Hiába könyörgött hűtlen múzsája, lecserélte egy kocsmáros feleségére

anna-risi-Anselm feuerbach, nanna, 1861 cover
Olvasási idő kb. 8 perc

Frederic Leighton, majd Anselm Feuerbach rengeteg képet festett Anna Risiről – utóbbiért az olasz modell elhagyta férjét és gyermekét, ám kapcsolatuk nem végződött happy enddel.

„A Piazza Barberiniről a műterembe menet egy lenyűgözően szép nőt láttunk, aki egy gyermekkel a karján állt egy ablaknál, mintha egy képkeretben lenne” – így emlékezett vissza Julius Allgeyer, Feuerbach jó barátja a festő és Anna Risi első találkozására. A művészt azonnal elvarázsolta a nő, akit újra és újra lefestett – legalább 20 képet készített róla. Risi ekkor már ismert modell volt, hírnevét egy másik festőnek, Frederic Leightonnak köszönhette. 

Anna Risi gyerekkoráról nem sokat tudni, annyi bizonyos, hogy 1839. július 14-én született. Róma Trastevere nevű, akkoriban falusias jellegű negyedében lakott férjével, egy cipésszel. Már a 20-as évei elejétől modellkedett Nanna néven: különleges szépsége és karakteres vonásai sok, a városba inspiráció reményében érkező művész figyelmét felkeltette. Szobrok és festmények készültek róla, a többi között megörökítette a festő Jean-Léon Gérôme, valamint Emma Stebbins és Jean-Baptiste Clesinger is megformázta. Igazán azonban akkor vált ismertté, amikor Frederic Leighton angol festővel találkozott.

Továbblendítette Leighton karrierjét

Leighton londoni tanulmányai után, 17 éves korától kezdve rengeteget utazott. Bejárta Európa nagyvárosait, tapasztalatot szerzett a többi között Firenzében, Frankfurtban (itt grafitportrét készített Arthur Schopenhauerről – ez az egyetlen fennmaradt, még életében készült rajz a híres filozófusról) és Párizsban –, összesen 16 országban járt.

A húszas évei végére azonban alkotói válságba került.

Leighton később a Királyi Művészeti Akadémia vezetője lett – a rajz az intézmény egyik korabeli kiállítását ábrázolja
Leighton később a Királyi Művészeti Akadémia vezetője lett – a rajz az intézmény egyik korabeli kiállítását ábrázoljaPrint Collector / Getty Images Hungary

Az 1850-es évek vége egy elég nagy kihívást jelentő időszak volt számára, amikor a magabiztossága saját magában, és abban, hogy művészként mivel akar foglalkozni, megingott” – mondta róla Daniel Robbins művészettörténész.

Egy szerencsés véletlennek köszönhetően azonban találkozott Anna Risivel, akiről több portrét is készített – ezek az alkotások fordulópontot jelentettek karrierjében. Pavonia című, róla készült festménye hatalmas sikert aratott a Királyi Művészeti Akadémia 1859. májusi kiállításán – a tárlatra összesen 1382 művet válogattak be. Nemcsak az érdeklődés volt nagy a festmény iránt, de a versengés is a megvásárlásáért. Végül egy francia gyűjtőhöz, George de Monbrisonhoz került, aki azonban gálánsan továbbadta a wales-i hercegnek (később: VII. Eduárd brit király). A nagyvonalúság annyira tetszett Leightonnak, hogy megszegte a saját maga által felállított szabályt, miszerint sosem készíti el egyetlen festményét sem egynél több példányban (máskor nem is tett hasonlót).

A de Monbrisonnak pingált másolat ma a festő egykori otthonában kialakított múzeumban, az emeltre vezető lépcső mellett függ a falon, az eredeti pedig ma is a brit királyi család tulajdonában van.

Leighton két festménye Anna Risiről – balra a Pavonia
Leighton két festménye Anna Risiről – balra a Pavoniawikimedia commons

A német festő Anna Risi megszállottja lett

Egy évvel a nagy sikerű kiállítás után hozta össze a sors Anselm Feuerbachot Rómában Anna Risivel. A festő épp I. Frigyes badeni nagyherceg finanszírozásában utazta be Itáliát, ahol lenyűgözte az olasz mesterek művészete. Velence és Firenze után érkezett Rómába, ahol 1861-ben megesett az a bizonyos sorsdöntő találkozás a Piazza Barberini és a festő műterme közötti úton. Nanna robusztus, római szépsége elvarázsolta Feuerbachot, aki egyszerűen nem tudott betelni vele. Az ezt követő négy évben több mint 20 képet készített róla, teljesen múzsája és szeretője megszállottjává vált. Risi elhagyta cipész férjét és gyermekét, hogy a festővel lehessen. Az idill azonban nem tartott sokáig: noha Feuerbach és családja elhalmozta ruhákkal, ékszerekkel és más ajándékokkal a nőt,

a festő kiállhatatlan természete és szifilisze miatt Nanna végül elszökött egy gazdag angollal.

Pár évvel később, 1868-ban azonban visszatért, és megbocsátásért esedezett. Feuerbachnak azonban ekkorra már másik múzsája akadt. „Tegnap leszólított láthatóan elszegényedett elődje, de én csak távolról intettem neki” – írta a festő mostohaanyjának egy levelében találkozásáról Risivel. (Nanna további sorsáról sajnos semmilyen információ nem maradt fönn, csak annyi, hogy 1900. május 18-án hunyt el.)

A filozófus családtag

A Feuerbach család több tagja is elismert tudós volt. Apja Joseph Anselm Feuerbach régész és nyelvész, egyik nagybátyja pedig Karl Wilhelm Feuerbach matematikus volt. Legismertebb rokona azonban kétségtelenül másik nagybátyja, a híres német materialista filozófus és antropológus, Ludwig Feuerbach volt. Munkássága lényegében hidat alkot Hegel és Marx filozófiája között – pályájának hegeliánusként indult neki, élete végén azonban Karl Marx A tőke című művének tanulmányozása után belépett a Német Szociáldemokrata Pártba; főműve A kereszténység lényege. Filozófiáját saját maga így foglalta össze: „első gondolatom volt Isten, második az ész, harmadik és utolsó az ember”.
Kettő a húszból – Feuerbach művei Nannáról
Kettő a húszból – Feuerbach művei Nannáról

Haláláig gondoskodott múzsájáról

A festőnek ekkoriban már egy kocsmáros felesége, Lucia Brunacci állt modellt. Ismeretségük 1866-ban kezdődött, amikor a nő levelet kapott a művésztől, amelyben az állt, hogy meglátta a Piazza Barberinin, és szeretné, hogy díjazás ellenében modellt álljon neki. Mivel a nőnek szüksége volt a pénzre – férje, Cesare Preti keresete jelentős részét italra költötte –, ráállt a dologra. Brunacci Feuerbach számára a tökéletes szépséget testesítette meg. Kijelentette:

örökre megtartja modelljének, ha megígéri, hogy más festővel nem dolgozik.

A dolog azonban nem ment problémamentesen. Amikor Brunacci férje megtudta, hogy szeretők lettek, előbb a nő hajának levágásával fenyegetőzött, majd úgy megharapta az orrát, hogy az hatalmasra duzzadt. A festő erre bepanaszolta a férfit a rendőrségen, követelve, hogy a hatóság védje meg a modellt férje brutalitásától. Cesare Preti erre megijedt, és fölhagyott a bántalmazással. Ettől fogva Brunacci és a fia minden napjának egy részét – 11-től 2-ig – a festőnél töltötte, ő állt például modellt a görög mitológiai alakról, Médeiáról készült legtöbb festményéhez.

Általában együtt ebédeltek, és rövidesen már közös vasárnapi kirándulásokra is indultak.

Lucia Brunacci után nem volt több múzsája Feuerbachnak – ezen a festményen mint Médeiát ábrázolja
Lucia Brunacci után nem volt több múzsája Feuerbachnak – ezen a festményen mint Médeiát ábrázoljawikimedia commons

Amikor 1873-ban Feuerbach a Bécsi Képzőművészeti Akadémia professzora lett, kétlaki életet élt Bécs és Róma között. Ebben az időben ismerkedett meg és kötött szoros barátságot Johannes Brahmsszal, aki a festő halála után az ő emlékére zenésítette meg Friedrich Schiller gyászódáját (Nanie, op. 82).

Pár évvel később azonban tüdőgyulladása és ideg-összeroppanása miatt lemondott erről a tisztségéről – egy darabig Velencében, majd az olasz fővárosban lakott. Ekkoriban járt le római műterme bérleti szerződése, amit nem újított meg. Korábbi ígéretéhez azonban hű maradt, és pár hetente pénz küldött Brunaccinak. 1879 szilvesztere után azonban nem érkezett több levél – pár nap múlva egy másik modell megkérdezte az utcán Lucia Brunaccit, hogy miért nem gyászruhát visel. Anselm Feuerbach múzsája így értesült arról, hogy a festő 1880. január 4-én elhunyt.

Ha híres magyar írók és költők múzsái is érdekelnek, olvasd el ezt az írásunkat is.

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Édes otthon
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra

A természetkárosító gyakorlat miatt nem volt más megoldás, mint a szervezett kitelepítés.

március 29., 17:30

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • Testem
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek

Egy új kutatás bebizonyította, hogy a gyerekkori memória teljesen másképp működik, mint ahogy feltételeztük.

március 29., 16:46

  • Önidő
Napokkal korábban jelezni kell, ha ilyen vonatjegyet akarsz váltani
Napokkal korábban jelezni kell, ha ilyen vonatjegyet akarsz váltani

Változtatott a MÁV: előzetes regisztráció után lehet csak megvásárolni ezt a vonatjegyet.

11 perce

  • Offline
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században

"Minden tisztátalan tapogatásra elmentünk mindketten" - írta egyik kalandjáról Bethlen Miklós, a 17. századi emlékiratíró.

március 29., 19:00

  • életem
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet

Nyakunkon a tavaszi óraátállítás, ami súlyos tüneteket okozhat. Mutatunk pár tippet, hogyan könnyítheted meg az alkalmazkodást.

március 29., 18:30

  • Offline
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg

Éveken keresztül gyűjtötték a tervezett múzeumba az alkotásokat.

március 29., 15:10

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • Testem
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested

Egy kutatás szerint a tested is befolyásolja az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

március 30., 06:30

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • Offline
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz

Ha nagy világutazó vagy, akkor is kifoghat rajtad a tengerekről szóló kvízünk.

március 30., 06:46

  • Szülőség
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek

Európa egyes országaiban kemény korlátozások vannak érvényben.

március 30., 07:46

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • Offline
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?

Hoztuk egy új optikai illúziós feladatot. Megtalálod a képen a baglyot?

március 30., 07:25

  • Önidő
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül

Pazar környezetben, elképzelhetetlen mélységben költhetik el az ebédjüket a vendégek ebben az étteremben.

március 29., 14:36

  • Offline
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották

1903-ban, a régi Erzsébet híd átadásakor József főherceg megnyitó beszédében azt kívánta, „boldogul éljenek mindazok, akik rajta járni fognak”.

március 30., 08:06

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • Offline
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt

Az iskolák próbáltak kapcsolatokat építeni a magyar és szovjet kisdiákok között.

március 29., 13:35

  • Offline
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?

Most megmutathatod, mennyire ismered a magyar történelmet és híres királyainkat.

március 29., 06:45

  • Offline
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés

Rengeteg ember élete egyszerűsödhet le egy új kártyának köszönhetően, amelynek a bevezetését az EU tervezi.

március 29., 07:26

  • életem
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon

Ezek a vallomások nekünk is szólnak, nem érdemes megvárni életünk utolsó pillanatait ahhoz, hogy rájöjjünk, változtatni kellene.

március 29., 08:06

  • életem
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak

2025. nyarán már az újfajta forintokkal fizethetünk.

március 29., 07:45

  • Offline
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos

Te is ugyanolyannak látod Lucélia Santost, mint negyven éve? Megmutatjuk, mennyit változott a sanyarú sorsú Isaurát alakító színésznő.

március 29., 08:20

  • Édes otthon
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat

Környezettudatos szokás vonzhatja a patkányokat a kertedbe, talán nem is sejted, hogy nálad is megjelenhetnek.

március 29., 09:06

  • Offline
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató

A tragikus sorsoknak emléket állító szobor szívfacsaró látvány.

március 29., 12:10

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • lájfhekk
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet

Új TikTok-trükk terjed, de csak óvatosan, a mosógépedben is kárt tehet.

március 29., 11:10

  • VIP
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”

Péterfy Bori elismeri, több általa írt dalszöveget is korábbi szerelmei ihlettek.

március 29., 11:40

  • Offline
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed

Ma már elképzelni sem tudnánk rizs nélkül ezt az ételt.

március 29., 12:40

  • Offline
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt

Nem is akármilyen budapesti sziget volt: rengeteg termálforrás eredt rajta.

március 29., 10:06

Érdekességek