Népszava: rövid videókkal váltaná ki a Belügyminisztérium a drogprevenciós előadásokat
További Belföld cikkek
-
Komárom díszpolgára lett Szijjártó Péter
- Magyar Péter szerint Orbán Viktor Ferenc pápához hasonlítja magát
- Kiakadt az Uzsoki Utcai Kórház főigazgatója, kíméletlenül reagált a fizetős ellátásról szóló vádakra
- Elkötelezett naturista volt a Richter-skála megalkotója, felesége emiatt vált el tőle
- A DK törvénymódosít kezdeményez, hogy a gyermeküket egyedül nevelő apákra is kiterjedjen az szja-mentesség
A Népszava értesülése szerint a Belügyminisztérium levélben utasítja az iskolákat, hogy két, kábítószerekkel kapcsolatos filmet vetítsenek le a 2023 szeptemberében bevezetett közösségi nevelés (osztályfőnöki) órákon. Ezenkívül az iskoláknak szülői értekezleten kell felhívnia a szülők figyelmét, hogy beszélgessenek el gyermekeikkel az esetleges kábítószer-fogyasztással kapcsolatban.
Ugyanakkor az ajánlott két videó mindegyike rövidebb két percnél, és nem szerepel bennük, hogyan alakul ki a függőség. 2021 óta civil szervezetek viszont nem tarthatnak az iskolákban drogprevenciós előadásokat.
Hirtelen alibiből egy videónézéssel próbálják pótolni a hiányzó iskolai prevenciót, a videó meg olyan didaktikus, mintha az 1970-es években csinálták volna
− közölte Sárosi Péter emberi jogi aktivista, drogpolitikai szakértő. Január elején született egy rendelettervezet a Belügyminisztériumban, aminek hatálybalépéséről még nem történt döntés a szaktárca szerint.
A 18 év alatti korosztályból minden ötödik fiatalkorú már kipróbálta a marihuánát − mondta Varga Dániel mentálhigiénés szakember, majd hozzátette:
A megfelelő drogprevenció nem arról szól, hogy riogassunk, vagy morálisan közelítsük meg kizárólag a témát. Erről ugyanis tudni lehet, hogy nem működik. Tényalapúnak kell lennie, a célja, hogy megértsék, hogyan alakul ki a függőség. A szerhasználat egy komplex jelenség, kapcsolódik az érzelmeikhez, a hétköznapjaikhoz. Így az fogja kiváltani a prevenciós hatást, ha képesek lesznek az érzelmi problémákra, az őket ért hatásokra egészséges válaszokat adni.
A szakértő szerint ehhez 10-15 alkalmas, interaktív foglalkozássorozatra lenne szükség, amit szakemberek tartanak egy jól meghatározott program keretében.
Egy 2022-es kutatás kimutatta, hogy a 9. és 11. osztályosok egy része már próbált valamilyen szert, amelyek összesített aránya mintegy 25 százalék. Az eredményekből kiderült, hogy a tanulók 16,9 százaléka már fogyasztott marihuánát, 8,4 százalékuk pedig a felmérés előtti egy hónapban is használta.
A drogfogyasztás mellett Varga Dániel a közösségi médiától való függést is kiemelte ebben a generációban.
Az egyházi iskolákban tanulók és gyermekotthonban nevelkedők viselkedésmintázata nagyon eltér egymástól, például akik a gyermekvédelemből érkeztek, sokkal őszintébbek, mint akik szigorú egyházi keretek közül. A kipróbált szerekben viszont kisebb az eltérés, mindkét esetben az alkohol, a nikotin, a gyógyszerek és a marihuána kipróbálási aránya a legmagasabb
– részletezte a szakértő. Sárosi Péter hozzátette, hogy egy 2024-es rendelet értelmében az iskoláknak nincsen mérlegelési joguk, ha az intézmény falain belül kábítószer nyomaira bukkannak, azonnal rendőrt kell hívni.
Az értesüléssel kapcsolatban kerestük a Belügyminisztériumot, amely az alábbi választ adta:
A kormánybiztos és a köznevelési államtitkár „mindössze” felhívta a figyelmet a két videó létezésére, és kérték azok feldolgozását a megfelelő évfolyamok osztályfőnöki óráin. A drogprevencióhoz kapcsolódó további információ a Nemzeti Köznevelési Portálon − https://www.nkp.hu/kereso/drog − található.