Meghalt Mario Vargas Llosa Nobel-díjas perui író

További Kultúr cikkek
-
Viszlát, apa, tanár és költő – több százezren búcsúztatták Ferenc pápát
- Dante egyéves, és olyat tud, ami az öregeket is ámulatba ejti
- Sikert sikerre halmoznak, pedig nem is azt csinálják, amit tanultak
- Udvaros Dorottya: Irtózom a politikától, annyi sok hazugság és szenny kapcsolódik hozzá
- Makranczi Zalán: Kicsit megcsömörlöttem a színháztól
Vasárnap Limában meghalt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója. A Nobel-díjas írófejedelem március 28-án töltötte be nyolcvankilencedik életévét.
Con profundo dolor, hacemos público que nuestro padre, Mario Vargas Llosa, ha fallecido hoy en Lima, rodeado de su familia y en paz. @morganavll pic.twitter.com/mkFEanxEjA
— Álvaro Vargas Llosa (@AlvaroVargasLl) April 14, 2025
A hírt az író fia, Álvaro jelentette be. Az író kívánságának értelmében nem lesz semmilyen ceremónia, családi körben hamvasztják el Vargas Llosa földi maradványait.
Vargas Llosát családja körében érte a halál, csendes belenyugvással fogadta, hogy hosszú, termékeny és eseménydús élete véget ért, olvasható a közleményben.

Vargas Llosa személyében korunk egyik legnagyobb írója távozott az élők sorából. 1936-ban az Andokban, a hegyvidéki Arequipa városában született. Szigorú édesapja mindent elkövetett, hogy lebeszélje a kis Mariót élete vágyáról, arról, hogy író legyen, de szerencsére nem járt sikerrel.
Az egyetemet Madridban fejezte be, de 1959-től Párizsban élt, ahol spanyolt tanított, valamint a francia rádió spanyol osztályán dolgozott.
Első regénye, a Város és a kutyák 1962-ben jelent meg, és egyből meghozza a nemzetközi elismerést.
1964-ben elválik feleségétől, évekkel később a történetet a Júlia néni és a tollnok című regényében dolgozza fel, amihez Julia Urquidi is megírja saját változatát 1993-ban.
1966-ban jelent meg második regénye, a Zöld palota, ekkor már második feleségével, Patricia Llosával él együtt. A hatvanas évek végétől különböző amerikai és európai egyetemeken tanított, ’67-ben pedig kiadta összegyűjtött novelláit Kölykök címmel (A címadó írás volt az első kiadott novellája).
1970-ben családjával Barcelonába költözött, itt írta doktori disszertációját, aminek témája példaképe, Gabriel García Marquez. 1973-ban jelent meg a Pantaleón és a hölgyvendégek, amiből három évvel később saját maga rendez filmet.
1975-ben visszatért Peruba, 1977-ben pedig a Nemzetközi PEN Klub elnökévé választották. A nyolcvanas években már Japánban is tanított, közben sorra jelentek meg regényei. 1995-ben megkapta a legmagasabb spanyol nyelvű irodalmi elismerést, a Cervantes-díjat.
A spanyol nyelv legnagyobb művészei között tartották számon, leghíresebb regényei, a Pantaleón és a hölgyvendégek, A város és a kutyák, a Julia néni és a tollnok, A zöld palota, világsikert arattak, ezeket szinte a világ összes nyelvére lefordították, könyvei milliós példányszámot értek el világszerte.
Mario Vargas Llosa 1996 óta a Spanyol Királyi Akadémia tagja volt, 2010-ben megkapta az irodalmi Nobel-díjat.
Három gyermeke, Álvaro, Gonzalo és Morgana, valamint második felesége, Patricia (akivel 1965 óta élt házasságban) gyászolja.
Élete jelentős részét Spanyolországban, Barcelonában élte le, 2022-ben költözött haza Limába, a perui főváros bohémek lakta óceánparti városnegyedében, Barrancóban lakott, a helyiek gyakran látták, ahogy sétabotjára támaszkodva barangol imádott Limájában.
Sikeres író volt, élete egyetlen kudarca a politikában érte. Az 1990-es perui elnökválasztásnak nagy esélyese volt, de óriási meglepetésre vereséget szenvedett a kevéssé ismert, japán származású Alberto Fujimoritól.
(Borítókép: Mario Vargas Llosa Nobel-díjas író 2019. október 8-án Madridban. Fotó: David Benito / Getty Images)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.