A minnesotai Kensingtonban egy férfi saját földjén dolgozott, amikor egyszer csak a gallyak között egy 200 kilogrammos kőtömbre bukkant, s ezzel felszínre hozta az amerikai nemzet egyik legrégebbi és egyben legvitatottabb történelmi leletét.
Ilyen régen is jártak a vikingek Amerikában?
Az amerikai kőtábla nem a tízparancsolatot ábrázolta, de egy fajta ősi írással mégis tele volt, melyre felfigyeltek a korabeli történészek is. Számos elemzést követően arra jutottak, az írásos emlék
egy Ameriában járt viking expedícióról szóló beszámolót tartalmaz több száz évvel azelőttről.
Hogy pontosan mikorinak is gondolják a leletet, arra vonatkozóan a különböző források eltérően nyilatkoznak, de az biztos, hogy még bőven a Kolumbusz előtti időkből származhat.
A Kensington Runestone néven ismerté vált leletet azonban a tudományos világ azóta is némi kétkedéssel kezeli. A Runestone-szkeptikusok azt vallják, a kőtáblát leginkább némi figyelemfelkeltési szándékkal maga a felfedező gazda véshette, aki egyébként, teljesen véletenül, éppen az Olof Ohman nevet viselő, történetesen svéd származású bevándorló volt.
Ha érdekel Kolumbusz élete, jelentősége és családja is, olvasd el azt a korábbi cikkünket is.

Vajon a leszármazott szerint volt-e valaha is jelentősebb személyiség Kolumbusz Kristófnál az egyetemes történelemben?
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés