Miért van veszélyben Irakban az örmény keresztény közösség?
![GettyImages-1873368763](https://kep.index.hu/1/0/6014/60149/601494/60149485_1dd918dc1b8f2501752ec9680110a500_wm.jpg)
További Külföld cikkek
-
Szijjártó Péter: Az ENSZ-nek alkalmazkodnia kell a világpolitikai valósághoz
- Tovább dúl a harc a Kongói Demokratikus Köztársaságban
- Rengeteg pénzbe kerül Németországnak a hadsereg újjáépítése
- Nagy rendőrségi akciót indítottak Brüsszelben egy albán drogbandával szemben
- Kitört a pánik, és Donald Trump ezt láthatóan nagyon élvezi
Egy kirkuki örmény családapa a Rudaw iraki műsorszolgáltatónak adott interjújában így beszélt helyzetükről:
Négyen vagyunk: én, a feleségem, a fiunk és a lányunk. Mi a városban maradtunk, de 2000 után a családok száma mindössze 30-35-re csökkent.
Ahogy a világ számos pontján, úgy Irakban is január 6-án tartották az ortodox keresztények karácsony szentestéjét, másnap pedig karácsony ünnepét. Ám az örmény apostoli ortodox egyház szertartásain egyre kevesebben vesznek részt, ami a közösség számának drasztikus csökkenésével magyarázható. 1987-es becslések szerint Kirkukban mintegy 540 család (körülbelül 2300 ember) élt – szemben a mostani 30-35 családdal.
A városban az idei örmény ortodox karácsonyi szentmisén körülbelül harmincan, főként idősek vettek részt. A helyzet súlyosságát jelzi az is, hogy a kirkuki örmény keresztényeknek saját papjuk sincs, az ünnepekre az iraki fővárosból érkezett egy, hogy megtartsa a szertartásokat. „Tegnap érkeztem Bagdadból, ma és holnap is itt leszek, hogy megünnepeljük a karácsonyt” – magyarázta Rudawnak Kiburka Sagiara örmény pap.
Hangsúlyozta: korábban több örmény keresztény élt Irakban, de mai számuk meg sem közelíti a régebbi adatokat. A drasztikus létszámcsökkenés nem csak a kirkuki örmény keresztényeket érinti, egy Irak-szerte tapasztalható tendenciáról van szó.
2024-es adatok szerint Irakban közel 42,1 millióan élnek, akiknek mindössze egy százalékát alkotják a keresztények, beleértve a katolikusokat, az ortodoxokat, a protestánsokat, valamint az asszír keleti egyház tagjait.
Az örmény keresztények útja Irakba
Az első örmény keresztények 1915 és 1917 között érkeztek Irakba, és az Oszmán Birodalom területén zajló konfliktusok elől menekültek el. Többek között olyan területekről vándoroltak be, mint a mai Törökországhoz tartozó kelet-anatóliai régió és a mai Irán Azerbajdzsán tartományában fekvő Urmia városa. Létszámukat ekkoriban még 14-18 ezerre becsülték. Eleinte britek által fenntartott menekülttáborokban éltek Bagdad környéki településeken, mint például Baakúba városában.
Az 1950-es évek végére viszont már Irak-szerte éltek örmény közösségek, különösen Kirkuk, Szindzsár, Erbíl, Duhok és Nászirijja területein. A 20. század második felére sikerült beilleszkedniük az iraki társadalomba is: országszerte alapítottak iskolákat, sport- és kulturális egyesületeket, de a vallási életben is megjelentek saját templomaikkal, valamint saját temetőket is kialakítottak. Létszámuk is egyre gyarapodott az évek során, 1957-ben már 17-18 ezerre becsülték az ortodoxokét és kétezerre a katolikus örményekét.
Azonban az iraki keresztények helyzete az 1970-es évek arabizációs folyamataival hanyatlásnak indult, ami alól az örmények sem voltak kivételek. 1974-re a közösség összes iskoláját államosították, még az olyan nagyobb intézményeket is, mint amelyek Bagdadban vagy Bászrában működtek. Szaddám Huszein 1979 és 2003 közötti elnöksége alatt sem javult a helyzet. Noha a keresztény egyházak biztonságban, szabadon működhettek, és a közösség tagjai szabadon ünnepelhették vallási ünnepeiket, mindezt szigorú feltételrendszer és felügyelet övezte.
Az 1980 és 1988 közötti iraki–iráni háború szintén nem sok jót hozott az örményeknek: a harcok során több mint száz örmény fiatal vesztette életét, többen hadirokkantként tértek vissza vagy fogságba kerültek. Tekintve, hogy ekkoriban csupán 20 ezer körül mozgott az iraki örmények száma, súlyos csapás érte a közösséget. Különösen mivel jellemzően – akárcsak a háborúban részt vevő irakiak többsége – alacsony jövedelmű munkáscsaládból származtak.
Az örmények – a beilleszkedés ellenére – tömegesen a 20. század második felében kezdtek el kivándorolni Irakból, ami a középosztályt súlyosan érintő, 1990 és 1991 közötti második öbölháború, majd az Irakkal szemben bevezetett gazdasági szankciók következtében még inkább fokozódott. Az ezredforduló előtt különösen nagy volt a magasan képzett kivándorló örmények száma.
Keresztényüldözés az Iszlám Állam idején
A kisebbségek helyzete 2000 után tovább romlott, aminek hátterében az Egyesült Államok 2003-ban indított inváziója állt. Az amerikai vezetés alábecsülte az iraki állam összeomlásának következményeit: Szaddám megbuktatása és a Baász Párt tagjainak az államigazgatásból, valamint a hadseregből való eltávolítása után síita kormányok következtek, amelyek szektariánus politikát folytatva tovább mélyítették a vallási megosztottságot a szunniták és a síiták között.
2003 után örmények tömegei hagyták el Irakot az iszlamista szélsőségesek keresztényüldözése, a síita kormányok politikája, valamint gazdasági okok miatt.
Az iraki háború során hamar, már 2004-ben megjelent az Iszlám Állam (ISIS) elődszervezete, az Abu Muszab az-Zarkávi vezette al-Kaida iraki ága. Az országban létesített amerikai börtöntáborok pedig a radikálisok keltetőjévé váltak. 2014-ben végül az ISIS kikiáltotta a kalifátust, amelyhez nagy mértékben hozzájárult a szomszédos Szíriában zajló polgárháború is. Ezekben az években Irak-szerte rombolták le a keresztények templomait az ISIS tagjai, és azzal is megfenyegették őket, hogy ha nem térnek át az iszlám hitre, kivégzik őket. Az örmények száma körülbelül a felére csökkent, már a kalifátus kikiáltása előtt, 2011-ben mintegy tízezerre becsülték a közösség létszámát, 2017-ben pedig 6500 körülire.
Eltűnhet az iraki örmény kereszténység?
Visszatekintve az elmúlt tíz évre, Irak mára sokkal biztonságosabb és stabilabb országgá vált, nemcsak a többségi síiták, de a vallási kisebbségek számára is. Sok örmény keresztény azonban továbbra sem az arab országban képzeli el jövőjét: a magas kivándorlási arányt a helyiek a jobb külföldi oktatási lehetőségekkel, valamint az iraki gazdasági helyzet romlásával magyarázzák. „Én is szeretném elhagyni Irakot, de nem olyanok a körülményeim, amelyek lehetővé tennék” – panaszkodott a Rudawnak egy kirkuki diák.
Aggasztóak ugyanakkor a statisztikai adatok, amelyek az iraki örmények számának folyamatos csökkenését jelzik. Amennyiben az elvándorlás a jövőben is folytatódik, néhány évtizeden belül már csak a könyvekből ismerhetjük meg az egykori iraki örmény kereszténységet, jelenlétükről pedig már csak megmaradt templomaik, temetőik fognak tanúskodni.
A szerző a Migrációkutató Intézet vezető elemzője.
(Borítókép: Karácsonyi istentisztelet a Kalp al-Aqdas templomban, Kirkukban 2023. december 24-én. Fotó: Ali Makram Ghareeb / Anadolu / Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Bűnösnek vallotta magát Donald Trump egykori jobbkeze, de mégsem megy börtönbe
Steve Bannont csalással vádolták.
február 12., 06:49
- Külföld
Meglepő indokkal tiltották ki az egyik legismertebb amerikai lapot a Fehér Házból
Nem hajlandóak végrehajtani Donald Trump egyik rendeletét.
február 12., 08:24
- Külföld
Új megvilágításba kerülhet a Kennedy-gyilkosság, több ezer titkos FBI-irat került elő
Donald Trump elrendelte a merénylet titkosított iratainak feloldását.
február 12., 07:10
- Mindeközben
Torghelle Sándor vallomása: „Harmincszorosát kerestem kint, Angliában, mint itthon”
3 órája
- Mindeközben
Rúzsa Magdi komoly döntést hozott meg gyerekeivel kapcsolatban: „Van, aki tiszta hülyének néz emiatt”
4 órája
- Címlapon
Tombol a járvány, de jót teszünk, ha túladagoljuk a vitaminokat?
Sokan vannak, akiknek ez kifejezetten hátrányos.
13 perce
- Külföld
Távolsági busz és egy teherautó ütközött Mexikóban, több halálos áldozat is van
Négy embert nem találnak.
február 12., 06:44
- Külföld
Még akkor is nagyon rosszul járhat Oroszország, ha viszi az ukrán területeket
Putyin már nem számíthat stratégiai győzelemre.
február 11., 20:49
- Külföld
Donald Trump telefonon beszélt Putyinnal, megkezdődhet a béketárgyalás Ukrajnával
február 12., 06:11
- Külföld
Szijjártó Péter: Az ENSZ-nek alkalmazkodnia kell a világpolitikai valósághoz
A Biztonsági Tanács nyílt vitáján szólalt fel a külügyminiszter.
15 perce
- Külföld
Szijjártó Péter a Ria Novosztyinak: Kijev megígérte, hogy nem támadja meg a Török Áramlatot
A külgazdasági és külügyminiszter szerint több kérdésben is megegyeztek Ukrajnával.
február 11., 07:20
- Külföld
Előkerült a szerencsétlenül járt japán kamion
Még nem azonosították a benne levő holttestet.
február 12., 09:25
- Mindeközben
Tóth Gabiról már megint mémet gyártottak, ezt az énekesnő sem tudta szó nélkül hagyni
5 órája
- Külföld
Örökre elnyelte a föld a szerencsétlenül járt japán kamionsofőrt
A hatóságok nem keresik tovább.
február 11., 07:19
- Külföld
Mexikó joggal tart egy amerikai inváziótól, a vámokat sem tudta megállítani
Trump beváltotta fenyegetését.
február 12., 09:41
- Címlapon
Megtörtént az első lépés a béke felé, Ukrajna láthatja kárát
Az oroszok szerint Vlagyimir Putyin dönt a folytatásról.
7 órája
- Külföld
Magyar hatóságok által körözött embercsempészt fogtak el
Egy bűnszervezet vezetőjeként azonosították.
február 12., 10:30
- Mindeközben
A vallás miatt fordult nagyot a VV-ből kizárt Zsuzsi élete - drogfüggő volt, aztán sztriptíztáncos lett
6 órája
- Külföld
Földrengést észleltek Horvátország északnyugati részén
A kezdeti becslések szerint 4,9-es erősségű volt.
február 11., 20:07
- Külföld
Szintet léptek a telefonos csalók, már Giorgio Armanit is célba vették
Röpködnek a milliók egy hongkongi számlára.
február 11., 07:57
- Mindeközben
Ilyen is ritkán történik: kifogott a Kincsvadászokon a régiség, fogalmuk sem volt róla, mi érkezett hozzájuk
7 órája
- Külföld
A skót rendőrség megerősítette, az eltűnt magyar ikrek holttestét találták meg
A halál pontos okát még vizsgálják, de az idegenkezűséget kizárták.
február 11., 17:27
- Külföld
Az Egyesült Államok nem írta alá a nyilatkozatot az etikus mesterséges intelligenciáról Párizsban
A találkozó célja a közös álláspont kialakítása volt.
február 11., 17:18
- Címlapon
A rijádi tárgyalásokon máris kiderült, hogy mi Moszkva legkeményebb feltétele a békéhez
15 órája
- Külföld
Schmidt Mária: Merkel gyáva, bosszúálló hatalompolitikus volt, nem épített semmit
A Terror Háza Múzeum főigazgatója éles kirohanást intézett a volt német kancellár ellen.
február 11., 12:08
- Címlapon
„Kifordult a sarkaiból a világ” – Orbán Viktor elárulta, miről beszél a Fidesz frakcióülésén
Videón jelentkezett a miniszterelnök a balatonfüredi kihelyezett esemény előtt.
25 perce
- Külföld
Oroszországban landolt egy amerikai repülőgép, beindultak a találgatások
Polgári gép a tilalom miatt nem lehetett, különleges engedélyt adhattak ki.
február 11., 11:50
- Címlapon
Havasi Bertalan megy, a bevándorlási válsághelyzet marad
Megjelent a legfrissebb Magyar Közlöny.
39 perce
- Címlapon
Kitört a pánik, és Donald Trump ezt láthatóan nagyon élvezi
Az amerikai elnök kitiltja az orosz kőolajat Európából, drágul-e nálunk a benzin?
2 órája
- Címlapon
Az oroszok nyilvánosságra hozták, hogy Orbán Viktor miért adhatott ultimátumot Brüsszelnek
Rekordot döntött a Török Áramlat.
12 órája
- Külföld
Tragédia Dél-Koreában: tanár szúrta halálra a nyolcéves diáklányt
A tanúvallomásában elhangzott, hogy mindegy volt, melyik gyerek az.
február 12., 07:34
- Mindeközben
Durva részletek derültek ki a dubajozós ügyről Vajna Tímea lehallgatott telefonbeszélgetéséből
11 órája
- Címlapon
Csőd szélére került a népes agglomerációs település, Orbán Viktor beavatkozására várnak
A polgármester szerint nagy a baj.
6 órája