Földrengés Délkelet-Ázsiában: szükségállapot a térségben, Európától kértek segítséget

2025-03-28T071832Z 758300736 RC26MDAH1TLD RTRMADP 3 THAILAND-QUA
2025.03.28. 08:36 Módosítva: 2025.03.28. 13:11
Rendkívüli állapotot hirdettek ki Mianmar több régiójában, köztük a fővárosban és Jangonban, a pénteki 7,7-es erősségű földrengés miatt, amelynek Mianmarban és Thaiföldön is voltak halálos áldozatai. A földmozgás hatására Bangkokban összeomlott egy építés alatt lévő felhőkarcoló.

Erős, 7,7-es erősségű földrengés rázta meg pénteken Délkelet-Ázsiát. Az Amerikai Földtani Intézet és a német GFZ geotudományi központja szerint a földmozgás központja a Mianmar kulturális és vallási fővárosának tekintett Mandalajtól 17 kilométerre volt, 10 kilométeres mélységben. A várossal, amelyben mintegy egymillióan élnek, egy időre megszakadt a telefon-összeköttetés.

A BBC arra hívja fel a figyelmet, hogy a távközlés akadozása miatt nehéz hiteles információkhoz jutni Mianmarból, ráadásul a 2021-es katonai hatalomátvétel óta az állam ellenőrzi a teljes médiát, az internethasználat erősen korlátozott.

Az AFP tudósítói a földrengés alatt éppen a Naypyidaw-i Nemzeti Múzeumban tartózkodtak.

A földrengés központjához a közeli utak megrepedtek és megsérültek. A rengések miatt az egyik legnagyobb kórházhoz vezető úton hatalmas dugó alakult ki. A kórház »tömeges baleseti területté« vált a földrengés után

– közölte a trt.global az AFP alapján. Mint írják egy mentőautó próbált áthaladni a járművek között, miközben egy mentős kiabált: „Autók, húzódjatok félre, hogy a mentő át tudjon menni!”  

Az 1000 ágyas kórháznál a sérülteket az utcán látták el, miközben infúziós csövek lógtak a hordágyaikról. Néhányan fájdalomtól gyötrődtek, mások mozdulatlanul feküdtek, miközben hozzátartozóik próbálták vigasztalni őket

— írja a lap helyszíni beszámolókra hivatkozva. 

A rengésnek Mianmarban és Thaiföldön is voltak áldozatai. A katasztrófában egy építés alatt lévő felhőkarcoló is összeomlott Bangkokban − írta meg az AP hírügynökség, amely kitért arra is, hogy Kínában, Indiában és Bangladesben is érezhető volt a rengés, amely percekig tartott.

Több tízezer ember halhatott meg  a földrengésekben 

Az amerikai földtani intézet (USGS)korábban azt nyilatkozta, hogy több ezren halhattak meg az ázsiai rengésekben. Most megváltoztatták becslésüket, és azt közölték, hogy több tízezer halott lehet. 

Az amerikai kormányügynökség megjegyezte, hogy „a lakosság ebben a régióban olyan épületekben lakik, amelyek érzékenyek a földrengésre, bár léteznek ellenálló szerkezetek”.

„Nem volt telefonos riasztás”: Thaiföldön nem volt figyelmeztető rendszer, ami „azonnali pánikot” jelentett.

A Sky News ázsiai tudósítója, Cordelia Lynch arról beszélt, hogy a rengések előtt „semmilyen figyelmeztetés nem volt”. Amikor később megkérdezték, hogy Thaiföld mennyire van felkészülve a természeti katasztrófákra, megjegyezte, hogy „még mindig a 20 évvel ezelőtti pusztító cunami után tántorog”.

Amit nehéz elhinni... nem volt telefonos riasztás

−közölte.

„Olyan volt, mint 9/11”

Krissada Sukosol Clapp thaiföldi popsztár és színész a csatornának arról mesélt, hogy a helyszín

úgy nézett ki, mintha 9/11 lenne.

A földrengés okozta károkról most már Kínából is érkeznek jelentések. A rengést Mianmartól északkeletre fekvő Junnan és Secsuan tartományokban is érezték. A kínai média szerint a határ menti Ruili városából is házakban keletkezett károkról és sérültekről számoltak be.

Az egyik helyi hírügynökség azt írta, hogy Ruiliből olyan videót kapott, amelyen épülettörmelék hever az utcán, és egy embert hordágyon tolnak egy mentőautó felé. Egy lakos azt is elmondta a The Paper című online kiadványnak, hogy a rengés olyan erős volt Mangshiban, hogy az emberek nem tudtak megállni a lábukon.

Kapcsolódó
A bangkoki felhőkarcoló a Mexikóváros-hatás miatt omlott össze

A bangkoki felhőkarcoló a Mexikóváros-hatás miatt omlott össze

Szakértő magyarázza el a földrengés okát.

Rengeteg halott lehet Mianmarban

Legalább 144 ember halt meg Mianmarban − közölte az ország állami televíziója a Telegramon. Azt is írták, hogy a péntek reggeli földrengés és az utórengések következtében 732 ember sérült meg.

Ez az első hivatalos adat a mianmari katonai junta részéről, mivel Min Aung Hlaing, az ország katonai vezetője hozzátette, hogy minden bizonnyal még több halálos áldozatot és sérültet fognak azonosítani.

Mianmarban történelmi műemlékek rongálódtak meg

A mianmari Global New Light állami hírportál szerint az ország öt városában és településén házak dőltek össze. A Minamari Nemzeti Légitársaság néhány járatának felfüggesztéséről írt a Facebookon.

Mandalajban, Mianmar második legnagyobb városában, az epicentrumhoz közel, a földrengés a közösségi médiában közzétett videók és fotók szerint megrongálta az egykori királyi palota egy részét.

A Mandalajtól délnyugatra fekvő Sagaing régióban összeomlott egy 90 éves híd, és a Mandalajt és Mianmar legnagyobb városát, Rangunt összekötő autópálya egyes szakaszai is megrongálódtak. Yangonban a lakosok a rengés hatására kirohantak otthonaikból.

A rengés elég erős volt ahhoz, hogy a hatására a víz a medencékből − amelyek közül némelyik a magas épületek tetején helyezkedik el − kifolyt.

A Mianmart vezető katonai junta szóvivője bejelentette, hogy országa nemzetközi segítséget kér. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pénteken kijelentette, hogy az Európai Unió készen áll a segítségnyújtásra. Narendra Modi indiai kormányfő szintén az X közösségi médián ajánlott fel segítséget a mentéshez és a maianmari és thaiföldi áldozatok megsegítésére.

Kapcsolódó
Megszólalt a külügy, nincs magyar érintettje a thaiföldi földrengésnek

Megszólalt a külügy, nincs magyar érintettje a thaiföldi földrengésnek

A bangkoki magyar nagykövetség továbbra is folyamatosan elérhető.

Thaiföld: evakuálják a lakosokat 

Thaiföldön az épületekben a földrengés miatt helyi idő szerint délután fél 2 körül megszólaltak a szirénák, a megriadt lakosokat a sűrűn lakott Bangkok központi részén, a magas épületekben lévő társasházakból és szállodák lépcsőházaiból evakuálták.

A thai miniszterelnök vészhelyzeti zónává minősítette a fővárost, ahol több magas épület is megrongálódott. Az ország rendőrfőkapitánya országos készenléti állapotot rendelt el. A rendőrök evakuálják az embereket a nem biztonságos épületekből, segítik az áldozatokat és irányítják a forgalmat. Rendőrségi kórházak állnak készenlétben a vészhelyzetekre.

Az ország védelmi minisztere szerint mintegy 90 ember lehet a romok alatt, Bangkok kormányzója három halálos áldozatról beszélt, és arra figyelmeztette a lakosságot, hogy számítani kell további utórengésekre. A városban áll a vonatközlekedés. 

„Hirtelen az egész épület elkezdett mozogni, azonnal óriási pánik tört ki” − mondta Fraser Morton, egy skót turista, aki egy bangkoki bevásárlóközpontban tartózkodott a felhőkarcoló összeomlásának idején.

A 1353-as adományvonalon 500 forinttal, a www.segelyszervezet.hu oldalon bankkártyával lehet csatlakozni a bajbajutottak megsegítésére indított magyarországi összefogáshoz.

(Borítókép: Emberek egy összedőlt épület helyszínét nézik, miután erős földrengés rázta meg Mianmar középső részét 2025. március 28-án. Fotó: Ann Wang / Reuters)