Tarjányi Péter: Nincs Donald Trumpnak gonosz terve, egyszerűen ennyire balfék

A vámháború miatt Donald Trump amerikai elnök gyakorlatilag mindenkivel konfliktusba került, a kérdés, hogy ez hosszú távon milyen hatással lesz a világra. Tarjányi Péter a Frontvonal legújabb adásában többek között erre a kérdésre keresi a választ.

Donald  Trump az elmúlt hetekben olyan intézkedéseket hozott, amelyek komolyan befolyásolták a világ gazdaságát. Az amerikai elnök vámháborúja szinte minden piacra hat, méghozzá drasztikusan, hiszen közel 5000 milliárd dollár tűnt el, alig pár nap leforgása alatt.

Tarjányi szerint ebből nagyon kevesen profitáltak, s bár egyes szakértők úgy látják, mindez egy jól felépített mesterterv része, a biztonságpolitikai szakértő egyelőre nem látja a pozitív hatásokat, sőt ha Trump így működik tovább, az  Egyesült Államok minden területen el fogja veszíteni eddigi legfontosabb fegyverét, a partnerek bizalmát.

Ha van Donald Trumpnak egy hosszú távú terve, akkor az a gond, hisz az eddigi partnerországok többé  nem fognak bízni benne, de Tarjányi szerint még ennél is rosszabb a helyzet: valószínűleg nincs terv, és az amerikai adminisztráció, illetve Trump egyszerűen nem látják tisztán a valódi gazdasági határokat.

Amire nagyobb százalékban adok esélyt, hogy nincs gonosz terv, egyszerűen ennyire balfék ott mindenki. Ott van egy nagyon-nagyon komoly társulat, akik véleménybuborékban, vagyis kommunikációs buborékban élnek , és ők gondolnak valamit a világról, ami nincs, vagy nem úgy működik

– fejti ki a szakértő. Majd arra is kitér, hogy az amerikai elnök nem kap valódi tanácsokat vagy kritikát, így kontroll nélkül tesz meg számos olyan lépést, amelyeknek hosszú távon nagyon káros hatásai lesznek Amerikára, Európára, sőt az egész világra.

A biztonságpolitikai szakértő ezt követően kifejti: a világtörténelmi tapasztalatokat teljes mértékben ignorálja Amerika. Számos tapasztalatot szerzett a világ az első és a második világháború kapcsán, ezek fájdalmasak és markánsak voltak, és most teljesen elfelejtődtek. A nagyhatalmak leülnek és döntenek a világ sorsáról, ebbe pedig az emberek, a kis országok nem tudnak beleszólni. 

Amit a kereskedelem el tudott intézni, hogy béke legyen, az pillanatok alatt elolvadhat. Az az általános tapasztalat, hogy a gazdasági háborúk után növekedik az esélye annak, hogy valódi háborúk, tehát fegyverekkel történő háborúk következzenek be a bolygón. Ez az emberiség eddigi történelmének tapasztalata

– mondja el Tarjányi, utalva arra, hogy a nagyhatalmaknak csak addig nem áll érdekükben a fegyveres konfliktus, amíg gazdaságilag vagy pénzügyileg kötődnek egymáshoz. Az Egyesült Államok viszont az elmúlt időszakban ezeket a gazdasági kapcsolatokat rendre felborította.

A beszélgetésben kitérnek az orosz–ukrán háborúra is. Tarjányi úgy látja, hogy a békére még jó darabig várni kell. Az amerikai elnök béketerve kútba esett, az oroszok pedig jól láthatóan harcolni fognak még egy ideig. A szakértő szerint jelenleg nem a háborús események vannak a fókuszban, hanem a gazdasági problémák, de ez időszakos.

És azt látom, hogy valójában a feszültség, az új amerikai kormányzat tevékenysége ellenére fokozódott a bolygón. Biztonságpolitikai szempontból nem volt annyira aktív ez az időszak, de ez a vihar előtti csend, amit most látunk a biztonságpolitikában

– mondja el borús gondolatait Tarjányi Péter.