Háború a deep state ellen: valódi összeesküvés vagy téveszme Trump mélyállam-teóriája?

„A legrosszabbra kell számítani” – fogalmazott néhány nappal ezelőtt Thomas Zimmer a Die Zeit lapban megjelent értekezésében: a trumpizmusszakértő szerint az USA kisodródóban van a liberális demokráciák köréből, a folyamat pedig egyelőre feltartóztathatatlannak tűnik. Zimmer szerint az autokrácia immár nem egy távoli jövő, hanem egy tapasztalati valóság Amerikában, a metamorfózis pedig tovább fog folytatódni, hacsak az igazságszolgáltatás megálljt nem parancsol valamiképp a Trump-tornádónak. Hasonló gondolatokat fogalmazott meg nemrég Steven Levitsky a Der Spiegel hetilapnak adott interjújában, melyben a neves politológus azt állította, hogy az Egyesült Államok épp most szűnik meg demokráciaként létezni, Trump voltaképp az orbáni modellt adaptálja a helyi viszonyokra.
Míg a liberális demokrácia támogatói rettegnek és drámai forgatókönyveket vázolnak Trump országlásával kapcsolatban, addig az illiberálisok és a trumpizmus hívei szinte örömünnepet ülnek szerte a világban. Moszkva kezdetben hűvös távolságtartással fogadta Trump újraválasztását, időközben azonban az új elnök a remény szimbólumává avanzsálódott – egyes teoretikusok már arról értekeznek az orosz médiában, hogy Trump lesz „Amerika Gorbacsovja”. Nem kell azonban ilyen messze menni, elég górcső alá venni a magyar nyilvánosság tereit: az elnök beiktatása óta a kormánypárti közlemények és híradások nagyrészt az ötvenes évek lelkendező stílusában ecsetelik, hogy Trump és emberei forradalmi hévvel bontják az eddigi intézményrendszert, miközben elszánt harcot folytatnak a mélyállam (deep state) ellen is.
Célkeresztben a szövetségi intézmények
Trump a beiktatása óta eltelt bő két hónap során valóban felforgatta az amerikai politikát: példátlan tisztogatás zajlik az FBI-nál és az ügyészségen, a Pentagon költségvetését megvágták, az oktatási minisztériumot megszüntették, a Szabad Európát és az USAID-et jóformán kivégezték. Trump lényegében rendeleti kormányzást folytat, hisz az elmúlt hetek során több száz elnöki rendeletet adott ki, miközben szárnysegédje, Elon Musk emberek ezreit bocsájtotta el a közhivatalokból „kormányzati hatékonyságnövelés” címszó alatt.
Noha az intézkedések esetlegesnek, kaotikusnak, akár destruktívnak is tűnhetnek, a Trump-kormányzat politikai cselekvése mögött valójában tervszerű elgondolás húzódik meg. Trump és köre évek óta próbálja meggyőzni a közvéleményt arról, hogy az amerikai államszervezet bizonyos elemei egy úgynevezett mélyállam integráns részei, ami titokban egy állandó bürokratikus hatalmi hálózatként működik, következetesen ellenállva az elnök politikai akaratának.
Az indoktrináció nem teljesen eredménytelen, hiszen ma már az amerikaiak közel ötven százaléka szentül hiszi, hogy a mélyállam létezik, mely ármánykodásával folyamatosan próbálja aláásni az elnökség működését.
Trump és törzsszavazói egyre több szövetségi intézmény és szervezet mögött sejtik a mélyállam ténykedését, így ide sorolják a hírszerző és bűnüldöző szerveket (FBI, CIA, NSA, DOJ), a külügyminisztériumot és a külpolitikai hivatalokat, a bíróságokat és a jogi intézményeket, valamint a katonai-védelmi struktúrákat és a Pentagont is. Bár a fősodratú média és a nagy techcégek nem kormányzati szervezetek, a trumpizmus hívei szerint ezek is részét képezik az összeesküvésnek, hisz rendszeresen fake newst terjesztenek, és a mélyállam propagandaeszközeiként funkcionálnak.
A mélyállam elleni küzdelem eddigi legszimbolikusabb áldozata az USAID volt, ami a trumpi keretrendszerben könnyű célpontnak bizonyult: tipikus „elit” szervezet, melyet nem választott politikusok, hanem bürokraták, karrierdiplomaták és szakértők vezettek. Trump híveinek szemében az USAID testesíti meg azt a fajta progresszív-globalista ideológiát, ami egyszerre áll szemben a patriotizmussal és az amerikai érdekekkel. A Trump-kormányzat ráadásul nem csupán beszántotta, de nyilvánosságra hozta az ügynökség kifizetéseit is, alátámasztva ezzel azt a populista narratívát, miszerint az elitista intézmény működése eddig „titkos és manipulatív” volt, de a „leleplezés” következményeként végre a nép is láthatja, miként „verte át” őket az elit.
A mélyállam mítosza és valósága
A mélyállam elgondolása nem véletlenül ereszthetett mély gyökereket az amerikai társadalomban: az állami bürokrácia, a titkosszolgálatok és a katonai-ipari komplexum hatalmas befolyással rendelkező entitások, melyek olykor valóban az aktuálisan megválasztott kormányzattól függetlenül próbálnak működni. A mélyállam képzetét erősítheti a közszolgák „passzív ellenállásának” ethosza is, mivel az intézményekben dolgozó személyek egyéni, intézményi vagy politikai érdekből – különböző adminisztratív eszközökkel – valóban lassíthatják az elnök politikájának végrehajtását. Emellett csakugyan léteznek intézmények, melyek ellenállhatnak az elnök döntéseinek: az alkotmánybíróság szerepét betöltő Legfelsőbb Bíróság és az alsóbb szintű szövetségi bíróságok megsemmisíthetik az elnök vagy a kongresszus által hozott jogszabályokat, amennyiben azok alkotmányellenesnek bizonyulnak.
Mindez azonban nem egy titkos összeesküvés, hanem egy nyíltan létező intézményrendszer, melynek célja az állam stabilitásának biztosítása, valamint a mindenkori elnök hatalmának korlátozása. Az USA történetében mindig is voltak erőközpontok, amelyek próbálták befolyásolni a politikai döntéseket, de az intézmények soha nem egyetlen központi akarat mentén működtek.
Az intézményrendszer ellenállása közel sem egy mélyállam vagy „árnyékkormány” működését jelenti, hanem a demokratikus jogállamiság normális működését, ami garantálja a kormányzás folytonosságát, és megakadályozza, hogy egy-egy elnök túlhatalmat építsen ki.
A Trump-féle mélyállam-teória valós elemekre építkezik, ugyanakkor összeesküvés-elméleti keretrendszerbe van helyezve: az államszervezet működését, a demokratikus fékeket és ellensúlyokat szándékosan egy titkos, sötét összeesküvésként láttatják. E konspiráció sokak számára ad egyszerű, érzelmileg kielégítő magyarázatot egy komplex, nehezen érthető dologra. Ha valaki frusztrált az állami bürokrácia vagy a gazdasági helyzet miatt, akkor könnyebben elfogadja az olyan magyarázatokat, hogy „a deep state akadályozza az elnököt”, vagy hogy „a média hazudik”. Trump ezt a potenciált ösztönösen felismerte, és ki is használja politikailag: az emberek hajlamosabbak ellenségképet vizionálni, mint megérteni azt a bonyolult rendszert, amelyben a döntések születnek.
Jobboldali ellenforradalom Gramsci módra
Trump számára a mélyállam-koncepció nemcsak azért hasznos, mert fel tud mutatni a híveinek egy állandó ellenségképet és egy magyarázó narratívát, hanem azért is, mert igazolni tudja forradalmi radikalizmusának intézményromboló mivoltát. Míg a valódi konzervativizmus az intézmények stabilitására és az óvatos reformokra épít, a trumpizmus a politikát olyan totalitásként fogja fel, mellyel át lehet alakítani a médiát, a gazdaságot és az intézményeket, azaz mindenre kiterjedő fegyverként használható.
Antonio Gramsci szellemisége ez, aki egykor az olasz kommunista párt legfőbb ideológusa volt. A Trump mögött álló szellemi holdudvar az évek során módszeresen tanulmányozta a radikális baloldali gondolkodó stratégiáit, mivel rájöttek, hogy a forradalmi baloldal eszközeit egy jobboldali ellenforradalomhoz is fel lehet használni. Ahogy Steve Bannon, Trump korábbi főtanácsadója korábban megfogalmazta: „Gramsci meglátásai zseniálisak voltak, csak épp a rossz oldalon állt.”
Míg egyesek egy új világ megteremtőjét, a politikai forradalmárt látják Trumban, aki „megtanította a jobboldalt harcolni”, addig mások szemében az elnök csupán egy romboló figura, aki a jelenlegi világrendet káoszra cseréli, az amerikai demokrácia értékeit pedig elpusztítja. Bár meglehetősen nagy a szakadék az egymással szemben álló értelmezési keretek között, az alapélmény valójában megegyezik: mindenki érzi a felkavaró dinamizmust és a forradalmi radikalizmust. A kérdés csupán az, hogy a kimenetelt illetően melyik tábornak lesz igaza – erre talán csak az idő fog választ adni. Az azonban már most kijelenthető, hogy Trump számára mindez nemcsak politikai ügy, hanem személyes küldetés is, ami második ciklusának politikai stratégiája szempontjából végig meghatározó lesz.
A szerző politikai tanácsadó.
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik az Index szerkesztőségének álláspontját.
(Borítókép: Tüntetők gyülekeznek az USAID központja előtt 2025. február 3-án Washington DC-ben. Fotó: Kayla Bartkowski / Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Vélemény
Nincs békés elvonulás, ezért kapcsolt a miniszterelnök uszító pániküzemmódba
Most még távoltartható a külvilág, a magyar valóság, de ez nagyon gyorsan megszűnik majd.
március 21., 15:11
- Vélemény
Szónokok, poloskák, ígéretek
Téves irány a szabadság- és alkotmányos jogaink szűkítése. Fodor Gábor írása.
március 17., 11:01
- Vélemény
Latorcai Csaba: Ki és mi lesz a következő a füstgyertya után?
Gondolatok a véleménynyilvánításról és az erőszakról.
március 20., 05:39
- Vélemény
Sose volt még ennyire O1g
A hazai közéletnek ez a szelete amúgy folyamatos Men In Black-villantás.
március 18., 13:02
- Vélemény
Mráz Ágoston Sámuel: Jogállam-e még Németország?
Ha mindez nálunk történne, hogyan vélekednének a magyar jogállamiságról?
március 18., 05:58
- Vélemény
Nyomjunk satuféket a cinizmus és a politikai pofátlanság lejtőjén
Gyúrhatjuk egymást, de nem gyilkolhatjuk meg. Ez a felfogás az igazi szuverenitás alapja.
március 24., 14:28
- Címlapon
Átfogó vizsgálatot rendelt el a minisztérium a Magyar Állami Operaházban
A vizsgálat lezárultáig nem engedték Ókovács Szilveszter főigazgatónak, hogy évadot hirdessen.
3 órája
- Mindeközben
Előzetest kapott a Black Mirror új évadának mind a hat epizódja, amiből kettő folytatás lesz
3 órája
- Mindeközben
Az állásinterjú negyedik körében bukott el a deepfake jelentkező egy lengyel cégnél
tegnap, 22:07
- Címlapon
Lemondott a helyettes államtitkár, aki összeszólalkozott Magyar Péterrel
Csizi Péter a bicskei gyermekotthonnál találkozott tavaly a Tisza Párt elnökével.
2 órája
- Címlapon
Marine Le Pen: Nem hagyom magam így félreállítani, a döntés sérti a jogállamiságot
Minden jogorvoslatot megragad az ítélet ellen.
2 órája
- Vélemény
Nagy Attila Tibor: Repedés keletkezett Magyar Péter és a fiatalok kapcsolatán
Óvatoskodásával próbára teszi szavazói lojalitását.
március 20., 14:29
- Vélemény
Schiffer András: Büszkeség és jobbítélet
Orbán nem putyinista, hanem egy fordított woke, aki keresztény-nemzeti „safe space”-ek alapításával igyekszik alátámasztani jóemberségét.
március 3., 07:28
- Vélemény
Fodor Gábor: Az erőpolitika kora
Tévedés és kettős mérce ünnepelni a Trump–Vance-párost, amikor nagyhatalomként leckéztetik Zelenszkijt.
március 3., 14:55
- Címlapon
Andrew Tate öccse Orbán Viktor bejegyzésével reagált Marine Le Pen ítéletre
Terjed a miniszterelnök „Je suis Marine!” posztja Elon Musk közösségi oldalán.
tegnap, 21:52
- Vélemény
Tévedések végjátéka – a Pride jóemberkedés, vagy a jogegyenlőség kiterjesztése?
Barkóczi Balázs válasza Schiffer Andrásnak.
március 6., 09:27
- Címlapon
Sulyok Tamás: Ha rám azt lehet mondani, hogy egy szatyor fing vagyok, az a közbeszéd egy meghatározott stílusa
A köztársasági elnök a közelmúltbeli politikai beszédekről mondta el a véleményét.
tegnap, 19:58
- Mindeközben
Elkotyogta a színész, visszatér az új Dűne-filmben az egyik halottnak hitt, közönségkedvenc karakter
tegnap, 21:17
- Mindeközben
Csúnya fertőzés tarolta le Farm VIP játékosait: „Teljesen legyengültem, ahogy a többiek is”
tegnap, 20:12
- Vélemény
Schiffer András: A gyülekezési szabadság talaján Woke Parádét és Békemenetet is lehet tartani
Doktor Miniszterelnök Úr imádja a 80–20-as ügyeket.
március 25., 10:34
- Vélemény
Mintapolgár nem kábítózik
Mostantól a rendet a törvényi elrettentés és a bulvárba csomagolt szadizmus garantálja.
március 17., 07:00
- Vélemény
Ki vezette Európát? Trump, a beteg állat Putyin, vagy a magyar miniszterelnök?
A progresszív hadállások megszólalásaiból a tehetetlen düh árad, mert az a helyzet, ami.
március 4., 09:28
- Mindeközben
Schmuck Andor A Nagy Duettből való kiesése után vallotta be, hogy súlyos betegséggel küzd: „Elkezdődhet az életmentő kezelésem”
tegnap, 19:08
- Vélemény
Szevasztok, oroszok! Visszajöttök?
Az új NOB-elnök ellenzi a háborúban álló országok eltiltását az olimpiától. Egységes olimpia újra?
tegnap, 06:58
- Vélemény
Ujhelyi István: Mikor kiáltjuk hangosan végre: not in my name; az én nevemben ne?!
A Fidesz 2009-es EP választási programjában olvasható téziseit ma már hazaárulásnak és háborúpártiságnak nevezik.
március 7., 06:14
- Vélemény
Fellép-e a kormány a parvenü rongyrázással szemben?
Patások, messiások, Matolcsy – Fodor Gábor írása.
tegnap, 10:13
- Vélemény
Macron és a francia stratégiai vízió
De Gaulle: Franciaországnak nincsenek barátai, csak érdekei vannak. Macron éppen ezt az örökséget látszik tovább vinni.
március 8., 11:49
- Vélemény
Nagy Feró belépett a kocsmába, és ott olyat talált, amire nem számított
Kikérték a véleményét, de nem sokra mentek vele. Szarka Károly írása.
március 7., 10:33
- Vélemény
Mi kell ahhoz, hogy ne egye meg az országot a herbál és a bűnözés?
Ceglédi Zoltán írása.
március 10., 07:25
- Vélemény
Ukrajna ma néma csend, szenvedés és félelem
Mindenki tudja, hogy az európai csatlakozás csak mese habbal – Kiss Noémi írása.
március 11., 07:00
- Vélemény
A doppingellenes küzdelem ma már a bohócok sportja
A súlyos elvi kifogások mellett a doppingüldözés gyakorlata is több mint visszatetsző.
március 14., 08:02
- Címlapon
A fizika törvényei gáncsolhatják el Donald Trumpot
Sikerülhet Elon Musknak még Trump elnöksége alatt eljutnia a Marsra?
2 órája
- Vélemény
A Trump–Putyin-szövetségnek a „gyenge Európa” terv is része
A Baltikum és Lengyelország fenyegetése orosz „történelmi misszió”.
március 13., 14:57