Igen, a délszláv háborúról talán ma már kevesebb szó esik, azonban mégis az újkori európai történelem egyik legmegrázóbb eseménye. E háború rettenetes történéseit örökítette meg Zlata Filipovics naplójában 1991 és 1993 között.

A nő halált megvető bátorsággal küzdött a zsidó gyerekekért, mégis lelkiismeret-furdalása volt.
Tovább olvasomÖtödik osztályos volt, amikor elkezdte írni a naplót
Zlata 1980-ban született, a délszláv háború kitörésekor még nem is töltötte be a tizenegyet, de akkor már megvolt a naplója, amit Mimmynek hívott, és amiben pontosan dokumentálta az eseményeket és az érzéseit, ahogy Anne Frank. Noha Zlata soha nem tekintett így magára, mivel ő és családja végül el tudta hagyni Szarajevót.

Borzalmas döntéseket kellett meghoznia az orvosnak.
Tovább olvasom
A legtöbb nyelvre fordított könyvek között van az a gyerekregény is, amelynek első magyar címe a Tuskó Matyi kalandjai volt. Melyik mű lehet ez?
Tovább olvasom„Én most már biztonságban vagyok, Anne Frank soha nem volt biztonságban”
– mondta a lány a Los Angeles Times-nak adott interjújában.

Zlata egy ügyvéd és egy kémikus egyetlen gyermekeként soha nem szenvedett hiányt semmiben, egészen a háborúig. A legnagyobb gondja az volt, hogy egy betegség majdnem keresztülhúzta születésnapi terveit. Ám később jóval nagyobb problémákkal kellett szembenéznie, és egy pillanat alatt felnőtt.
A kislány naplóját először franciára fordították le, azóta összesen harminchat nyelven jelent meg. Noha voltak kritikusok, akik azt hangsúlyozták, a könyvnek nincs olyan irodalmi értéke, mint Anne Frank naplójának, és sokan azt is felhozták, hogy a naplót a szülei írták, ám Zlata visszautasította ezeket a vádakat.
Naplójában egyszerűen fogalmazta meg a gondolatait
A műfajból és a szerző életkorából adódik, hogy bár végtelenül egyszerűen fogalmaz, mégis megrázó igazságokkal szembesíti az olvasót:
„Próbálom magamnak megmagyarázni a politikát, mert számomra úgy tűnik, a politika okozta a háborút, és az a politika miatt vált a mindennapjaink részévé. A politika megsemmisítette a napjainkat, helyükre csupán borzalmak kerültek, és további szörnyűségek jönnek.”

Zlata arról több interjúban is mesélt, hogy bár ő és a szülei megmenekültek, ám a barátai közül sokan nem voltak ilyen szerencsések. Nina egy bombázásban halt meg, Zlata unokahúga Szarajevóban éhezett, őt a Disney-boltban pedig bűntudat fogta el:
„A négyéves unokahúgomra gondoltam, arra, hogy ő semmit nem tud a Szépség és a szörnyetegről vagy Aladdinról. Még azt sem tudja, hogy néz ki egy zöldség. Amikor meglátott egyet, azt hitte, szappan…”
Zlata Filipovics naplója pontosan ugyanarra emlékeztet minket, mint Anne Franké: a háború nem kímél senkit, mindig lesznek civil áldozatok, mindenki elveszít valakit – férjet, testvért, szülőt, gyermeket. A háborúban nincsenek győztesek, maximum olyan, aki kevesebbet veszít.
Zlata Filipovics naplója magyar nyelven is megjelent Zlata naplója címmel.
Arról, hogy ki árulta el annak idején Anne Frank családját, ebben a cikkben írtunk.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés