Az Európai Unió mintegy 1,6 milliárd euróval támogatja Palesztina újjáépítését

2025.04.14. 21:56

A 2025-2027 közötti időszakra szóló uniós támogatási program három pillérre épül, és célja a palesztin területek helyreállításának, stabilitásának és fejlődésének előmozdítása – adta hírül az MTI.

Az első pillér a Palesztin Hatóság (PA) költségvetésének közvetlen támogatására irányul, mintegy 620 millió euró értékben, amely az előző évekhez képest jelentős növekedést jelent. Ez a támogatás lehetővé teszi a PA számára a legfontosabb közigazgatási feladatok ellátását és a közszolgáltatások fenntartását.

A kifizetések a pénzügyi fenntarthatóságot, a demokratikus kormányzást, a magánszektor fejlesztését és a közszolgáltatások minőségét érintő reformok előrehaladásához kötődnek. A támogatásokat egy uniós mechanizmuson keresztül folyósítják, amely biztosítja az átláthatóságot és a felhasználás ellenőrizhetőségét.

A második pillér Ciszjordánia, Kelet-Jeruzsálem és Gáza gazdasági helyreállítását és stabilizálását célozza összesen 576 millió eurós keretösszeggel. A támogatás különböző infrastrukturális ágazatokat érint, például a víz- és energiagazdálkodást, valamint az épített környezet fejlesztését. A társadalmi ellenálló képesség növelése érdekében az Európai Unió évente 82 millió eurót juttat az ENSZ Palesztin Menekültügyi és Segélyezési Hivatalának (UNRWA), amely kulcsfontosságú szereplő a humanitárius és fejlesztési munkában az elfoglalt palesztin területeken és a régióban.

A harmadik pillér a palesztin magánszektor erősítésére irányul. Ennek részeként az Európai Beruházási Bank (EIB) akár 400 millió euró értékben biztosíthat kölcsönöket új beruházásokhoz, az EIB irányító testületeinek jóváhagyásától függően.

A program sikeres megvalósítása érdekében az Európai Bizottság létrehoz egy donorplatformot, amely lehetőséget biztosít a PA számára, hogy bemutassa reformprogramjának előrehaladását, és biztosítsa a teljes átláthatóságot a végrehajtás során. A platform egyúttal teret ad a Gázára vonatkozó jövőbeli intézkedések megvitatására, valamint a nemzetközi szereplők helyreállítási és újjáépítési törekvéseinek összehangolására.

Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője a támogatással kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az Unió elszántan támogatja a Palesztin Hatóság reformtörekvéseit: Az átfogó program célja a palesztin ellenőrzés, önrendelkezés és kapacitás növelése. „Az EU továbbra is szilárdan elkötelezett a kétállami megoldás mellett, mert ez az egyetlen fenntartható út a békéhez és biztonsághoz Izrael, a palesztinok és az egész térség számára”.