- Gazdaság
- forint
- dollár
- euró
- zloty
- donald trump
- amerika
- infláció
- jegybank
- mnb
- regős gábor
- gránit alapkezelő
- varga zoltán
- equilor
- rodic ádám
- mbh elemzési centrum
- mbh bank
Örömében csárdást járt a forint, aztán Amerika gyorsan véget vetett a nótának
További Gazdaság cikkek
- Nagy bejelentést tett Orbán Viktor, új korszak kezdődött
- Még egy tetoválást is csináltatott a NAV munkatársa a sikeres akció érdekében
- Szijjártó Péter átadott egy üzemet, és az élelmiszeripar sikereiről beszélt
- Orbán Viktor ismét útra kelt, Robert Ficóval tárgyal Ukrajnáról
- Fordulat Moldova szakadár régiójában, véget érhet az energiaválság
A hírre, miszerint Donald Trump a vártnál enyhébb vámpolitikát folytathat, átmenetileg erősödött a forint, de mivel a leendő elnök a híreket pár órán belül cáfolta, a forint is visszagyengült.
A hétfői piaczárásig egészen 416 fölé gyengült a forint az euróval szemben – emlékeztetett Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum elemzője. Így rövid időre ismét megtapasztaltuk, mennyire függ a forint árfolyama az amerikai fejleményektől. Ez nem meglepő, hiszen az egyik legnagyobb kereskedelmi partnerünkről van szó.
Donald Trump teljesen kifakadt, oda a forintcsoda
Jöhet a keményvonalas vámpolitika.
Betett a forintnak egy amerikai adat
Kedden az euróövezeti infláció mellett fontos piacmozgató esemény volt az amerikai ISM szolgáltatószektor-beli beszerzésimenedzser-indexének emelkedő árkomponense, amely a Fed idei két kamatcsökkentéséről szóló kilátásokat árnyalta, ezzel erősítve a dollárt az euróval szemben, amely a forint árfolyamának sem kedvezett.
Bezavart továbbá a képbe a gázárak alakulása. A holland egyhavi TTF gázkontraktus ára ismét 48-50 euró körül járt az év elején, ami 2023 októbere óta nem látott szinteket jelent, és a forintot tovább gyengítette, azonban szerencsére ezt követően esni kezdtek a gázárak, ami a forintra is jó hatást gyakorolt
– jelezte Rodic Ádám. Hozzáfűzte, hogy az euróövezeti inflációs adat tükrében továbbra is arra számíthatunk, hogy az Európai Központi Bank (EKB) folytatja a kamatcsökkentést, de nem valószínű, hogy a lazítás üteme felgyorsul, azonban a várhatóan növekvő magyar kamatfelár a forintot támogathatja.
Csütörtökön a gyenge magyar ipari adattal párhuzamosan kedvező magyar kiskereskedelmi adat érkezett, ellentétben a lassuló euróövezeti kiskereskedelmi statisztikával, ami összességében kissé erősítette a forintot.
Németország és Trump átrajzolhat mindent a kormány várakozásaiban
Óriási bajban az ipari szektor.
„A tavalyi hiány vélhetően meghaladta a kormányzati célkitűzéseket”
– erre már Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza világított rá.
„Pénteken a dollárt felértékelték a beérkező erős munkaerőpiaci adatok, melynek nyomán a piac szigorúbb monetáris politikát kezdett árazni. Továbbra is nagyon erős a lengyel zloty, a héten – hétfőn – megdöntötte történelmi rekordját az euróval szemben. Ezt követően azonban egy kisebb mértékű gyengülés következett be” – fűzte hozzá.
Az euróval szemben összességében erősödött a forint a héten.
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője megerősítette, hogy az Egyesült Államokból több olyan makrogazdasági adat is érkezett, melyek erősítették a dollárt. Különösen a pénteki munkaerőpiaci adatsor okozott meglepetést, ennek hatására átmenetileg több mint kétéves mélypontra került a forint a dollárral szemben.
Így mozoghat jövő héten a forint
A jövő héten számos gazdasági adat lát napvilágot az előttünk álló héten, ami piacbefolyásoló lehet. Ezeket a szakértőkkel sorra vettük.
Kedden a decemberi magyar inflációs adatra figyelünk, illetve az egyesült államokbeli keresletalapú termelői árindexre. Várhatóan érdemben 4 százalék fölé emelkedik az infláció, de ez vélhetően csak átmeneti lesz – véli Rodic Ádám.
Szerdán a német GDP-adat lesz fontos piacbefolyásoló tényező, továbbá kitüntetett figyelmet érdemel az euróövezeti ipari termelés és a decemberi egyesült államokbeli fogyasztói árindex alakulása.
Németország gazdasági teljesítménye befolyásolja az euróövezet egészét, ha a német GDP-adatok a vártnál jobbak lennének, az erősítheti a forintot is, mivel Magyarország jelentős kereskedelmi kapcsolatokat ápol Németországgal. Gyenge GDP-adatok esetén ugyanakkor az euró gyengülhet, ami negatívan befolyásolhatja a forintot is
– magyarázta a szakértő. Az ipari termelés növekedése jelzi az euróövezeti gazdasági aktivitás erősödését, ami pozitív hatással lehet az euróra és közvetve a forintra is. Emellett erős európai ipari adatok esetleg támogathatják a forint árfolyamát az euróval szemben.
Az egyesült államokbeli fogyasztói árindex is fontos mutató, amelyet szerdán tesznek közzé. Magasabb inflációs adatok esetén a Fed kamatcsökkentési ciklusának késleltetése mellett dönthet, ami erősítheti a dollárt, és a forintnak sem kedvezne.
Csütörtökön a Philadelphiai Fed üzleti kilátásokra vonatkozó indexét ismerhetjük meg, valamint az Egyesült Államokban a heti friss munkanélküliek számáról érkezik adatközlés. Esetlegesen a vártnál jobb adatok erősíthetik a dollárt. Ha az index értéke alacsonyabb a vártnál, az aggodalmakat kelthet az amerikai gazdaság állapotával kapcsolatban, ami azonban gyengítheti a dollárt és erősítheti a forintot.
A munkaerőpiac alakulása pedig a Fed monetáris politikáját is befolyásolja, amely a kamatvárakozásokon keresztül a forint árfolyamát is mozgathatja, erős munkaerőpiaci adatok például a dollárt támogathatják a feltörekvő piaci devizákkal szemben
– jelezte az elemző. Pénteken Kínában negyedik negyedéves GDP-adat és ipari termelési adat is érkezik. Esetlegesen erős GDP- és ipari termelési adatok növelhetik a kockázatvállalási hajlandóságot. Ez kedvező lehet a feltörekvő piaci devizák, így a forint számára is. Ugyanakkor az utóbbi hónapokban Kínából inkább gyengébb gazdasági adatok szoktak megjelenni.
A hét utolsó napján megismerjük az Egyesült Államok ipari termelésére vonatkozó adatait is. Ha a várthoz képest jelentősebb eltérést mutatnának a számok, azok megmozgathatnák a devizapiacokat, a dolláron keresztül akár a forintot is.
Varga Zoltán többek közt a kedd délelőtt megjelenő német ZEW gazdasági hangulatindexére hívta fel a figyelmet.
Szerdán délelőtt beszédet tart Matolcsy György, az MNB elnöke, majd délután 2 órakor jelenik meg a legutóbbi kamatdöntő ülésről szóló jegyzőkönyv
– jelezte Varga. Nem sokkal később jelenik meg az Egyesült Államokban a decemberi infláció, majd este teszi közzé a Fed a Bézs könyvet.
Felgyorsulhatott az infláció az év utolsó hónapjában
Regős Gábor szerint az infláció decemberben az előző havi 3,7 százalékról 4,3 százalékra gyorsulhatott, így az éves infláció 3,7 százalékot tehetett ki. Míg tehát decemberben az infláció kilépett a jegybanki célsávból, az éves átlag a cél fölött, de a célsávon belül alakult. A decemberre várható gyorsulás több tényezőre vezethető vissza:
- a bázishatásokra (2023 végén több hónapban csökkentek vagy stagnáltak havi alapon az árak),
- a gyenge mezőgazdasági termésre,
- illetve a forint gyengülésére az euróval és még nagyobb mértékben a dollárral szemben.
„A hazai fizetőeszköz gyengülése több lépésben jelenik meg az árakban, és várhatóan jelentősebben befolyásolja majd a 2025-ös inflációt is” – vetítette előre a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza. Az inflációs adat a monetáris politikára várhatóan csak csekély hatást gyakorolhat, hiszen kamatcsökkentés a mostani árfolyam mellett szóba sem kerülhet, a szigorítást pedig a jegybank igyekszik elkerülni.
Aminek jelentősebb árfolyammozgató hatása lehet, az a szerdán megjelenő amerikai inflációs adat – kiegészülve a szintén aznap napvilágot látó reálbéradatokkal, illetve az előző napi termelői áradatokkal
– véli Regős. Emlékeztetett, hogy az Egyesült Államokban az infláció bár nem magas, de az előző hónapokban némileg emelkedett – novemberben 2,6 százalékról 2,7 százalékra, tehát meghaladja a jegybanki célt, és távolodik attól. A mostani adat befolyásolhatja a piaci kamatvárakozásokat, ezáltal erősítve vagy gyengítve a dollárt az euróval szemben, ami a forint árfolyamára is hatással lehet.
A jövő héten két régiós jegybank is dönt az irányadó rátájáról:
- szerdán a román, ahol az irányadó ráta a magyarhoz hasonlóan 6,5 százalék,
- csütörtökön pedig a lengyel, ahol az alapkamat 5,75 százalék, és ez tavaly nem is változott.
„Egyik esetben sem számítok kamatcsökkentésre – bár kérdés, hogy a lengyeleknél a nagyon erős zloty miként hat a döntésre –, így nem nő a forint kamatelőnye, azaz ebből az irányból nem számítunk a héten erősítő hatásra” – jelezte Regős.
A szakértő szerint a legvalószínűbb forgatókönyvnek az tűnik, hogy a forint a következő hetekben a 410–415-ös árfolyamsávban marad az euróval szemben.
Természetesen ennél kedvezőbb lenne egy erősebb forintárfolyam, de 405 alatti erősödésre rövid távon nem számítok. A további gyengülést nem lehet kizárni, de a 420-as szint vélhetően ebben az esetben is megfogná az árfolyamot.
Varga Zoltán arra számít, hogy a következő hetekben euró-forint árfolyamában jelenleg a 410–417-es tartomány látszik bejárhatónak, míg a dollár-forint árfolyamában a 395–410-es tartomány.
Újabb rekordot döntött a magyar tőzsde
A héten mind az olaj, mind a gáz árában egyértelmű változás következett be. A Brent típusú kőolaj ára a hetet a 76–77 dollár közötti szinten nyitotta, majd a hét nagyobbik részében e körül ingadozott.
Pénteken azonban növekedés következett be az árban, mely így megközelítette a 80 dollárt
– jelezte Regős, aki szerint az áremelkedés több tényezőre vezethető vissza: az erős kínai kereslet, a csökkenő amerikai készletek, illetve az Iránnal és Oroszországgal szembeni esetleges újabb szankciók kínálatcsökkenő hatásai.
A gáz árában a héten csökkenés következett be: míg hétfőn még az 50 euró körüli szint volt jellemző, addig pénteken már „csak” 44 eurót kértek el egy MWh-ért. A csökkenés oka a piac megnyugvása.
„Az, hogy Ukrajna január 1-jétől nem engedi át az orosz gázt, okozott némi felfordulást a piacon, de azóta nyilvánvalóvá vált, hogy egyelőre, még ha drágábban is, de az európai országok erre a télre rendelkeznek elegendő gázzal, így a piac némileg megnyugodott: ha nem is tért vissza a korábbi ár, de jelentősen csökkent rövid távon a további árnövekedés kockázata” – magyarázta a szakértő. Korábban megvizsgáltuk, ki veszítheti a legnagyobbat a gázcsapok elzárásával, és ki nyerhet rajta.
Nagy játszmába kezdhet a magyar kormány, miután az oroszok és az ukránok egymásra borították az asztalt
Néhány állam óriásit bukott az orosz földgázszállítás ukrajnai leállításán.
A BUX-index is jól teljesített a héten: míg hétfőn 79 800 pont alatt nyitott, pénteken volt, hogy az árfolyam a 82 ezret is megközelítette –
a 81948 pont egyben historikus maximumot is jelent az index számára.
Szintén növekvő trend és historikus rekord jellemezte a héten az OTP-t és a Magyar Telekomot, míg a Mol és a Richter árfolyama alig változott a hét végére a hét elejéhez képest. Varga Zoltán megerősítette, hogy új történelmi csúcsot állított be a BUX-index az OTP és a Magyar Telekom árfolyamemelkedésének köszönhetően.
Pénzkapun léptek át, akik ide tették a forintjukat, és még koránt sincs vége
Igaz a mondás, hogy bátraké a szerencse.
(Borítókép: Németh Emília / Index)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Lázár János: Egymilliárd forinttal segítene a kormány a miskolctapolcai barlangfürdőnek
Több beruházásról is beszélt a miniszter.
január 15., 17:58
- Gazdaság
Elvitték a skandináv lottó főnyereményét
Egy szerencsésnek telitalálata volt.
január 16., 06:49
- Gazdaság
Hirtelen előkerültek a magyar startupok, és meg is váltják őket
Ismét beindulhat az aranyláz.
január 15., 17:50
- Mindeközben
Lékai-Kiss Ramónán halálfélelem lett úrrá fia születése után: „Fogtam a kezemben, és zokogtam”
3 órája
- Címlapon
Itt a szerződés, amit a kormány kötött az arab befektetőkkel, több mint 50 milliárd forint a tét
Bármikor megdőlhet a rákosrendezői beruházás.
2 órája
- Címlapon
Kiszivárgott a Mol belsős levele: árcsökkentésre szólította fel a kiskereskedőket
Úgy néz ki, Orbán Viktor felháborodása elég lehet az árcsökkenéshez.
3 órája
- Mindeközben
Till Attila a Kincsvadászokról: Szóltam a kereskedőinknek, hogy ha nem megy el egy műtárgy, én megveszem
7 órája
- Címlapon
Annyi a a turista, hogy idén még több város vezethet be szigorú korlátozásokat
A fenntartható turizmus jelenthetne megoldást.
32 perce
- Gazdaság
Az MVM orosz kapcsolatai miatt kemény lépésre szánta el magát Románia
Bukarest szerint Moszkva kezébe kerülhetnek bizonyos adatok.
január 16., 14:05
- Gazdaság
Most hatalmas pénzeket lehetett kaszálni, történelmi csúcs a tőzsdén
A részvénypiac forgalma 19,5 milliárd forint volt.
január 16., 06:52
- Gazdaság
Magyarország számára nélkülözhetetlen, a leállása káoszt okozna
Az ország energiaellátás-biztonságának ütőerét érte támadás a napokban.
január 16., 06:08
- Gazdaság
Nagy bejelentést tett Orbán Viktor, új korszak kezdődött
Közösségi oldalán üzent a kormányfő.
3 perce
- Gazdaság
Visszanyal a fagyi: úgy néz ki, nem jön be az Európai Unió egyöntetű erőltetése
A kulcs a valós kép közvetítése az autóipar történéseiről.
január 16., 17:18
- Gazdaság
Amerikai befektető vásárolja fel a romániai Artrom kohászati kombinátot
A tranzakció értékét a felek nem hozták nyilvánosságra.
január 16., 18:05
- Gazdaság
Az olajár csúcsra került hétfőn, az euró pedig mélypontra
Bár a valuta nem a forinttal szemben érte el ezt a pontot.
január 14., 06:54
- Gazdaság
Németország most földbe döngölheti Orbán Viktor ígéretét
Nagyon rossz híreket kapott a Karmelita kolostor.
január 16., 20:39
- Címlapon
Ilyen még nem volt: szokatlan akcióba kezdett az Állami Számvevőszék a MÁV-nál
A vasúttársaság szerint nem teljesíthető, amit az ÁSZ kér tőlük.
19 perce
- Gazdaság
Pozitív értékelést kapott Magyarország terve az Európai Bizottságtól
Elismerték, hogy a magyar gazdaság a következő években is megőrzi stabilitását.
január 16., 20:15
- Gazdaság
Újabb szankció érkezett Washingtonból, ezt már nálunk is mindenki megfizetheti
Amerika lecsapott az árnyékflottákra.
január 17., 10:21
- Gazdaság
Továbbra is behúzott kézifékkel közlekedik az építőipar
A kapacitások csőre töltve, az ágazat szereplői a startpisztolyra várnak.
január 15., 08:54
- Gazdaság
Egyre inkább eladósodnak a magyar családok
A hiteligénylők több mint felénél a kölcsön meghaladja az önerőt.
január 14., 06:50
- Címlapon
Donald Trump: Ha Vlagyimir Putyin nem hajlandó alkut kötni, nagy bajban lesz Oroszország
7 órája
- Gazdaság
A soros EU-elnökség az orosz cseppfolyósított gáz betiltását tervezi, de ehhez Orbán Viktornak is van egy-két szava
Kilenc ország támogatja Varsó tervét.
január 14., 14:42
- Címlapon
Kétszer is erélyesen rápirítottak a kínai kivitelezőkre a Budapest–Belgrád vasúton
Még mielőtt leomlott volna az újvidéki pályaudvar előtetője.
1 órája
- Gazdaság
Százszázalékos adót vezetne be a spanyol kormány az EU-n kívüli lakosok által vásárolt ingatlanokra
A miniszterelnök a társadalmi egyenlőtlenségeket számolná fel.
január 14., 17:14
- Gazdaság
Ilyen még nem volt: 804 milliárd forint folyt be az útdíjakból a hazai költségvetésbe 2024-ben
15,2 millió darab úthasználati jogosultságot vettek a közlekedők.
január 14., 10:49
- Címlapon
Az ország legkeresettebb szakembere vállalta a lehetetlennek látszó kihívást
Több mint 100 éve hiába próbálkoznak bármivel.
2 órája
- Gazdaság
Autósok, figyelem: újabb fontos változások léptek érvénybe januártól
Az év elejével lépett érvénybe a módosítás.
január 14., 08:34
- Címlapon
Kilépés a WHO-ból, kegyelem a Capitolium ostromlóinak, a halálbüntetés megerősítése – íme Donald Trump első intézkedései
Rekordszámú rendeletet írt alá beiktatása után az új elnök.
3 órája
- Címlapon
Sajnálja a WHO, hogy Trump elzárta a pénzcsapot
Az új elnök szerint a világszervezet igazságtalanul sok befizetést vár el országától.
34 perce