Új szakaszába lép a kormányzati árkontroll, most jön az igazi meglepetés

További Gazdaság cikkek
-
Pénzosztásba kezd az OTP Bank – Csányi Sándor nem lesz többé vezérigazgató
- Fellélegezhetnek az autósok a hétvégén, érdemes várni a tankolással
- Itt a KSH elkeserítő jelentése: nagyon gyorsan fogy a magyar
- Több ponton is hozzányúlt a kormány az alkalmi és idénymunkák szabályaihoz
- Változnak az Eximbank és az MFB működésének jogi keretei
Márciusban a fogyasztói árak – az elemzői várakozásokhoz képest sokkal kedvezőbb mértékben – átlagosan 4,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Februárhoz képest átlagosan nem változtak az árak. A friss inflációs adat több tekintetben is fontos,
- bár a kormányzati árrésstop hatása még csak részleges hatást gyakorolt, arra elég volt, hogy februárhoz képest márciusban az élelmiszerek ára stagnáljon,
- másrészt öt hónap után végre elkezdett csökkenni az infláció, a majdnem féléves sorozat októberben kezdődött.
Március első heteiben a kormány világossá tette, az élelmiszer-drágulást nem tűri tovább, majd március 11-én a beavatkozás mellett döntött, és az árrésstop 17-étől életbe lépett. Itt érdemes kitérni arra, hogy januárban az élelmiszerek havi szinten átlagosan 1,9, februárban pedig 1,2 százalékkal drágultak, most ez a trend tört meg.
Az életbe lépő árrésstop hatására átlagosan 17,7 százalékkal mérséklődtek az árak, 894 termék lett olcsóbb, átlagosan 18,8 százalékkal.
Ahogy azt említettük, a teljes hatását az intézkedésnek még nem mutatja a márciusi inflációs adat, részben azért, mert az árak KSH általi felmérése már az árrésstop bevezetése előtt megtörtént, másrészt mert a bevezetés óta tovább csökkent az érintett termékek átlagára.
Mindenkit meglepett a mostani adat
Március 13-tól a kormány számítása szerint – az online árfigyelővel ez könnyen ellenőrizhető – 23 terméknél 50 százalékos, 103 terméknél 40-50 százalékos, 144 terméknél 30-40 százalékos, 169 terméknél 20-30 százalékos, 199 terméknél 10-20 százalékos, 256 terméknél pedig 10 százalék alatti árcsökkenést eredményezett az árrésstop. A Nemzetgazdasági Minisztérium számítása szerint az árréscsökkentés hatására mára a sertészsír ára 31,2 százalékkal, a sütőmargarin ára 30,2 százalékkal, a natúr joghurt ára 28,5 százalékkal, a finomliszt ára 21,4 százalékkal, a tehéntúró ára pedig 18,2 százalékkal lett kedvezőbb.
Ugyanakkor még az elemzőket is meglepte a márciusi inflációs végeredmény. Az árrésstop hatása nagyobb mértékben jelentkezett az adatokban, pedig a KSH minden hónap első húsz napján végzi az árak összeírását. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány az elemzésében kiemelte, hogy így a lokális csúcsán túljutott az infláció. Így pedig áprilisban tovább lassulhat a hazai infláció, és májusban is 5 százalék alatt maradhat. További három tényezőt külön kiemeltek:
- A szolgáltatások inflációja is mérséklődött, februárhoz képest 0,3 százalékkal nőttek az árak a január–februári 1,2–2,2 százalékos havi szintű árnövekedéshez képest. Ám a kormány nemcsak az élelmiszerárak emelkedése, hanem a szolgáltatások indokolatlan áremelése ellen is fellép. „Ennek érdekében a kormány tárgyal a bankokkal és a telekommunikációs cégekkel, amelyektől már a közeljövőben önkéntes árkorlátozást vár el” – olvasható a minisztérium értékelésében.
- Folytatódott márciusban a járműüzemanyagok árának mérséklődése.
- A forint euróval és dollárral szembeni márciusi erősödése – ami részben annak köszönhető, hogy Varga Mihály elfoglalta új hivatalát – idővel érezteti pozitív hatását az árakban.
„Az infláció márciusban a februárihoz képest érdemben csökkent, 5,6 százalékról 4,7 százalékra. Ez az 5 százalékos elemzői konszenzusnál kisebb” – ezt már Regős Gábor írja az elemzésében. A Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szerint az infláció tehát továbbra is a jegybanki célsáv felett van, de kevésbé jelent problémát. Szerinte az infláció mérséklődése több tényezőre vezethető vissza, 0,3 százalékponttal húzta vissza a havi alapú árindexet az üzemanyagárak 4,1 százalékos árcsökkenése. Ebben a csökkenő olajárnak és a forint dollárhoz képesti erősödésének van szerepe.
Regős Gábor szerint érdemi csökkenés látható a szolgáltatások inflációjában: az előző hónapban még 9,2 százalék volt a drágulás üteme, márciusban már „csak” 7,5 százalék. Ez azért is fontos, mert a bankok és a telekommunikációs cégek hétfőn megkapták az utolsó figyelmeztetést a kormánytól, hogy
elvárják az önkéntes árcsökkentést a magyar családok védelmében. Ezért volt fontos, hogy kedden a bankok bejelentették: lépnek, mielőtt jönne a gyomros a kormánytól. Így A banki díjak csökkentéséről állapodott meg Varga Mihály jegybankelnök a Bankszövetséggel.
Ugyanakkor a szolgáltatásoknál az infláció pusztán annyit jelent, hogy a tavaly márciusi jelentős drágítások a bázisba kerültek. A havi alapú 0,3 százalékos drágítás alacsonynak számít az év ezen időszakában, talán ez lehet a pozitív meglepetés egyik okozója.

Felkészül a telekommunikációs szektor?
Ugyanakkor a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza is kiemelte, hogy az élelmiszerek, amelyek az elmúlt időszakban jelentős figyelmet kaptak, éves alapon 7 százalékkal drágultak az előző havi 7,1 százalék után, míg havi alapon nem változott az áruk. „Ebben már mindenképpen szerepe volt az árrésstopnak” – majd később hozzátette, hogy több, az árrésstop által érintett terméknél szükség is van a drágulás megfékezésére.
A legjobban például a liszt drágult, 42,2 százalékkal, ahol a gyártói termékek esetében az árrés a korlátozás előtt közel 70 százalék volt. Jelentősen drágult az étolaj is, itt az áremelés mértéke egy év alatt 32,7 százalék volt, itt azonban az árrés nem volt ennyire kiugró az Agrárközgazdasági Intézet adatai szerint. Regős Gábor szerint áprilisban a bázishatásoknak és az árrésstopnak köszönhetően az infláció tovább mérséklődhet 4 százalék közelébe, kicsivel afölé. Szerinte a márciusi adatot követően áprilisban jöhet a mélypont, majd ismét növekvő pénzromlást vár.
Érdemes Virovácz Péter, az ING vezető elemzőjének az értékelésére is kitérni. Szerinte a részletek alapján a visszafogottabban alakuló áremelkedési ütem részben az élelmiszerek változatlan egyhavi árszínvonalának köszönhető. Itt szezonálisan erősebb áremelkedéssel szoktunk találkozni márciusban, így részben szerinte is már érezhető az árrésstop hatása. Az elemző arra is kitért, hogy az egyes tételeknél megfigyelhető, akár 10 százalékos árcsökkenés azt jelzi, hogy vagy felülsúlyozta a KSH a felmérési időszak végén gyűjtött adatokat, vagy áprilisban az eddig gondoltnál is nagyobb lehet az árcsökkenés az élelmiszerek körében, tekintve, hogy addigra immáron a teljes hatás kimutatható lesz.
Azonban az ING elemzője szerint az igazi meglepetés nem elsősorban az élelmiszerek körében keresendő, sokkal inkább a szolgáltatásoknál. Itt ugyanis az előző hónapokhoz képest marginálisra csökkent a havi drágulás üteme. Ráadásul nem arról van szó, hogy egy vagy két szolgáltatástípus esetében volt nagy áresés, hanem egy általános csökkenés tapasztalható. Ez vélhetően arra utal, hogy az év eleji átárazás valójában inkább egyedi folyamatok következménye volt, vagyis a korábbi adóváltozások áthárításáról lehetett szó és egy egyszeri, a bérek miatti jelentősebb árkiigazításról.
az éves infláció 0,9 százalékpontos lassulása mögött három tétel húzódik meg: a szolgáltatások és az üzemanyagok 0,4 és a háztartási energia 0,1 százalékpontos negatív eredménye.
Ugyanakkor Virovácz Péter szerint az érzékelt inflációra való hatást aligha tükrözi vissza jól a márciusi hivatalos adat. A legfőbb kérdés az lesz, hogy az elkövetkező egy-két hónapban a vásárlók inflációs várakozása az árszabályozás révén képes lesz-e csökkenni. Könnyen előfordulhat ugyanis, hogy mivel az intézkedés csak átmeneti jellegű, így sem az érzékelt, sem pedig a várt inflációt nem töri le. Különösen akkor, ha a fogyasztók emlékében még élénken él a korábbi árszabályozás nem szándékolt mellékhatása: más termékek jelentős áremelkedése.
Fontos végezetül kiemelni, hogy a maginfláció továbbra is kényelmetlenül magas, 5,7 százalékon áll. Az áprilisi inflációs mutatóval kapcsolatban az ING vezető elemzője szerint továbbra is sok a kérdőjel, főleg az élelmiszerek áralakulásának esetében. Az elemzése szerint továbbra is arra lehet számítani, hogy a telekommunikációs cégek inflációkövető áremelése majd csak az áprilisi mutatóban jelentkezik – amennyiben a kormány nem avatkozik be. Az alapvető inflációs folyamat még mindig erős, ez pedig óvatosságra intheti a jegybankot.
(Borítókép: Nagy Márton 2025. január 20-án. Fotó: Tövissi Bence / Index)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Nagy Márton új vezetőt nevezett ki az N7 Holding élére
Póser Zoltán veszi át Antal Ferenc helyét.
április 21., 16:23
- Gazdaság
Újabb komoly áldozata van a vámháborúnak
A texasi étteremlánc fontos változásokat eszközöl kínai éttermeikben.
április 21., 15:56
- Gazdaság
Bekopogott a valóság, most egy bejelentés is elég az árrobbanáshoz
Megnéztük, mi történik a hazai benzinkutakon.
április 21., 17:11
- Mindeközben
Nagy Tamás a harmadik sztrókja után: Régen két végén égettem a gyertyát, ezt nem szabadott volna
45 perce
- Mindeközben
Szabó András Csuti: Egy férfinak fogalma sincs a szeretetről, amíg lánya nem születik
2 órája
- Címlapon
Pénzosztásba kezd az OTP Bank – Csányi Sándor nem lesz többé vezérigazgató
Átalakítják a vezetést a hitelintézetnél.
8 perce
- Címlapon
Itt az újabb fordulat az MNB-botrányban: hűtlen kezelés miatt büntetőfeljelentést tesz az új vezetés
A Pallas Athéné Alapítvány pedig 400 millió forint vagyonjuttatásban részesül.
5 órája
- Mindeközben
Méregdrága terápián gyógyul Horváth Éva a balesete után, kiderült, mennyibe került a kezelése
4 órája
- Gazdaság
Félmillió forintnál ritkán áll meg, így lehet olcsóbb a B kategóriás jogosítvány
A KRESZ-professzor terítette a lapokat.
április 21., 15:36
- Gazdaság
Donald Trump lelúzerezte a jegybank elnökét, és azonnali kamatcsökkentést követel
Az Egyesült Államok elnöke szerint Jerome Powell mindig túl későn cselekszik.
április 22., 06:47
- Gazdaság
Itt a vámháború egyik áldozata, egy Boeing repülőgépet küldtek vissza Kínából
Az érintett két légitársaság nem kommentálta az esetet.
április 21., 18:19
- Gazdaság
Később érkezik májusban a családi pótlék
Mutatjuk az év további folyósításainak a dátumait is.
április 21., 19:27
- Gazdaság
Riasztó szintet lépett át a Magyarországra kiszabott uniós bírság összege
A visszatartott összegek jelentős része végleg elveszhetett.
április 22., 08:00
- Mindeközben
Polgár Árpád potom pénzért lelt rá egy magyar műtárgyra Amerikában: „Több millió forintos hasznot tudtam realizálni”
5 órája
- Gazdaság
Amerikai-magyar védelmi együttműködésről tárgyalt Jászai Gellért az Egyesült Államok képviselőivel
A megbeszélések középpontjában a 4iG védelmi és haderőfejlesztési technológiái álltak.
április 18., 18:00
- Gazdaság
Csaknem ötven embernek hiányzott egy szám ahhoz, hogy milliomos legyen
A hatos lottó főnyereménye tovább halmozódik.
április 20., 19:58
- Gazdaság
Ott volt az orrunk előtt, Donald Trump miatt ebbe teszi most mindenki a pénzét
Rekordszintre emelkedett az arany ára.
április 22., 09:48
- Címlapon
Protokollt szegtek a Szent Péter-bazilikában, Ferenc pápa koporsója mellett imádkozhatott a szerzetes nővér
Többéves barátság fűzte őket egymáshoz.
31 perce
- Címlapon
Oroszország engedélyt kérhetett, hogy nagy hatótávolságú katonai repülőgépeket telepíthessen Pápuán
Már a lehetősége is komoly aggodalmat keltett Ausztráliában és az Egyesült Államokban.
47 perce
- Címlapon
Zsoldosnak állt egy magyar férfi az orosz–ukrán háborúban, de hazaküldték
Otthon a testvére fényképét meglátva úgy döntött, végez a fivérével.
1 órája
- Gazdaság
Országos jelentőségű, a főváros működőképességének legkritikusabb beruházása zajlik
Jó tempóban halad az elmúlt 100 év legjelentősebb budapesti vasútfejlesztése.
április 18., 10:56
- Mindeközben
Összezavart minket Kate Hudson új frizurája, mintha csak édesanyját, Goldie Hawn-t látnánk a fotón
tegnap, 18:37
- Címlapon
Lementek a Mariana-árokba, de onnan is élve jöttek fel a felszínre
Innen senki sem tudott felállni 1946 óta.
4 órája
- Gazdaság
Húsvéthétfőn feltámadt a forint, rég láttuk ilyen erősnek
Több mint féléves rekordot döntött a magyar valuta.
április 21., 13:22
- Gazdaság
Olyan embert igazolt le Varga Mihály, aki máris erőt adott a forintnak
A vámok árnyékában hamarosan rossz hír várhat a forintra.
április 20., 08:34
- Gazdaság
Trump beleköpne a sörünkbe, még az alkoholmentesbe is
Fémhuzalok, kábelek, csövek, sör: keresd a kakukktojást!
április 18., 20:12
- Mindeközben
Véget ért a találgatás, bejelentették az új Éhezők viadala-film főszereplőit
tegnap, 16:12
- Mindeközben
Telegdy-Kapás Boglárka: „Egyáltalán nem úgy terveztük az évet, ahogy alakult”
tegnap, 14:48
- Mindeközben
Köllő Babett 15 éves lánya is veszélybe került az isztambuli földrengés miatt: „Mindenki sikított”
tegnap, 13:38
- Címlapon
Elfogyott a Momentum kitartása, hiába várták a tüntetőket a rendőrök az MTVA-székháznál
Rendőrsorfal várta Orbán Viktort a Kunigunda útján, de tüntetőket nem láttunk.
2 órája
- Gazdaság
Sorsdöntő bejelentést tett a kormány, így képzelik a jövőnket
Nem váltak valóra a jóslatok, nem lesz fiskális alkoholizmus.
április 19., 09:01
- Gazdaság
Vámkáosz, és ami mögötte van: Donald Trump tűpontos terve vagy Amerika hattyúdala?
A Makronóm Intézet vezető szakértőjét kérdeztük az amerikai elnök mestertervéről.
április 20., 10:34
- Gazdaság
Indul az utolsó roham húsvét előtt, szombaton még minden beszerezhető, ami az ünnephez kell
Az áruházláncok és a piacok is a szokásos nyitvatartással várják a vásárlókat.
április 19., 06:49
- Gazdaság
Bill Gates elárulta, mennyit hagy a vagyonából a gyerekeire
A vagyonához képest meglepően keveset.
április 20., 07:11
- Gazdaság
Nehezen felfogható mértékben drágulnak az autók
Az új autók piacán továbbra is a lízingelés mellett döntenek a magyarok.
április 20., 07:46