Gyászolják a kínaiak a kétségbeesett gyilkost, aki 30 éve még kisfiút és delfineket mentett

Képernyőfotó 2021-10-18 - 12.33.31.png

Sokan nehéz szívvel emlékeznek Kínában arra a férfira, aki akkor halt meg, amikor hajtóvadászatot indítottak utána két ember meggyilkolása miatt. 

Az 55 éves Ou Jin-dzsongot több mint egy hétig nagy erőkkel keresték a hatóságok. Azzal vádolták, hogy két szomszédját megölte, és további hármat megsebesített a kínai Fucsien tartományban. A hatóságok arra gyanakodtak, hogy a férfi a kínai Putien város körüli dombok közé vetette be magát, és ott rejtőzött el, ami igaznak bizonyult, ugyanis végül egy barlangban sikerült ráakadniuk hétfőn.

A FÉRFI AZONBAN HALÁLOSAN MEGSEBESÍTETTE MAGÁT, MIKOR EL AKARTÁK FOGNI A RENDŐRÖK. 

Kórházba vitték, de nem tudták megmenteni az életét. 

Úgy tudni, hogy a férfi egy régóta zajló birtokvitában támadt rá késsel a szomszédaira. Egy 78 éves férfit és a menyét megölte, a férfi feleségét, a 34 éves unokáját és 9 éves dédunokáját pedig megsebesítette. Ennek ellenére 

sokan azt remélték, hogy a rendőrök sosem kapják el,

amiben annak is szerepe volt, hogy kiderült, a férfi három évtizeddel ezelőtt kimentett egy kisfiút a tengerből, 2008-ban pedig két, partra sodródott delfinen segített.

Ezenfelül azt is nyilvánosságra hozták, hogy a férfinak és családjának öt évig nem volt hol laknia,

és ezután jött az említett birtokvita a másik családdal, ami állandóan meggátolta, hogy a férfi egy normális házat építsen fel a lakhelyén az ott álló rögtönzött kunyhó helyett, amelyben laktak. A férfi állítólag több alkalommal is a rendőrökhöz, a helyi kormányzati tisztviselőkhöz és a helyi sajtóhoz fordult a problémáival, de ennek ellenére nem sikerült megoldást találnia. 

Ráadásul a hatóságok a hajsza kezdete után vérdíjat tűztek ki a gyanúsított fejére. Ennek feltételeit pedig úgy szabták meg, hogy aki bizonyítékot hoz a férfi haláláról, az több pénzt kap, mint ha szimplán hozzájárul egy információval az elfogásához.

Hétfő este jött a hír a férfi haláláról, aminek hallatán sokan szomorúságuknak adtak hangot, szerintük ugyanis a kínai törvények és a hatóságok működésképtelenségének az áldozata volt. Néhányan azt is kétségbe vonták, hogy a gyanúsított maga vetett véget az életének. 

A ház, amelyet sohasem sikerült felépíteni

A sok apró részletből egy olyan egyszerű, falusi ember képe rajzolódott ki, akit egy évek óta húzódó lakóhelyvita készített ki. A helyi hatóságok elleni vád, hogy egy nemes lelkű, segítőkész emberből faragtak gyilkost, már egy évtizedek óta tartó folyamat eredménye, Kínában ugyanis helyi szinten mindennaposak a hatalommal visszaélés és a hivatali nemtörődömség, hanyagság kirívó esetei. Mások egyenesen a kínai jogi és adminisztrációs rendszer bukását vélik felfedezni, amit csak súlyosbít a szabad sajtó és a működőképes civil szféra hiánya.

Ou bejegyzései Kína Twitterén, a Weibón, valamint a média is megerősíti azt, hogy a férfinak és családjának – 89 éves édesanyját is beleértve – már öt éve nem volt otthona. Mindössze egy apró viskóban húzták meg magukat Putian város közelében, egy tengerparti falu szélén. Kálváriája még 2017-ben kezdődött, amikor úgy döntött, hogy régi, düledező házát lebontja, és újat épít helyette. Megkapta az építési engedélyt, lebontotta a régi házat, azonban szomszédja folyamatosan akadályozta az építkezést, ezért kényszerült egy bádogtetejű kunyhóba a saját telkén.

A férfi megpróbált segítséget kérni a rendőrségtől, hogy érvényes engedély birtokában végre elkezdhesse az építkezést, de nem járt sikerrel. Aztán a falusi vezetőkhöz fordult, majd a tartományi vezetéshez, végül a média segítségét kérte, azonban senki sem segített a helyzetén. Október 10-én hatalmas tájfun csapott le a környékre, és letépte Ou kalyibájának tetejét, egy darabját pedig átdobta a szomszéd kertjébe. Amikor a férfi átment, hogy visszavigye a pléhtető maradékát, összeveszett a szomszéddal. Hogy pontosan mi és hogyan történt, a mai napig nem tudni, csak egy szűkszavú, hivatalos közlemény jelent meg az esetről a China News Weekben.

Ouról aztán egy útszéli térfigyelő kamera készítette az utolsó felvételt, amint elindul a közeli dombok felé. 

Milliók kapták fel a történetet a közösségi médiában

Amikor elindult a történet a közösségi médiában, hirtelen megjelent egy fotó Ou szedett-vedett kunyhójáról, amelynek hiányzott a fél teteje, és tisztán kivehető volt az acélmerevítőkre tekert fólia, ami a bent lévőket hivatott óvni a széltől, esőtől. Kiderült aztán, hogy a viskóban Ou tartott egy cigarettasodráshoz használt papírköteget, amelyre egyenként volt felírva a Kínai Kommunista Párt helyi szervezeteinek, a kormányhivataloknak és az állami média különböző szerkesztőségeinek a telefonszáma. Valószínűleg próbált ezekről a helyekről is segítséget kérni.

Egy normális társadalom nem engedheti meg, hogy egy törvénytisztelő tagja a kétségbeesés olyan fokára jusson, hogy bűncselekményt kövessen el.

Ha már kimerítette az összes törvényes lehetőséget, hogy jogait érvényesítse, és ez nem sikerül, akkor ezzel maga iránt ébreszt széles körű szimpátiát, és nem a rendszer iránt – írta valaki egy felháborodott Weibo-posztban. Az év elején maga Ou is kifakadt. Azt írta egy helyen, hogy az egyszerű embereket kellene védenie az államnak, és azt feszegette, miért olyan arrogáns, aki gazdag vagy pozícióban van.

Hivatalos választ, segítséget azonban soha nem kapott, és története nem is keltett visszhangot egészen október 10-ig. Amikor szalagcím lett az eset, és százezrek kezdtek el kommentelni róla, akkor már több százan kutattak utána a faluja körüli hegyekben. Korábbi bejegyzései futótűzként terjedtek, viszont két nappal később eltűnt a Weibo-profilja. Aznap este a járási hivatal kiadott egy közleményt, hogy hanyagság miatt vizsgálatot indítottak a falu vezetése ellen. Közben Ou hashtagelt neve már 7 millió látogatót jegyzett, azonban ezt október 13-án eltüntették. 

És akkor még nagyobb bakot lőttek a hatóságok. A helyi kormányzat a közösségi médiában körözést tett közzé, amely szerint bárki, aki információval szolgál Ou hollétével kapcsolatban, 20 ezer jüant (3100 dollár) kap, míg az, aki bemutatja a holttestét, 50 ezer jüanhoz (7700 dollár) jut. A kommentelők szétszedték a felhívást, azt feszegetve, hogy egy holttest felleléséért több pénz jár, mint egy élő ember megtalálásáért.

Egy régóta praktizáló, emberi jogokkal foglalkozó ügyvéd szerint megdöbbentő volt az a szimpátiaáradat, amit Ou ügye váltott ki. Mint mondta: az emberek pontosan tisztában vannak azzal, hogy ő a felelős az erőszakért, és elítélik a gyilkosság miatt, aminek ellenére sokan kiálltak mellette. 

Menekülj, tesó, menekülj! És remélem, hogy boldogságra lelsz életed hátralevő részében

– buzdította valaki a Weibón, de kérték arra is, hogy adja fel magát.

Utóbbiakhoz csatlakozott egy külön videóüzenetben az a férfi is, akit 30 éve maga Ou mentett ki a tengerből.

(Borítókép: Ou Jin-zsong. Fotó: Pinghai County People's Government)

Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport