Nem szabadul sötét múltjától Russell Brand, hiába lett hithű keresztény

További FOMO cikkek
-
Dopeman: Majkát én tanítottam rappelni, nagy békülés pedig sosem lesz
- A férfi, aki kis híján tönkretette Miley Cyrust
- Egyre nehezebben viseli a várandósságot Ráthonyi-Palácsik Tímea
- Zsoldosnak állt egy magyar férfi az orosz–ukrán háborúban, de hazaküldték
- Ráthonyi-Palácsik Tímea gyűjtést indít, hogy segítsen a meddőség kialakulásának megelőzésében
Russell Brand idén lesz ötvenéves, karrierjét a kétezres évek legelején indította el, még humoristaként, majd átnyergelt a rádióra, ahol műsorvezető volt. A szakmába sikertelen postás pályafutása után fogott bele, ami azért futott zátonyra, mert rengeteg levelet elveszített. Első tévés szereplése egy Big Brother-produkcióban volt 2004-ben, világhírnévre pedig 2008-ban tett szert a Lepattintva című filmben tett alakításával. Az amerikai közönségnek tetszett karizmatikus kisugárzása és jellegzetes stílusa, így a pletykalapok egyből kiemelkedő személyiségként kezdtek foglalkozni vele. 2010-ben feleségül vette Katy Perryt, akivel két évig voltak együtt, majd a túl kevés együtt töltött minőségi időre hivatkozva elváltak. 2017-ben újraházasodott, azonban ezt a kapcsolatát sokkal jobban óvja a nyilvánosságtól.
Russell Branddel kapcsolatban tudható, hogy megannyi függőséggel küzdött. Már tinédzserkorában megismerkedett az alkohollal és a drogokkal, 16 évesen alkoholista lett, és az idő előrehaladtával szép lassan egyre mélyebbre került az addikció nyúlüregében. Mint arról már korábban beszámoltunk, a férfi bevallotta, hogy szex- és drogfüggő volt sok-sok éven át. A legfrissebb információk szerint 1999–2002 között volt a legmélyebben függőségében. Ebben az időszakban történtek az állítólagos erőszakolások is, amelyekkel nemrég négy korábbi barátnője vádolta meg.
Küzdelem a függőséggel
Középiskolás korában ismerkedett meg igen közelről az alkohollal, ami csak kapudrogként funkcionált szervezetében, ugyanis hamar elmúlt kielégítő hatása, így valami erősebbre vágyott. Még 18. születésnapja előtt rászokott a marihuánára, húszas éveiben pedig már heroinfüggő volt. Erről az időszakról úgy nyilatkozott, olyan törékeny volt, mint egy tojáshéj, és nem sokat segített az sem, hogy ekkoriban lett világhírű médiaszemélyiség. Függőségei száma szép lassan gyarapodott, az alkoholhoz és a drogokhoz rövid időn belül hozzáadódott a szex, a stresszevés, illetve maga a hírnév is, és az azzal járó korlátlan figyelem.
2002-ben ért először fordulóponthoz az élete, amikor ügynöke megelégelte az állapotát. Rehabilitációra küldte a Focus 12 elnevezésű szervezethez, ami 12 lépésben segít leszokni a függőknek az alkoholról és a drogokról. Ez a program nyújtott mankót neki.
Brand igazi mérföldkőnek tekinti a 2002-es évet, úgy beszél róla mint első újjászületéséről.
A humorista azóta sem fogyasztott alkoholt vagy bármilyen más tudatmódosító szert. Egyéb függőségeitől azonban nem szabadult meg ilyen könnyen, méghozzá legnehezebben a szextől. A napokban előkerült négy állítólagos áldozata – akik nemi erőszakkal vádolták meg – arról számolt be, a zaklatások 1999 és 2005 között történtek, a legtöbb 2004-ben. Már ekkoriban is hatalmas port kavartak tettei, aljas ragadozónak bélyegezték, és azt terjesztették róla, hogy a nemleges válasz semmit sem ér vele szemben.
Egy ideig abbamaradtak a vádaskodások, miután a kétezres évek közepétől folyamatosan azt hangoztatta, hogy megváltozott és új célja lett az életének: a folyamatos fejlődés és jobbá válás. Felépülését követően gyakorlatilag szószólója lett a függőségek megfelelő kezelésének, illetve annak, hogy nem szabad tabusítani a szenvedélybetegségeket, ugyanis ez nem segít azoknak, akik ezekkel küzdenek. Mind a mai napig teljesen nyíltan és őszintén beszél saját belső harcairól, meetingeket vezet a gyógyulni vágyóknak, és közösségimédia-felületein is a függőségekből való felépülés kapja a legnagyobb fókuszt.
Az addikció nemcsak egy bizonyos anyagtól való függést jelent, hanem egy válaszreakciót is arra a lelki ürességre, ami ebből a modern életből fakad
– fogalmazott. Arról is beszélt, hogy számára a spiritualitás nyújtotta a legnagyobb segítséget a felépülésben, és ennek köszönheti, hogy nem esett vissza.
Botrányok a megvilágosodás korszakában
Annak ellenére, hogy 2002-ben fordulóponthoz érkezett az élete, az egyik legpusztítóbb szokását nem tudta maga mögött hagyni. Volt barátnői, illetve híres színésznők és előadók vélekedtek negatívan róla, elmondásuk szerint nem igazán ismerte az elutasítás fogalmát, sőt ez csak még inkább feltüzelte, állatiasabbá tette. Négy korábbi párja állította, hogy erőszakoskodott velük, aminek nyomán még 2023-ban a rendőrség nyomozást indított. Kiderült, a humorista 1999-ben megerőszakolt egy nőt Bournemouthban. A londoni Westminster városrészbe többször is visszatért, ahol először 2001-ben zaklatott egy fiatal lányt, majd 2004-ben szintén, és meg is erőszakolt egy nőt. A hatóságok emellett megállapították, hogy 2004–2005-ben rendszeresen zaklatott és erőszakolt ezen a környéken.
2023-ban dokumentumfilmet is készítettek szörnyű tetteiről, amit a brit Channel 4 tévécsatornán sugároztak, és amiben vallomástételre szólították fel. A humorista ekkor jóformán semmit nem reagált sem a vádakra, sem a filmre, még a tárgyaláson sem jelent meg, amire beidézték. Tekintve, hogy abban az időszakban tette a legtöbb szörnyűséget, amikor állítása szerint végre tisztán látta a világot, ez igencsak rossz színben tüntette fel őt is, illetve a felépülését segítő szervezetet és személyeket egyaránt. Nemrégiben vallott arról, hogy mielőtt megismerte második feleségét, és megszülettek volna gyermekei, valóban rengeteg rossz dolgot elkövetett, bolondnak és együgyűnek nevezte magát. Mindemellett kiemelte,
soha nem voltam erőszaktevő. Sohasem tettem olyat, amit a másik fél nem szeretett volna.
A nyomozás jelenlegi állása szerint a férfi többszörösen is elkövetett zaklatást és erőszakot, minderről pedig a közeljövőben lehetősége lesz vallomást tenni a bíróságon.
Összeesküvés-elméletek és pálfordulás
Russell Brand rengeteg szélsőséges kijelentést tett az elmúlt években, a legtöbbet a pandémia idején, ugyanis rendszeresen hangoztatta: ő bizony vírustagadó. Megannyi bejegyzést és videót tett közzé 2020-ban, ezekkel igyekezett meggyőzni közönségét arról, hogy a Covid–19 nem létezik. Nem ez volt az első extrém megnyilvánulása, még 2014-ben kiadott egy könyvet Revolution címmel, amiben szélsőséges politikai nézeteiről vallott. Elsősorban a kapitalizmust szidta, a könyv alapgondolata pedig az, hogy a világnak egy radikális rendszerváltásra van szüksége, és a politikának gyökeresen meg kell változnia. YouTube-csatornájára rendszeresen gyártott politikai, spirituális és tudatossággal kapcsolatos tartalmakat, ezen a felületen osztotta meg először nézeteit a koronavírussal kapcsolatban is, ami után beszélgetős műsorokba is meghívást kapott.
Sokáig állította magáról, hogy buddhista, ugyanis miután leszokott, a keleti filozófiákban és vallási nézetekben lelt megnyugvásra. 2017-ben könyvet írt spirituális fejlődéséről, és arról, mindez miként segítette józanságát. Mindemellett naponta megjelenő podcastműsort indított Stay Free címmel, hogy más, gyógyulófélben lévő társain segíthessen, főként spirituális módon. A meditáció és a jóga őszinte híve, meggyőződése szerint nagy százalékban ezek a rituálék segítik abban, hogy tiszta maradjon.
2024 viszont a pálfordulás éve volt nála, ugyanis megkeresztelkedett.
Elhagyva a keleti vallások világát, 2021 környékén rátalált a kereszténységre, és tartalmaiba egyre gyakrabban kezdte bevonni Jézus Krisztust és tanításait. Annak ellenére, hogy egy jóval felvilágosultabb irányból közelíti meg a keresztény hitet, a teológiáját tiszteletben tartja, és igyekszik az evangélium tanítása szerint élni. Elmondása szerint azért tudott végleg megállapodni a keresztény hitben és annak tanításában, mert Jézus Krisztusban egy olyan istent kapott, akivel közvetlen és mély kapcsolatot építhet ki, igazi bizalmi és szeretetkapcsolatot. Megannyi nyilvános beszélgetést vezetett keresztény gondolkodókkal, mint Jordan Peterson vagy Alister McGrath, annak érdekében is, hogy saját hitét is stabilabbá tegye.
„Erőszaktevő sosem voltam”
Tekintve, hogy milyen sikeres időszakban van lelkileg és mentálisan egyaránt, ironikus, hogy éppen most kerülnek terítékre múltbéli botrányai. Russell Brand elmondta, úgy érzi, mindig is nyíltan megosztotta közönségével múltjának minden olyan részét, amelyre egyáltalán nem büszke, éppen azért, hogy az ő hibájából mások is tudjanak tanulni, és ne kövessék el ugyanazt. Kifejtette, napjainkban a brit jogrendszer roppant megbízhatatlanul működik, értelmetlen vádak követik egymást a bíróságokon. Hozzátette, hálás azért, hogy vallomást tehet, és elmondhatja, mi történt valójában, ugyanis tagadja, hogy valaha is erőszakoskodott volna.
Amikor fiatal és egyedülálló voltam, mielőtt megismertem volna a feleségemet és a családomat, meg voltam bolondulva. Bolond voltam, mielőtt az Úr fényében kezdtem élni. Kábítószerfüggő, szexfüggő és együgyű voltam, de soha nem voltam erőszaktevő. Sosem vettem részt beleegyezés nélküli aktusban. Imádkozom, hogy ezt mindenki belássa
– fogalmazott Instagramon megosztott videójában, valamint megköszönte követőinek a támogatást, és azt, hogy a többség hisz neki.
Az ügy következő lépése tehát egy bírósági tárgyalás lesz, amire május 2-án kerül majd sor nemi erőszak, szeméremsértő támadás, orális erőszak és szexuális támadás miatt.
Ebben a cikkben szexuális visszaélés bűncselekmény a téma. Kérjük, olvassa el erről szóló írásunkat is!
Ha önt vagy ismerősét erőszak éri a kapcsolatában, vagy ha valakiről úgy véli, emberkereskedelem áldozata lett, akkor hívja az Országos Kríziskezelő és információs Telefonszolgálatot a belföldről ingyenes 06-80-20-55-20 számon, vagy a nap 24 órájában ingyenesen hívható Áldozatsegítő Vonalat a 06-80-225-225-ös számon.
Személyesen az Önhöz legközelebbi Áldozatsegítő Központban kérhet segítséget, az Áldozatsegítő Központok címlistája itt található: http://vansegitseg.im.gov.hu
A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon.
(Borítókép: Russell Brand 2010. december 6-án Los Angelesben, Kaliforniában. Fotó: Frazer Harrison / Getty Images)