Nagyot ugrott a pénzmosásgyanús esetek száma Magyarországon 2021-ben

2022.01.19. 17:13

A blogról

A bejegyzések a szerzők személyes véleményét, nem a cégek álláspontját tükrözik, és semmilyen formában nem minősülnek befektetési ajánlatnak.

Az elmúlt évben ötödével, öt év alatt kétharmadával nőtt a pénzmosás elleni bejelentések száma, tavaly már több mint 14 ezer riasztás érkezett az adóhatóság illetékes irodájához – írja közleményében a Money.hu.

A pandémia első évében bekövetkezett csökkenés után számottevően, 22,7 százalékkal megugrott a különböző szolgáltatók pénzmosásgyanús bejelentéseinek száma. A szakportál kérdésére a Pénzügyminisztérium által megküldött adatsorból kiderül, hogy 

A 2020-AS 11 562 ESET UTÁN tavaly 14 192 PÉNZMOSÁSGYANÚS ESETET JELENTETTEK

a törvényi kötelezettségeiknek eleget téve különböző szolgáltatók a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Pénzmosás és Terrorizmusfinanszírozás Elleni Irodájának (NAV PTEI). A tavalyi esetszám a 2019-es adatot is felülmúlta 15 százalékkal. A pénzmosásgyanús bejelentések száma öt év alatt kétharmaddal növekedett.

Kiemelik, hogy a komoly mértékű növekedés egyértelműen a bankok által bejelentett pénzmosásgyanús tranzakcióknak volt köszönhető. Ezek száma 2021-ben már meghaladta a 11 500 esetet. Míg 2019-ben csak a bejelentések kétharmadát lehetett a banki vonalhoz kötni, addig az elmúlt évben a bejelentések 81 százalékát tették a pénzintézetek.

A két évvel ezelőttihez képest megfeleződött a pénzváltók által tett bejelentések száma: tavaly már csak 664 pénzmosásgyanús tranzakcióról tettek bejelentést a pénzváltók. Egyértelműen növekedés látszik viszont a könyvelőktől származó bejelentések számában: a 2019-es 15, illetve a 2020-as 33 eset után tavaly már 93 alkalommal adtak riasztást a könyvelők pénzmosásgyanús tranzakcióról. Ennél is drasztikusabban növekedett tavaly a székhelyszolgáltatóktól érkező bejelentések száma: tavaly a bejelentések 3,5 százaléka volt köthető ehhez a szolgáltatástípushoz, a bejelentések száma 499 volt.