Megszólalt a bíróság döntésével kapcsolatban a Viking Sigyn kapitányának védője
További Belföld cikkek
- Tízezrek életét keseríti meg ez a betegség, és a Covid csak rontott a helyzeten
- Munkavégzés közben halt meg egy férfi a tarcali Andrássy Kúriánál
- Megszüntette a kormányhivatal az ivóvízfogyasztási tilalmat Pilisen
- A nagy közlekedési teszt: tömegközlekedéssel vagy autóval gyorsabb a reggeli csúcsban?
- Villamosnak ütközött, majd a feje tetején landolt egy autó Budapesten
Szerdán délután egy rövid közleményben tudatta a Fővárosi Törvényszék, hogy a tanács döntése értelmében újra kell tárgyalni a Hableány-hajókatasztrófa ügyét.
A törvényszék azzal indokolta döntését , hogy a kerületi bíróság feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabályszegést követett el: az ítélet meghozatalában a törvény szerint kizárt bíró vett részt, ugyanis a büntetőeljárási törvény rögzíti, hogy egy ügyben bíróként nem járhat el például olyan személy, akitől az adott ügy elfogulatlan megítélése nem várható.
Egy ügy tárgyilagos megítélését garantáló magatartás hiánya – köznyelven: az elfogultság – egyrészt megmutatkozhat a bizonyítási eljárás során az eljárási cselekményekben, a bizonyítás mikéntjéhez és a tények alapjául szolgáló bizonyítékok bírói mérlegeléséhez kapcsolódóan, másrészt megjelenhet az ügyben született ítélet indokolásában, érvelésében is.
Az üggyel kapcsolatban dr. Tóth M. Gábor, Jurij C. védője arról nyilatkozott az Indexnek, hogy szakmai sikernek könyveli el a törvényszék tanácsülésen született döntését.
A tárgyilagos megítélés hiányát az üggyel kapcsolatban már – akkor még eredménytelenül – az elsőfokú eljárás során szóvá tettem,
– mondta lapunknak az ügyvéd, hozzátéve, hogy a másodfokon eljáró tanács döntésének álláspontja visszaigazolta a fellebbezésében is megfogalmazottakat. Maradéktalanul akkor örült volna, ha védencét a mai nappal a további bűncselekményben is felmenti a törvényszék a zárt ülésen, így viszont várhatóan csak hónapok múlva kezdődik meg az új eljárás, egy új bíró vezetésével.
Dr. Tóth M. Gábor mellett a Hableány cégét képviselő ügyvéd, dr. Borbély Zoltán is megjegyezte, nagy ritkaság manapság, hogy a másodfokon eljáró bíróság hatályon kívül helyez egy elsőfokú döntést.
A hatályon kívül helyezés csak a legvégső esetben szokott megtörténni egy perben, akkor is csak a legminimálisabb esetben. Ez ugyanis azt jelenti, hogy olyan hibák történtek az eljárás során, amelyeket másodfokon már nem tudtak orvosolni
– tette hozzá.
A vagyonérdeki képviselő az Indexnek nyilatkozva kiemelte, hogy ő maga nem észlelt elfogultságot az eljáró bírónő részéről, de kifogásolta az egyik szakértő véleményét. Meglátása szerint a törvényszék mai döntésével még évekig nem zárulhat le a közel hat évvel ezelőtt történt dunai hajókatasztrófa története a budapesti bíróságokon.
A törvényszék döntése információink szerint ezzel még nem végleges, az ellen a vádlottnak és az ügyészségnek is lehetősége van fellebbezni. Mind a két fél számára nyolc nap áll rendelkezésre, ezért kerestük az üggyel kapcsolatban a Fővárosi Főügyészséget.
2019 májusában a Hableány nevű turistahajót maga alá gyűrte a Viking Sigyn nevű szállodahajó, amelynek fedélzetén 35 ember utazott. A balesetben 27-en meghaltak, egy dél-koreai utast pedig továbbra is eltűntként tartanak nyilván. A kapitányt, Jurij C.-t öt és fél év fegyházra ítélték, és hat évre eltiltották a vízijármű-vezetéstől. A Viking Sigyn testvérhajója, a Viking Idun kapitánya, Topal F. továbbra is ártatlannak vallja magát a „segítségnyújtás elmulasztása” vádat illetően, hiszen hiába haladt a két hajó szinte egymás mellett, nem látta a tragédiát.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.