Összedőlt a Homlok-birodalom: csődvédelembe menekült Mészáros Lőrinc volt veje
További Belföld cikkek
-
Újabb belpolitikai témát dolgozott fel a hódmezővásárhelyi cukrászda
- „Ez a pszichés gumibot” – bírságot kapott Pankotai Lili, miután részt vett az egyik hídfoglaló tüntetésen
- Francia felvarrót viselt egy rendőr a hídfoglaláson, vizsgálat indult ellene
- Új felügyelőbizottsági tagokat kapott az MNB-alapítványok varsói ingatlancége
- Lázár János: Nemcsak a Tisza Párt, hanem a szavazói is veszélyesek a magyarokra
Csődeljárás iránti kérelmet nyújtott be a Homlok Építő Zrt., és a bíróság úgy döntött, hogy további döntésig ideiglenes fizetési haladék illeti meg a szombathelyi székhelyű céget – derül ki az Opten céginformációs rendszer adataiból. A vállalat Homlok Zsolt érdekeltségébe tartozik, aki 2017-ben vette feleségül Mészáros Lőrinc kisebbik lányát, ám házasságuk megromlott.
Homlok Zsolt vállalatai gyors növekedésnek indultak, érdekeltségei hamar bekerültek a kiemelt vállalkozások közé, egyik cége, a Vasútvill Kft. 3 milliárd forint kedvezményes forráshoz jutott a Magyar Nemzeti Bank növekedési kötvényprogramjából, ám cégei fokozatosan kiszorultak a hazai piacról.
A történet 2023 elején vett fordulatot, amikor Mészáros Lőrinc cége fővállalkozóként két fontos vasúti beruházásból indoklás nélkül, a teljesítés utolsó fázisában eltávolította Homlok Zsolt vállalatát. Ezt követően Homlokék alig jutottak hazai megrendelésekhez, és a külföldi terjeszkedéssel próbáltak talpon maradni – szerb fiókot alapítottak, valamint egy 25 milliárd forintos romániai építési projektre pályáztak.
Halmozódó problémák
A pénzügyi nehézségeket tovább súlyosbította, hogy tavaly márciusban leminősítették a Vasútvill kötvényeit, ami azonnali visszafizetési kötelezettséget vont maga után. A kötvényprogram keretében az MNB jegyezte le a kötvények nagy részét – 1,5 milliárd forint értékben az elsődleges, és 600 millió forint értékben a másodlagos piacon. Bár Homlokék egyezkedni próbáltak, nem jártak sikerrel, a kötvénytulajdonosok elutasították a fizetési megállapodás tervezetét.
A helyzetet tovább rontotta, hogy a Gazdasági Versenyhivatal 2023 decemberében 1,2 milliárd forintos bírságot szabott ki a Homlok-csoport cégeire kartellezés miatt. Az ügyben nemcsak pénzbüntetés, hanem akár börtönbüntetés is fenyegetheti a vállalkozót, mivel a GVH feljelentést tett az ügyben, kartellezésért pedig egytől öt évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható.
A GVH által feltárt jogsértések
Ahogyan korábban írtuk: Sírni csak a győztesnek szabad, közbeszerzési kartell esetén azonban az sem menekülhet a bírság elől, aki végül alulmarad a versenyben. A GVH 2023. december 13-án közölte, hogy tiltott módon összejátszott több cég egy Debrecen környéki vasúti fejlesztés közbeszerzése során. A feltárt bizonyítékok szerint a kartellben érintett vállalkozások megállapodtak, hogy egymásra tekintettel olyan ajánlatot adnak, hogy közülük kerüljön ki a nyertes. Már ajánlattétel előtt egyeztették az árszinteket, és a pályázati anyagokat mindkét – elvileg versenytársként induló – vállalkozás részére a Homlok Csoport irányítása alatt álló közbeszerzési tanácsadó cég készítette el.
Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye: a GVH tiszta vizet öntött a pohárba
Magánéleti szempontok, feljelentések, helyszíni kutatások és rajtaütések nyomában.