Utórengésekkel küzdenek, és túlélők után kutatnak a mianmari romvárosban és a bangkoki haláltoronynál

További Külföld cikkek
- Az Egyesült Államok 20 százalékos importvámot vezet be az Európai Unióval szemben
- Békés tiltakozást szerveznek Kolozsváron a magyar fiatalok bántalmazása miatt
- Az ukrajnai háború titkos története
- Kelemen Hunor a román belügyminiszterhez fordult a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében
- Durvul Szerbia: késsel támadtak az elnök által bírált dékánra, a csetnikvajda pisztolyával fenyegetőzik
Túlélők után kutatva ásnak kétségbeesetten a romok között, miközben utórengések rázták meg a lerombolt Mandalay városát, két nappal azt követően, hogy egy hatalmas földrengés több mint 1600 ember halálát okozta Mianmarban és a szomszédos Thaiföldön.
A kezdeti, 7,7-es erősségű földrengés pénteken, kora délután sújtotta a közép-mianmari Mandalay városát, amit néhány perccel később egy 6,7-es utórengés követett. A rengések épületeket döntöttek romba, hidakat szakítottak le és utakat rongáltak meg, súlyos pusztítást okozva a több mint 1,7 millió lakosú városban.
A The Guardian a puszta adatokon kívül túlélők beszámolóit is közzétette legfrissebb, az esetet feldolgozó cikkében: Win Lwin teaház-tulajdonos a hajnal beköszöntével egy összeomlott étterem romjai között kereste az áldozatokat, téglánként haladva előre. „Körülbelül hét ember halt meg itt, amikor a rengés pénteken bekövetkezett. Több holttestet keresek, de tudom, hogy túlélők már nem lehetnek” – mondta.
O número de mortos no terremoto que atingiu Mianmar já chegou a 1,6 mil. A contagem pode passar dos 10 mil. O tremor também atingiu a China e a Tailândia.
— Jornal da Record (@jornaldarecord) March 30, 2025
👉 Veja essa e outras notícias em https://t.co/uCww4tWizj #JornalDaRecord #JR24H pic.twitter.com/wgio3Fo782
Utórengések és korlátozott segítség
Körülbelül egy órával később egy kisebb utórengés kényszerítette az embereket arra, hogy biztonságot keresve kimeneküljenek egy szállodából, a szombat esti hasonló rengést követően.
A katonai junta szombati közleménye szerint legalább 1644 ember vesztette életét, és több mint 3400-an sérültek meg az országban, valamint legalább 139-en eltűntek. A megbízhatatlan kommunikáció miatt azonban a katasztrófa valódi mértéke továbbra is tisztázatlan az elszigetelt, katonai uralom alatt álló államban, és az áldozatok száma várhatóan jelentősen emelkedni fog.
Min Aung Hlaing juntavezető kivételesen ritka felhívást tett közzé pénteken, nemzetközi segítségnyújtáshoz folyamodva, jelezve a katasztrófa súlyosságát. A korábbi katonai kormányok még a jelentős természeti katasztrófák után is elutasították a külföldi segítséget.
Rohamosan nő a halálos áldozatok száma Mianmarban, összedőlt a fővárosi reptér irányítótornya
Több országból érkezne támogatás, de a repterek alkalmatlanná váltak a repülőgépek fogadására.
Polgárháború közepette jött a katasztrófa
Mianmart már egyébként is négyévnyi polgárháború sújtja, amit a 2021-es katonai puccs robbantott ki. Az országban működő juntaellenes harcosok vasárnaptól kezdve kéthetes részleges tűzszünetet hirdettek a földrengés által érintett régiókban, jelentette be az árnyékkormányként működő Nemzeti Egységkormány.
Katonai diktatúra, polgárháború, népirtás – Mianmar sötét öröksége
Sosem ismerték a nyugalmat.
A száműzetésben lévő kormány közölte, hogy „együttműködik az ENSZ-szel és a nem kormányzati szervezetekkel a biztonság, szállítás és ideiglenes mentési és orvosi táborok létrehozásának biztosításában” az általa ellenőrzött területeken.
A segélyszervezetek figyelmeztetnek, hogy Mianmar felkészületlen egy ilyen nagyságrendű katasztrófa kezelésére. Az ENSZ humanitárius ügynöksége, az OCHA szerint az orvosi ellátmányok súlyos hiánya, valamint az infrastruktúrában keletkezett károk akadályozzák a földrengésre való reagálást.
Bangkok: felhőkarcoló romjai alatt rekedtek
A határokon túl, a thaiföldi Bangkokban azon dolgoznak a mentőcsapatok, hogy kiszabadítsák a túlélőket, akik egy építés alatt álló 30 emeletes felhőkarcoló összeomlása után rekedtek a romok közé a pénteki földrengést követően. A Bangkoki Városi Hatóság közlése szerint 32 ember sérült meg, és 83 főt továbbra is eltűntként tartanak nyilván – a legtöbben az építés alatt álló toronyház helyszínéről, amely összeomlott, amikor a 7,7-es erősségű földrengés pénteken bekövetkezett.
Még többtucatnyian lehetnek a hatalmas törmelékhalom alatt, ahol egykor a felhőkarcoló állt. A helyszínen dolgozó munkások nagy mechanikus kotrógépek segítségével igyekeznek megtalálni a csapdába esett áldozatokat. Keresőkutyákat és hőképalkotó drónokat is bevetettek életjelek után kutatva az összeomlott épületben, amely közel van a turisták körében népszerű Chatuchak hétvégi piachoz.
A hatóságok közölték, hogy vasárnap mérnököket küldenek 165 megrongálódott épület felmérésére és javítására a városban.
(Borítókép: Mentőmunkások Bangkok Chatuchak negyedében 2025. március 29-én. Fotó: Lauren DeCicca / Getty Images)