De nemcsak a pókok lehetnek veszélyesek, a viperákkal és a kétéltűekkel sem árt óvatosnak lenni. Az alábbiakban bemutatjuk azt a négy veszélyes állatot, amellyel itthon is bármikor találkozhatunk.
Ezeket a mérgező állatokat jobb elkerülni
A mérges dajkapók csípését mindenképpen jó, ha elkerüljük, mert igen kellemetlen tüneteket okozhat. Az állat marása duzzanatot, erős fájdalmat és a bőr elszíneződését okozhatja, melyek akár pár napon belül el is múlhatnak, de annak, akinél a duzzanat sokáig megmarad, és erős zsibbadással, hányingerrel és magas lázzal is jár, azonnal orvoshoz kell fordulnia. A 4-6 centiméteres mérges dajkapókot sárgás-zöldes potroháról, vöröses fejrészéről és üvegszerű, barnás csápjairól ismerhetjük fel.

Él Magyarországon egy másik pókfaj is, amivel jobb minél óvatosabbnak lenni. A szongáriai cselőpókot nem nehéz észrevenni, hiszen akár 10 centiméteres nagyságúra is megnő, ezért orosz tarantulának is nevezik. Legnagyobb eséllyel az Alföldön találkozhatunk vele, miután a szikes, homokos talajba vájt lyukakban érzi jól magát.
Csípése leginkább a lódarázséhoz hasonlít, amit émelygés és heves szívdobogás követ, de akár szív- és érrendszeri, valamint légzési panaszokhoz is vezethet.
Szintén óvatosnak kell lennünk a keresztes viperával. Ez a mérges kígyó alig egyméteresre nő, különös ismertetőjele a hátán lévő keresztszerű mintázat. A vipera alapvetően fél az embertől, a gond abból adódhat, ha véletlenül rálépünk – ilyenkor agresszívvá válik. A védekezésképpen kibocsátott mérge elsősorban a keringési rendszert támadja, duzzanatot, erős fájdalmat, magas vérnyomást és heves szívverést okoz.
Hazánk egyik legveszélyesebb békája a sárgahasú unka. A béka barnás hátát nehéz észrevenni az őszi avarban, ám, ha veszélyt érez, azonnal élénksárga hasát mutatja. Hozzányúlni semmiképpen nem javasolt, hiszen a nyálkahártyával érintkezve mérgező váladéka égő, csípő érzés okoz. Ha véletlenül hozzáérünk, bő vízzel azonnal mossunk kezet.
Veled is megesett már, hogy azon kaptad a kutyádat, hogy önfeledten kortyolgat a vécéből? Cikkünkből megtudhatod, van-e okod az aggodalomra.
Ritkán takarítod a vécét? Az baj. Sűrűn takarítod? Az is baj.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés