Amerikai csapatok kerülhetnek a Panama-csatornához, de katonai bázisok nem
További Külföld cikkek
-
Az Európai Unió szigorít: sok ország esetében megszűnhet a vízummentesség
- Ipari méretű droglabort számoltak fel Belgiumban
- Egy nap alatt csaknem 50 ezren látogatták meg Ferenc pápa ravatalát
- Feszültség Ázsiában: India kiutasít minden pakisztáni állampolgárt a fegyveres támadás után
- Dél-Korea kifejlesztette a világ első génmódosított anthraxvakcináját
Panama engedélyezi az amerikai csapatok telepítését a csatornához közeli zónákban és a csatorna mellett − derült ki a panamai kormány által csütörtökön közzétett kétoldalú megállapodásból, amely azonban kizárja a katonai támaszpontok létrehozásának lehetőségét.
A Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter és panamai kollégája, Frank Abrego által aláírt megállapodás kimondja, hogy az amerikai hadsereg és az Egyesült Államok által bérelt katonai magáncégek „használhatják az engedélyezett helyszíneket, létesítményeket és kijelölt területeket kiképzésre, humanitárius tevékenységekre (...) és gyakorlatokra”.
🇺🇸🇵🇦 U.S. & PANAMA SIGN DEAL ON PANAMA CANAL SECURITY
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) April 9, 2025
Secretary of Defense Pete Hegseth and Panama have signed a new memorandum to deepen cooperation on safeguarding the Panama Canal.
Source: @libsoftiktok, Forbes https://t.co/JJc6XS7DoA pic.twitter.com/H8tai630LX
A hároméves és megújítható megállapodás szerint a létesítmények a panamai állam tulajdonát képezik, és a két ország haderőinek „közös használatára” szolgálnak.
Pete Hegseth egy panamai sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a két ország által rendszeresen végrehajtott közös védelmi gyakorlatok „lehetőséget adnak egy olyan katonai bázis újraindítására, ahol amerikai csapatok” tevékenykednek.
Ugyanezen a sajtótájékoztatón panamai kollégája, Frank Abrego azonban hangsúlyozta: „Nem fogadhatunk el katonai bázisokat vagy védelmi létesítményeket.”
Az amerikai csapatok panamai jelenléte érzékeny kérdés a közép-amerikai országban, mivel arra az időszakra emlékeztet, amikor az Egyesült Államoknak katonai bázisokkal rendelkező enklávéja volt ott, mielőtt 1999-ben átadta volna a csatornát a panamaiaknak.
Donald Trump amerikai elnök januári hatalomra kerülését követően bejelentette, hogy szeretné „visszavenni” az Egyesült Államok által épített Panama-csatornát, azzal érvelve, hogy az most Kína befolyása alatt áll.