A hitelcsere a kamatstopnál is kedvezőbb megoldás

2022.01.22. 10:31

A blogról

A bejegyzések a szerzők személyes véleményét, nem a cégek álláspontját tükrözik, és semmilyen formában nem minősülnek befektetési ajánlatnak.

Még a kamatstopban beégetett törlesztőrészletnél is kisebb törlesztőrészlet-ajánlatot kaphatnak a változó kamatozású kölcsönnel rendelkezők annak köszönhetően, hogy az új hitelek kamatfelára töredékére esett a korábbiaknak – hívják fel a figyelmet a money.hu szakértői. A referenciakamatok eltérő mértékű emelkedése miatt több esetben a végig fix hitelek kamatai ma már alacsonyabbak, mint a hosszabb időre fixált hiteleké – de gyorsan lépni kell.

Miután a decemberi inflációs adatok után a piac újra kamatemelést kezdett árazni, a kormányzati kamatstop még kedvezőbb megoldást jelent az arra jogosult ügyfeleknek. A money.hu számításai szerint egy, az általános hiteltörlesztési moratórium után a változó kamatozású hitelekre jellemző, még 7 millió forint körüli tartozással és 10 évre kitolódott törlesztéssel rendelkező,

a forintosításkor jogszabályban rögzített, maximum 4,5 százalékos kamatfelárral bíró korábbi devizahitel esetében az októberi szinten rögzített törlesztőrészlet nem éri el a 80 ezer forintot.

Ehhez képest a január 18. 3 havi BUBOR szintjével számolva a törlesztőrészlet már több mint tíz százalékkal magasabb lenne: 87 600 forintos törlesztőrészlettel kellene számolni. A teljes visszafizetendő összeg 9,5 millió forinttól 10,5 millió forintra emelkedne. A kamatstop révén a jelenlegi helyzetben tehát közel 50 ezer forintot spórolhat meg a szakportál példájában szereplő adós.

Fontos ugyanakkor látni, hogy a kamatstop csak átmenetileg védi meg a hiteleseket.

Ha az egyes elemzői várakozásoknak megfelelően júniusra akár 5,5 százalékra emelkedne az irányadó kamat, abban az esetben a példánkban említett hitel kamata már nem maradna 10 százalék alatt, a törlesztőrészlet pedig 93 ezer forintra ugrana. Egy ilyen kamatemelés lényegében zárójelbe tenné az ügyfél spórolását, hiszen a tőkekövetelés olyan szinten emelkedne meg, aminek köszönhetően hiába fizet az ügyfél 2021 novemberétől 2022. június végéig közel 700 ezer forintnyi törlesztőrészletet, júliusban a teljes visszafizetendő összeg az emelkedő kamatszintnek köszönhetően 10,4 millió forint lesz.

A money.hu szakértői a fentiek miatt egyértelműen azt javasolják, hogy a kamatstopban részt vevő ügyfelek az átmenetileg csökkentett törlesztőrészlet védelmét arra használják ki, hogy hitelüket fix kamatozású cserélik.

Letörhető a kamatfelár

A hitelcsere indokoltságát mindennél jobban mutatja, hogy amíg a forintosításkor a bankok által alkalmazható – és az ügyfelek jelentős részénél alkalmazott – kamatfelár maximuma 4,5 százalék volt, addig a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek (MFL) esetében a jegybanki szabályozás már csak 3,5 százalékos maximális kamatfelárat enged. Ráadásul

a piacon a mostani kamatemelési ciklus előtt is ennél alacsonyabb, 2-2,5 százalékos felár mellett folyósítottak hitelt a bankok.

Az irányadó kamat hetenkénti folyamatos emelése mára olyan helyzetet hozott, hogy például az 5 és 10 évre fixált hitelek esetében a legjobb banki hitelajánlatok kamatszintje jelenleg a referenciakamatláb alatt van, azaz eltűnt a termékek mögül a kamatfelár. A money.hu számításai szerint 7 millió forintos kölcsönre és 10 éves futamidőre jelenleg kínált legrosszabb ajánlat 10 éves kamatfixálás esetén – azaz ezen hitel esetében végig fix törlesztést biztosítva – 5,74 százalékos kamatot kínál. Itt a kamatfelár a referenciakamathoz (10 éves BIRS) képest 1 százalék alatt marad. Aki erre a kölcsönre cseréli hitelét, havonta 76 800 forint alatti törlesztőrészletet fizet majd. Azaz a fizetendő törlesztőrészlet a kamatfelár csökkenésének köszönhetően még a kamatstop idejére beégetett törlesztőrészletnél is alacsonyabb. Ráadásul a teljes visszafizetendő összeg is 9,3 millió forint alá csökken. Az ügyfelet nem fenyegeti majd további drágulás, hiszen a törlesztőrészlet a futamidő végéig azonos marad – olvasható a közleményben.

A hitelcsere esetén az ügyfél a futamidő hosszabbítását is választhatja, ezzel pedig tovább csökkenthető a havi törlesztési teher – ellenben a teljes visszafizetendő összeg emelkedik.

Hosszabb fixesítéssel jobban járhatunk

A money.hu szakértői szerint

a jelen piaci környezetben minél hosszabb időre fixáljuk kölcsönünket, annál jobban járhatunk.

Miközben a változó kamatozású kölcsönök referenciakamata, a 3 havi BUBOR szintje tavaly október vége – a kamatstop fixálás időpontja – óta több mint megduplázódott, 2,02 százalékról 4,19 százalékra emelkedett, addig a 10 évre fixált hitelek irányadó mutatója, a 10 éves BIRS 1 százalék alatti mértékben, 3,8-ról 4,76 százalékra emelkedett. A 20 éves pénzpiaci referenciamutató emelkedése pedig nem érte el a 80 bázispontot: 4,08 százalékról 4,87 százalékra emelkedett 2021. október 27. és 2022. január 18. között. A folyamatos jegybanki kamatemelések a rövidebb referenciakamatokban jelennek meg gyorsabban. Így aki – akár új hitelt akar felvenni, akár a korábbi változó kamatozású hitelét szeretné kiváltani – most azt láthatja, hogy eddig nem látott méretékűre zsugorodott az a kamatkülönbözet, amit annak biztonságáért kell fizetni, hogy az ember a hitel teljes futamideje alatt fix törlesztőrészletet fizethessen. Sőt a 15, 20 éves, végig fix konstrukciók között egyre több esetben találunk olyan banki ajánlatot, amelyek az 5, illetve 10 évre fixált hiteleknél alacsonyabb kamatot kínálnak.

Fontos azonban tudni: a jelenlegi kamatkörnyezetben minél hamarabb lépjük meg a fixesítést, annál jobb kondíciókban bízhatunk. A bankok minden ajánlatukban követni fogják a jegybanki lépések miatt változó referenciakamatok emelkedését, ráadásul a jelenleg minimálisra csökkent kamatfelárak emelése is várható. A kamatstopban lévőknek tehát nem érdemes a védernyő lejártát, de még a bankok kormány által előírt tájékoztatását sem bevárniuk a hitelcsere elindítására – kis túlzással minden héten csökken a hitelcsere által elérhető előny.