Németh Szilárd: Drogügyekben ne mérlegelhessenek a bírák

2025.04.08. 06:09
A Fővárosi Törvényszék szabadon engedte a három férfit, akiket a múlt héten fogtak el Csepelen, a vegyi laborjuk raktárában pedig kábítószer előállításához szükséges anyagokat találtak. A törvényszék azért döntött így, mert a nyomozás állása szerint nem állapítható meg az, hogy az anyagokat kábítószer előállítására használták volna fel. Németh Szilárdot felháborította a döntés, és szerinte egy bírónak nem lenne szabad mérlegelnie drogügyekben.

Korábban beszámoltunk arról, hogy több tonna kristályos anyagot találtak egy csepeli laborban. Jeney Áron rendőr dandártábornok múlt szombati tájékoztatása szerint a rendőrség a NAV-tól kapta a jelzést, és a nyomozás során jutottak el ahhoz a 70 éves budapesti férfihez, aki a csomagokat megrendelte, illetve rajta keresztül egy másik, 72 éves Pest vármegyei férfihez is, és ők ketten a gyanú szerint kábítószert akartak előállítani.

Múlt kedden mindkettőjüket őrizetbe vették. A rendőrök szintén azonosítottak, gyanúsítottként kihallgattak és őrizetbe vettek egy 48 éves budapesti férfit, aki a feltételezések szerint „a csoport vegyésze volt”.

Vegyi anyagok egy laborban?

A Budai Központi Kerületi Bíróság múlt pénteken és szombaton megtartott ülésein nem jogerős döntéseivel elutasította annak a három férfinak a letartóztatását, akikkel szemben jelentős mennyiségű kábítószerre elkövetett kábítószer-kereskedelem bűntette és más bűncselekmények elkövetése miatt indult nyomozás – közölte a Fővárosi Törvényszék hétfőn az MTI-vel.

A tájékoztatás emlékeztet: a nyomozó hatóság múlt héten tartott „drograzziát” egy, a Csepel Művek területén lévő kft. laborjában, ahol három férfit különböző kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények elkövetésével gyanúsítottak meg, majd az ügyészség indítványozta a letartóztatásukat is.

A törvényszék kiemelte, hogy az említett kft. vegyi anyagok gyártásával foglalkozó cég, ezért különböző vegyi anyagok ott, valamint a gyanúsítás szerinti raktárban is napi rutin szerint megtalálhatóak.

A gyanúsítottakkal közölt kábítószer készítésének elősegítése bűntettének széles körű nyomozási bírói gyakorlata nem ismert, ugyanakkor ebben az esetben is – mint bármely más bűncselekmény esetében – azt kellett vizsgálnia a bíróságnak, hogy a közölt gyanúsítás lefedi-e az adott bűncselekmény törvényi tényállását – hangsúlyozták.

A törvényszék azt közölte, hogy ennek a bűncselekménynek a törvényi tényállása szerint a cselekmény megállapításához a „kábítószer termesztésének vagy előállításának céljából kell az ahhoz szükséges anyagot, berendezést vagy felszerelést készíteni, megszerezni, az ország területére behozni, onnan kivinni, azon átszállítani, avagy átadni”.

E bűncselekmény esetén tehát azt kell bizonyítani, hogy az egyébként nem illegális anyagok beszerzésére és tárolására azért került sor, hogy azok segítségével a gyanúsítottak kábítószernek minősülő anyagot állítsanak elő – tették hozzá.

Ebben az ügyben a terheltekkel közölt gyanúsítás a

nyomozás jelenlegi szakaszában megállapítható történeti tényállás alapján azonban még következtethető formában sem tartalmaz még utalást sem az ilyen célzatra.

A végzések nem véglegesek, azokkal szemben az ügyészség fellebbezést jelentett be – áll a Fővárosi Törvényszék közleményében.

Németh Szilárd: drogügyekben ne mérlegelhessen egy bíró

Németh Szilárd, a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos Facebook-oldalán döbbenetesnek nevezte a Fővárosi Törvényszék döntését. Szerinte a rendőrök a magyar kriminalisztika történetének „legnagyobb droglaborját” számolták fel. 

Hozzátette, ha a lefoglalt anyagokból kábítószert készítenek, annak a feketepiaci értéke 12 milliárd forint lett volna. Németh Szilárd emiatt úgy látja: itt az ideje annak, hogy „olyan törvény szülessen, hogy drogügyekben ne lehessen mérlegelési joga a bírónak”.

Csak akkor mehet elvonóra, ha feldobja a dílerét

Április elsején nyújtotta be a parlamentnek Horváth László drogügyi kormánybiztos a kábítószer-üldözéssel kapcsolatos törvényjavaslatát. Mint ahogy a javaslat preambulumában fogalmaz, „a kormány zéró toleranciát hirdetett a kábítószerek ellen”.

A kormánybiztos szerint a javaslat célja „a kábítószer és az illegális tudatmódosító szerek használatának, terjesztésének és népszerűsítésének teljes felszámolása”. A módosítás a fogyasztókkal szemben is szigorít, a jövőben csak abban az esetben mehet valaki elterelőre, ha a hatóságoknak elárulja a kilétét, kitől vásárolta a kábítószert, valamint ezzel ugyanazon személy legfeljebb két alkalommal élhet, ezután valamennyi esetben szigorúbb büntetőjogi felelősségre vonással kell számolnia.