a lángokkal és a füsttel, hanem nemzetközi kontingensek tagjaként külföldön hasznosította tudását. Görögországban, Evia szigetén a hatalmas területre kiterjed bozóttűz oltásában vett részt, földrengés áldozatai után kutatott Indiában, de számtalan más akcióban is részt vett. Vele beszélgettünk tapasztalatairól és általában a magyar tűzoltók helytállásáról olyan méretű katasztrófák elhárításában, amivel egy ország egyedül nem képes megbirkózni.

Ön számára hogyan kezdődött a nemzetközi műveletekben való részvétel? Milyen indíttatás miatt jelentkezett ezekre a feladatokra?

Már évek óta dolgoztam tűzoltóként, amikor megfogalmazódott bennem a gondolat, hogy szabadnapjainkon ülünk a tévé előtt, és onnan nézzük a természeti katasztrófákat, tűzeseteket, de nem teszünk semmit, holott a tudás, a tapasztalat és a felszerelés megvan.

Sokáig úgy működött a rendszer, hogy ha egy tűzoltó jelentkezni akart önkéntesének, ahhoz kellett, hogy tagja legyen valamilyen civil szervezetnek. Rajtuk keresztül tudott vállalkozni a feladatra. Én ezért léptem be a Vöröskeresztbe. Kezdetben önkéntesként az M0-ás egy veszélyes szakaszán teljesítettünk szolgálatot, aztán jött a következő elhatározás, alapító tagként ott voltam a Baptista Szeretetszolgálat speciális mentésekre szakosodott csoportjának megalakuláskor, ekkor kezdődtek a külföldi bevetések.

2011-ben nagy változás történt ezen a téren, a Magyar Tűzoltóság megalakította a Hunort és a Huszárt, ezek speciális kutató-mentő szervezetek, a Hunor hivatásosokat tömörít, a Huszár civileket.

De én már ezek létrejötte előtt tíz évvel jártam külföldre, hogy az itthoni tapasztalataimat az ottani mentés szolgálatába állítsam.

shutterstock 1618629937

Jól értem, ezeket a feladatokat önkéntes alapon végzik a tűzoltók?

A Hunor magalakulása óta az állam fizeti a költségeket, a szállást és az étkezést. De a hőskorban máshogy volt, karitatív alapon működött. Amikor például Indiába vagy a hurrikán után az Egyesült Államokba mentünk, akkor szabadságot vettünk ki, az étkezést magunknak oldottuk meg, konzerveket vittünk. Egy nagy tűzesetnél vagy földrengésnél összeomlik az infrastruktúra, a helyiektől nem elvárható, hogy mindenről gondoskodjanak. Általában saját sátorban aludtunk, de például Görögországban gondoskodtak szállodai szobákról, bár az első napokban nem jutottunk el odáig, hogy ezeket igénybe vegyük, kint aludtunk a terepen. Indiában az ottaniak katonai sátrakat biztosítottak. A szükséges felszerelést, orvosi eszközöket is magunknak visszük. A hőskorban mindig a repülőjegy volt a legdrágább tétel, de ezt a Baptista Szeretetszolgálat már akkor fizette. Üzemanyagot viszont mindig a helyszínen biztosítottak, mivel azt tilos felvinni a repülőre.

A kiutazást esetleg megelőzi egy felkészítés az ország szokásairól, például India előtt figyelmeztettek, hogy senkit ne kínáljunk meg a marhahús konzervvel, mivel ott a tehén szent állat, és nem eszik meg.

Milyen esetben kerül arra sor, hogy nemzetközi szinten kérjenek segítséget?

A tüzet először mindig a helyben lévő erők kezdik oltani, ahogy egyéb katasztrófáknál is a helyiek próbálják megoldani a helyzetet. Ha ők nem tudnak ezzel megbirkózni, akkor a környékről, de az országon belülről hívnak más tűzoltókat, ezt követi a nemzetközi szint. Van egy diplomáciai része is a rendszernek, a követségeken keresztül kérnek segítséget, a helyben lévő nagykövetnek tudnia kell arról, hogy van egy egység, ennyi fővel, ilyen felszerelésekkel, és útra készen áll. A bürokrácia sajnos lassítani tudja a folyamatokat, India esetében például öt napot kellett várni, hogy elindulhassunk. Ma már olajozottban működik a dolog, nemzetközi szervezet koordinálja a csapatokat.

Nyelvtudás szükséges, ha valaki részt kíván venni nemzetközi szolgálatban?

Nem feltétlenül. Egy valaki mindig van a csapatban, aki magas szinten beszél angolul. De sokszor nem szükséges a perfekt nyelvtudás, ha odaadnak egy térképet, hogy hol nincs senki, hova kell menni, azt mindenki megérti kézzel-lábbal mutogatva is. Inkább a sérültek miatt lehet szükség arra, hogy egy helyi erő velünk legyen.

A kétezres évek legelején kint járt Evia szigetén, Görögországban az ottani tűzeset miatt.

Egyike volt azoknak a nagy tűzesetnek, amikor heteken keresztül lángolt a növényzet. A görögök nemzetközi segítséget kértek, ekkor a magyar kontingens vezetőjeként jutottam ki. Amire kiértünk, addigra a helyi tűzoltók több mint egy hete folyamatosan dolgoztak, őket kellett leváltani, hogy pihenni tudjanak. Számomra is megdöbbentő volt látni, hogy mekkora pusztítást végzett a tűz a szigeten.

Mi okozza ezeket a katasztrófákat?

A szél, a csapadékhiány, időnként a gyújtogatás. A szemetelés is probléma, a nagy forróságban eldobnak egy üveget, az összegyűjti a napsugarakat. Meggyullad valami, pillanatok alatt terjed tovább, a szél viszi a parazsat egyik helyről a másikra, az ember nem tudja mikor és hol zárja körbe a tűz. Az olajfák szintén problémát okoznak, az olaj éghető anyag, ha egy ilyen növényt elkap a tűz, akkor szabályszerűen szétrobban. A tűz hőmérséklete elérheti az ezer fokot, hétszáz fokon már maga az égéstermék, a koromdarabok is meggyulladnak.

shutterstock 220248967

Milyen módszerekkel lehet ekkora tüzet eloltani?

Helyi viszonyoktól függ, hogyan oltunk. Oroszországban, a tajgán akár robbantást is bevetnek, beküldenek egy robbanótöltetet, a detonáció elvonja az oxigént, a tűz kialszik. Görögországban légi támogatás nélkül nem lehetett volna oltani, helikopterek 800-1000 literes belső tartályokban hordták a tengervizet a területre. Sok módszert itthon is hasznosítottunk ebből, például a Kiskunságban, ahol homokos a talaj, és a tűzoltóautó elsüllyedne, ha bemenne a terepre.

De a tűzoltás részét képezte, hogy árkot ástunk, fákat vágtunk ki, hogy a tűz abba az irányba ne tudjon tovább terjedni. Munkagépekkel kellett letarolni mindent, kézi szerszámokkal csináltunk utat a tűzoltóautóknak a bokrok között. Voltak szurdokok, ahova a sűrű növényzet miatt nem is tudtunk lemenni. Széles skálánk mozogtak a tennivalók, de emberélet szerencsére nem volt közvetlen veszélyben, hiszen egy nagyon kiterjedt, bokros, lakatlan területről volt szó.

A füst mekkora gondot okozott, és mekkora gondot okoz általában a tűzoltásnál?

A füst miatt mindig a szél mögé megyünk, ha szemben vagyunk vele, akkor nem lehet dolgozni. Légzőt csak akkor használunk, amikor a tüzet támadjuk a széllel szemben. A forróság miatt speciális védőruhát viselünk, ha ez átforrósodik, akkor le kell térdelni, vagy akár lefeküdni a földre. Ott mindig hűvösebb van, és a füst is felfele száll. Ha bárki tűzesetbe kerül, akkor egy vizes ruhadarabot kell az orr elé szorítani, és kúszva elindulni kifele. Így tudja legnagyobb eséllyel elkerülni a füstmérgezést, ezt az iskolában kellene tanítani.

shutterstock 131502068

Magyarországon volt olyan kiterjedt tűzeset, hogy nemzetközi segítséget kellett kérni?

Itthon nem voltak akkora kiterjedésű tűzesetek, mint Görög- vagy Horvátországban. A legnagyobb az volt, amikor az ősborókás égett a Hortobágyon, akkor nekünk, fővárosi tűzoltóknak is ki kellett vonulnunk, támogatni a helyieket. A leginkább kritikus pontnak az számított, hogy - ellentétben a mediterrán térség tűzvészeivel – települések és tanyák álltak a közelben. Ekkor az ősborókás nyolcvan százaléka leégett. Ha egy erdő elpusztul a tűzben, az felbecsülhetetlen, soha nem értettem, amikor kárértéket határoznak meg fák esetén. Ötven év, amíg megnő egy fa, ha egyáltalán megint fásítva lesz a terület. Ez olyan, mint az emberi élet, nem lehet megadni pénzben az értékét. Viszont a klímaváltozás, a szárazság miatt készülnünk kell, egyre több tűzesetre számíthatunk.

 

A füst és a tűz felbecsülhetetlen károkat tud okozni, akár a Föld természeti kincseinek vonatkozásában, akár az emberélet kapcsán. A tűz kialakulása sajnos sokszor a tapasztalatok szerint emberi tevékenységre vezethető vissza. Nem csak a szándékos gyújtogatásra kell gondolnunk, hanem olyan hétköznapinak tűnő cselekményekre is, mint a dohányzás. Elég egy eldobott égő gyufa, vagy el nem oltott izzó cigarettacsikk, amely pillantok alatt akár nagy területeket is lángra lobbanthat. De nemcsak a tűz, hanem a füst is nagyon veszélyes. Az emberi szervezetre és a környezetre is ártalmas, hiszen tele van káros anyagokkal. A cigaretta égése során keletkező füstben közel 7 ezer vegyi anyag található, amelyek közül 93-ról megállapította az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatala (FDA), hogy káros vagy potenciálisan káros az egészségre.

Ezért az a legjobb, ha el sem kezdünk dohányozni, ha pedig már cigarettázunk, akkor minél előbb leszokunk róla. Aki valamiért ezt mégsem teszi meg, tájékozódhat az ártalomcsökkentés lehetőségeiről. Ma már vannak ugyanis olyan égés nélkül működő, füstmentes technológiák, amelyek a cigarettánál lényegesen kevesebb káros anyagot bocsátanak ki. Ilyen a dohányt nem tartalmazó nikotinpárna, az e-cigaretta vagy a dohányhevítéses technológia. Ezek használatához nincs szükség tűzre, nem keletkezik sem füst, sem parázs, amely az égés során keletkező káros anyagok miatt a dohányzással összefüggésbe hozható betegségek fő oka. Mivel ezek az eszközök égés nélkül működnek, nem is tűzveszélyesek.

Azonban ezen füstmentes alternatívák sem veszélytelenek, hiszen tartalmaznak például nikotint, amely függőséget okozó anyag, valamint egyéb negatív hatásai mellett megemeli a szívfrekvenciát és a vérnyomást. Ezen füstmentes technológiák hosszú távú hatásait még vizsgálják, és fontos tudni, hogy a céljuk nem a leszoktatás, hanem a dohányzásról le nem szokó felnőtt dohányosok számára elérhető ártalomcsökkentés, ahogy arra a brit állami egészségügyi hatóság (PHE) egy állásfoglalásában rámutatott. Ezért egészségünk megőrzése érdekében az az egyetlen jó megoldás, ha semmilyen dohány- és nikotintartalmú terméket sem fogyasztunk!

A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.