
Weiler Péter képzőművész munkássága és portfóliója mesterséges intelligenciával fűszerezve.
MEGVESZEMAz otthoni asszisztensek nemcsak a tengerentúlon, de itthon is népszerűek. Az okosotthonok elengedhetetlen kelléke egy Google Nest Hubhoz, Amazon Alexához vagy Apple-féle HomePodhoz hasonló készülék – ezek viszont nem mozognak. Legalábbis ha lerakjuk őket egy helyre, akkor ott is maradnak. A Samsung megoldása viszont nem ilyen. A két kerékkel rendelkező, gömb alakú robot vígan jár fel-alá a lakásban, hogy beépített mikrofonjaival, hangszóróival és projektorával „gazdája” segítségére legyen. A koncepciót még öt évvel ezelőtt, 2020-ban mutatta be dél-koreai vállalat, mostanra viszont kiforrott termék vált belőle.
Ballie egészen sok hasonlóságot mutat az Amazon egy korábbi készülékéhez, az Astróhoz – hasonlóan ahhoz a robothoz, a Samsung megoldása is képes az otthoni okoseszközök vezérlésére a SmartThings platformon keresztül. Emellett viszont egy olyan kulcsfontosságú tulajdonsággal is rendelkezik, ami megkülönbözteti a korábbi próbálkozásoktól: Ballie a generatív mesterséges intelligencia erejével bír. A Samsung a Google-lel együttműködve integrálta a Gemini multimodális érvelési képességeit a robotba, amit a Samsung saját fejlesztésű generatív nyelvi modelljeivel kombináltak. Ez lehetővé teszi Ballie számára, hogy „különféle bemeneteket dolgozzon fel és értsen meg, beleértve a hangot, a kamera által rögzített vizuális adatokat és a környezetéből származó szenzoradatokat” – áll a vállalat közleményében.
Aki megveszi, az Ballie-t teheti meg az okosotthona központi figurájává, aki apró irányítóközpontként fogja össze a háztartás okoseszközeit. Ha kell, a benne dolgozó AI felismeri, hogy a macska kiszórta az almot, és utasítja – nem szóban, inkább wifin – IoT pajtását, a robotporszívót, ugyan legyen olyan kedves, és takarítson már össze. Szólhat a párásítónak, hogy száraz a szoba levegője, tegye hát a dolgát. Kamerájával szemmel tarthatja a lakást, biztonsági őrt játszva jelezni tudja, ha valami rendellenességet tapasztal.
Virtuális asszisztensként emellett fejben tarthatja gazdái napi teendőit, jóga közben pedig körbegurulva ellenőrzi, hogy helyes-e a testtartásuk. Távollétükben az elszontyolodott kutyát is felvidítja. Ballie egy sor emberi utasításra is hallgat, tulajdonosa odahívhatja magához, elküldheti, tisztes távolságból követheti őt, már-már folyton láb alatt léve, de azért gondosan ügyelve arra, nehogy rátaposson az ember, akire annyira fölnéz.
A Gemini integrációjának köszönhetően a robot képes a felhasználó stílusának megítélésére is, azaz öltözködési tippeket tud adni. Emellett olyan egyéb, személyre szabott tanácsokat szolgáltat, amelyek aktuálisak a felhasználó számára – például ha úgy érzékeli, hogy a tulajdonos fáradt, vagy lefekvéshez készülődik, az okosotthon-integrációval optimalizálja az alvási környezetet. Projektorával képes a falra vetíteni tulajdonképpen bármit, legyen szó egy filmről, egy receptről vagy egy képválogatásról.
Bár Ballie papíron egészen meggyőző képességekkel rendelkezik, egyelőre még kérdéses, hogy ezek hogyan mutatnak majd a gyakorlatban. Bár az elmúlt évek során bőven láttunk már demókat, ezek mind a Samsung által kontrollált környezetben lettek bemutatva, így nem tudni, hogy a való életben hogyan szuperál Ballie.
Érdekesség, hogy az elmúlt hónapokban számos más vállalat is beszállt az okosotthon-robotok piacára, tavaly például az LG megoldását is láthattuk.
Opcióból tehát egyre több lesz, a felmérések mégis azt mutatják, hogy a konkrét felhasználási területeket nélkülöző, úgynevezett „mindent is tud” otthoni robotok nehezen tudnak majd elterjedni. Hogy Ballie fejlett AI-képességeivel képes lesz-e nélkülözhetetlenné válni, az még kérdéses – az viszont már nagy előrelépés, hogy a Samsung nyilvánosságra hozta a megjelenési dátumot. Az Egyesült Államokban élők idén nyártól szerezhetik be a guruló robotot, azt viszont továbbra sem tudni, hogy pontosan melyik naptól – és hogy milyen áron.
(Borítókép: Andrej Sokolow / picture alliance via Getty Images)
Weiler Péter képzőművész munkássága és portfóliója mesterséges intelligenciával fűszerezve.
MEGVESZEMTeszten a Samsung Galaxy Tab S10 FE, ami elméletben a fanoknak készült, árával viszont pont őket szúrja hátba.
április 18., 17:29
Új fegyverkezési verseny kezdődött, de lehet, hogy van benne egy kis költői túlzás.
április 19., 16:33
Új korszak kezdődhet az iPadek világában.
április 19., 11:31
4 órája
Az új drogtörvény mellett kibeszéltük a szintetikus kábítószerek piacát és a kínai laborok szerepét is.
4 órája
Megkérdőjelezték a kihaláselméletet.
április 19., 21:04
Nemsokára pedig űrhajósok is meggyőződhetnek arról, mi található ott.
április 15., 06:20
Drasztikus lépésre szánt rá magát a cég.
április 18., 19:04
Michael Kratsios kijelentése azonnal táptalajt nyújtott az összeesküvés-elméleteknek.
április 18., 20:57
Ha teheti, egyelőre mellőzze az új verzióra való átállást.
április 18., 19:05
Nyolc éven belül teljesen elolvadhatnak.
tegnap, 07:07
Tovább éleződik az űrben az amerikai–kínai szembenállás
2 órája
Ámulnak az elemzők a streamingszolgáltató sikerén.
április 18., 14:13
Az egyik vezető alkalmazást csak a ChatGPT előzte meg az App Store-ban.
április 16., 14:51
Világszintű a probléma.
április 16., 16:30
6 órája
Már csak a ceremónia hossza a kérdés.
8 órája
Az Index élőben tudósított a helyszínről.
7 órája